Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2019, Nr 10 (293) |


• Sięgaj, gdzie geodezja nie sięga. Obszerna relacja z 25. targów Intergeo w Stuttgarcie • Zderzenia precyzyjne – rozmawiamy z Kacprem Widuchem, pracownikiem ośrodka CERN • Lotnicze skanery jednofotonowe i skanery Geigera. Doświadczenia produkcyjne (cz. II artykułu) • Poprawki i pogorszki. Geoida hybrydowa PL-geoid-2011 w ...

powrót

Rozmawiał Damian Czekaj

Zderzenia precyzyjne

Rozmawiamy z Kacprem Widuchem, pracownikiem ośrodka badawczego CERN pod Genewą w Szwajcarii, absolwentem Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH

Absolwenci WGGiIŚ AGH Kacper Widuch (z lewej) i Jan Gąbka (z prawej) w tunelu LHC
Absolwenci WGGiIŚ AGH Kacper Widuch (z lewej) i Jan Gąbka (z prawej) w tunelu LHC
DAMIAN CZEKAJ: CERN kojarzy się przede wszystkim z Wielkim Zderzaczem Hadronów (Large Hadron Collider, LHC). Twoja praca jest w jakiś sposób z nim związana?

KACPER WIDUCH: Prawdę powiedziawszy, stricte go dotyczy. W CERN realizowanych jest bardzo wiele eksperymentów i projektów. Większość z nich dotyczy badań nad cząstkami elementarnymi – głównie w tym celu powstał zresztą ośrodek – i najważniejszym narzędziem wykorzystywanym w tych analizach jest właśnie LHC. Jeśli więc nawet nie pracuję przy samym zderzaczu, to działam na rzecz jego utrzymania.

Jakie stanowisko obecnie zajmujesz?

Project associate w projekcie LHC HiLumi, którego celem jest zwiększenie świetlności, czyli liczby zderzeń w LHC. Zajmuję się przygotowaniem, kalibracją i instalacją nowych systemów monitorowania pozycji qua­drupoli, które umiejscowione są w tunelu LHC przed kawernami eksperymentów LHCb i ALICE – miejscami izolowanymi osłonami przeciwradiacyjnymi, gdzie dochodzi do zderzeń cząstek. Quadrupole to czterobiegunowe magnesy nadprzewodzące służące do rozpędzania cząstek. Celem LHCb jest poznanie zagadnień fizyki-b i właściwoś­ci tak zwanych kwarków b, natomiast w ALICE zderzane są jony ołowiu i badane ich właś­ciwości.
Ostatecznym celem prac, w których biorę udział, jest zwiększenie precyzji systemu zdalnego pozycjonowania magnesów za pomocą podnoś­ników na podstawie danych z sensorów zamontowanych wzdłuż tripletu (trzech qua­drupoli znajdujących się w tunelu po każdej stronie miejsca zderzeń). Dzięki wykorzystaniu sensorów pojemnościowych oraz systemów niwelacji hydrostatycznej możemy monitorować i pozycjonować piętnasto­tonowe magnesy z precyzją kilku mikrometrów.
Poza tym często zdarza mi się wykonywać pomiary dla zespołów mechanicznych, które potrzebują informacji na temat geometrii i zachowania projektowanych przez nich komponentów. Najczęściej wykorzystuję wtedy trackery laserowe Leica AT401 i AT960, a do wymiarowania małych komponentów – ramię pomiarowe Leica Romer Arm.

Trochę to skomplikowane…

Największym wyzwaniem było i nadal pozostaje zrozumienie zagadnień z różnych wcześniej obcych mi dyscyplin. Moja sekcja zajmuje się, poza utrzymaniem tripletów...

Pełna treść wywiadu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama