wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Październik 2019, Nr 10 (293) |


• Sięgaj, gdzie geodezja nie sięga. Obszerna relacja z 25. targów Intergeo w Stuttgarcie • Zderzenia precyzyjne – rozmawiamy z Kacprem Widuchem, pracownikiem ośrodka CERN • Lotnicze skanery jednofotonowe i skanery Geigera. Doświadczenia produkcyjne (cz. II artykułu) • Poprawki i pogorszki. Geoida hybrydowa PL-geoid-2011 w ...

powrót

Jerzy Królikowski

Chochola kadencja

Podsumowanie VIII kadencji parlamentu z punktu widzenia branży geodezyjnej. Ach, co to były za cztery lata! Nagłe zwroty akcji, dymisje, nominacje, intrygi! Choć emocji nie brakowało, to dla geodetów niewiele z tego wynikło.

• Prolog

Na początku kadencji nastroje w branży geodezyjnej były raczej minorowe. Wprawdzie GUGiK zdobył ponad 400 mln zł unijnych dotacji, a powiaty pozyskały na modernizację swoich rejestrów sumę kilkakrotnie większą, ale od wielu miesięcy kurek z euro pozostawał zakręcony. Skutkiem były rażąco nis­kie ceny usług oraz frustracja w branży. Humorów nie poprawiała znacząca nadprodukcja geodetów i nieżyciowe prawo, które według ówczesnej ekipy rządzącej nie wymagało większych zmian. Nadejś­cie „nowego” przyjmowano więc ze sporą nadzieją.

• Akt I – nieudana transplantacja

Zmiana władzy – jak to zwykle bywa – musi się zacząć od przemeblowania. Już na pierwszym posiedzeniu Sejmu uchwalono ustawę, która sprawy geodezji przeniosła z resortu administracji do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Niedługo potem wydzielono dział infrastruktury informacji przestrzennej i powierzono go Ministerstwu Cyfryzacji. Część organizacji branżowych protestowała, że takie wyodrębnianie IIP jest sztuczne. Z drugiej strony nie brakowało opinii, że słynąca ze sprawności nowa minister cyfryzacji Anna Streżyńska szybko rozprawi się z patologiami w szeroko rozumianej informatyzacji geodezji.

Początki wydawały się nawet obiecujące – zapowiedziano znaczące zmiany w prawie czy ciekawe projekty, np. Rejestr Punktów Adresowych. Ambicje resortu cyfryzacji szybko zostały jednak sprowadzone na ziemię przez międzyresortowe przepychanki o kompetencje oraz tak błahe sprawy, jak niemożność oddzielenia Geoportalu (za który miało odpowiadać MC) od systemu informatycznego GUGiK. Nie pozostało więc nic innego, jak przerzucić sprawy IIP z powrotem do geodezji. Formalnie nastąpiło to w połowie 2018 roku, co w praktyce przełożyło się na dwa lata marazmu w rozwoju tej dziedziny.

• Akt II – epizod z budownictwem

Kompetencje GUGiK uszczuplono nie tylko o IIP, ale także o możliwość tworzenia projektów aktów prawnych, w związku z czym pojawiły się nawet pogłoski, że wkrótce urząd zostanie zlikwidowany. Wprawdzie ostatecznie do tego nie doszło, ale efekt rewolucji kadrowej, która rozpoczęła się w sierpniu 2016 roku, był podobny. Najpierw zdymisjonowano...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS