wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2019, Nr 10 (293) |


• Sięgaj, gdzie geodezja nie sięga. Obszerna relacja z 25. targów Intergeo w Stuttgarcie • Zderzenia precyzyjne – rozmawiamy z Kacprem Widuchem, pracownikiem ośrodka CERN • Lotnicze skanery jednofotonowe i skanery Geigera. Doświadczenia produkcyjne (cz. II artykułu) • Poprawki i pogorszki. Geoida hybrydowa PL-geoid-2011 w ...

powrót

Anna Wardziak

Wejdź na bdl.lasy.gov.pl

Jak Lasy Państwowe budują bazy otwartych danych. W połowie lipca Lasy Państwowe zdecydowały o zainwestowaniu kolejnych 17,5 mln zł w rozwój Banku Danych o Lasach. Serwis internetowy BDL wraz z aplikacją mobilną to najważniejsze źródło informacji o leśnictwie i zasobach leśnych otwarte dla różnych użytkowników.

Lasy w Polsce zajmują 9,3 mln ha, co stanowi blisko 30% powierzchni kraju. Zdecydowana większość (7,6 mln ha) to lasy państwowe. Od wielu lat są one regularnie mierzone i opisywane, a na podstawie tych danych powstają raporty i mapy. Dodatkowo Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP) dofinansowuje podobne prace na terenie pozostałych lasów. Dane te są gromadzone, przetwarzane i udostępniane przez Bank Danych o Lasach zrealizowany na zamówienie PGL LP przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leś­nej (BULiGL). Znajdziemy w nim informacje o aktualnym stanie lasów wszystkich form włas­ności w Polsce (np. o składzie gatunkowym drzewostanów, wieku, rodzaju siedliska), zachodzących w nich zmianach i gospodarce leśnej w powiązaniu z ochroną przyrody i stanem środowis­ka przyrodniczego. Portal internetowy, przez który udostępniane są zasoby BDL, miesięcznie notuje ponad 30 tysięcy wizyt i 20 tys. unikalnych użytkowników. Bank dostępny jest również na urządzeniach przenośnych dzięki aplikacji mobilnej mBDL, która ma już 29,5 tys. aktywnych instalacji.

• Skąd pomysł na BDL i dlaczego zajmuje się tym BULiGL?

W 1997 r. Rada Ministrów przyjęła dokument pn. „Polityka leśna państwa”, w którym wprowadzono m.in. pojęcie „systemu planistyczno-prognostycznego w leśnictwie”. Wśród jego zadań wymieniono wspomaganie administracji w monitorowaniu zrównoważonej gos­podarki leś­nej i dostarczanie informacji. Jako główne filary systemu wskazano: wielko­obszarową inwentaryzację stanu lasów (WISL) i Bank Danych o Lasach (BDL).

W następstwie w roku 2005 wprowadzono nowelizację ustawy o lasach, która nakłada na PGL LP obowiązek prowadzenia banku danych o zasobach leśnych i stanie lasów wszystkich form własności, powierzając jednocześ­nie wykonywanie prac w tym zakresie BULiGL. – Lasy Państwowe są więc w pewnym sensie właścicielem BDL, bo mają ustawowy obowiązek zapewnienia realizacji takiego zadania, a BULiGL jest jego wykonawcą i operatorem. Prace te zlecane są w trybie z wolnej ręki, zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych, po przeprowadzeniu negocjacji z BULiGL jako wykonawcą – wyjaśnia główny informatyk Biura dr Andrzej Talarczyk, nadzorujący funkcjonowanie i rozwój BDL.

Warto wspomnieć, że BULiGL jest jednostką planistyczną i ekspercką o zasięgu krajowym z 12 oddziałami terenowymi. Posiada status przedsiębiorstwa państwowego o szczególnym znaczeniu dla gospodarki kraju. Jest głównym wykonawcą planów urządzenia lasu w Polsce (PUL), wykonuje też WISL, badania siedliskowe, plany ochrony parków narodowych i rezerwatów, oceny oddziaływania na środowisko, inwentaryzacje przyrodnicze oraz inne opracowania związane z ochroną przyrody i ochroną środowis­ka, dokumentacje geodezyjne, fitosocjologiczne i z zakresu inżynierii leśnej, a także zaawansowane rozwiązania informatyczne.

Po zmianach ustawowych najpierw do praktyki leśnej została wdrożona WISL (2005 r.), a w 2009 r. powołano zespół zadaniowy, który opracował...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS