Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2019, Nr 7 (290) |


• Kierunek: współpraca i własne satelity. Rozmowa z szefem Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego płk. Sławomirem Jakubiukiem • Aplikacja mobilna dobra na wszystko, czyli co geodeta powinien mieć na swoim smartfonie • Czym jest śmiało wkraczająca na polski rynek „prawdziwa ortofotomapa”? • Kosztow(n)e patologie. ...

powrót

Agnieszka Ochałek, Justyna Ruchała, Dawid Mrocheń

Wśród ruin na pustyni

XVII Wyprawa Bari studentów krakowskiej AGH, tym razem do Jordanii, stała się okazją do przetestowania wielu nowoczesnych technologii pomiarowych w trudnych warunkach pustynnych.

Wyprawy Bari organizowane przez Koło Naukowe Geodetów „Dahlta” z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska stały się już tradycją AGH. W ramach dotychczasowych szesnastu edycji wyjazdów – poczynając od lat 70. ubiegłego wieku – studenci odwiedzili m.in. Maroko, Syrię, Portugalię, Cypr i Norwegię. Wszędzie tam sporządzali dokumentację inwentaryzacyjną licznych zabytków. Dwa kolejne stanowiska archeo­logiczne zinwentaryzowali w położonej na Bliskim Wschodzie Jordanii (2-16 lis­topada 2018 r.).

Kraj ten potrafi zauroczyć krajobrazem i zabytkami nie tylko zwiedzających, ale także twórców filmowych. Pustynię Wadi Rum możemy oglądać w obrazie Rid­leya Scotta „Marsjanin”, a w słynnej Petrze – jednym z siedmiu nowych cudów świata i stolicy starożytnego Państwa Nabatejskiego – nagrywano finałowe sceny trzeciej części przygód dzielnego archeologa i podróżnika Indiany Jonesa. Wykute w pionowych ścianach wąwozu budowle przyciągają tysiące turystów z całego świata. Kamienisty krajobraz Jordanii urozmaicają enklawy zieleni oraz tafla Morza Martwego – najniżej położonego punktu na powierzchni Ziemi (430 m p.p.m.).

• Starożytne zabytki

Uczestnicy wyprawy skupili się na opracowaniu metodologii inwentaryzacji stanowisk archeologicznych w trudnych pustynno-kamienistych warunkach terenowych. Pomiarami objęto dwa stanowiska archeologiczne: rzymski fort wojskowy Dajaniya w prowincji Ma’an oraz starożytne miasto Tuwaneh w prowincji At-Tafila. Pozostałoś­ci fortu Dajaniya, które przez cztery dni stanowiły obiekt intensywnych pomiarów, wyrastają z niewielkiego wzniesienia na rozległym pustkowiu, z dala od współczes­nych zabudowań. Fort wzniesiono najprawdopodobniej za panowania cesarza Dioklecjana na początku IV wieku. Jest to trzecie największe rzymskie założenie militarne na terenie obecnej Jordanii (zaraz po fortecach legionowych w Lejjun i Druh). Obóz zbudowano na planie kwadratu o boku około 100 m. Do dziś w dobrym stanie zachowały się mury zewnętrzne o wysokości sięgającej 4 m.

Na kolejne osiem dni prac terenowych uczestnicy wyprawy przenieśli się w dolinę okresowej rzeki Wadi et-Tuwaneh, gdzie wśród kamienistych zboczy zarysowują się pozostałości starożytnego miasta Tuwaneh. Jego rozwój przypadł na panowanie Nabatejczyków w I wieku p.n.e. i trwał przez cały okres rzymski. Miasto podupadło w okresie bizantyjskim, a znikoma liczba znalezisk z okresu wczesnoislamskiego i brak wzmianek w źródłach arabskich wskazują, że wraz z podbojem arabskim zupełnie straciło swój status ośrodka miejskiego.

Dokumentację archeologiczno-geodezyjną dla tych dwóch stanowisk opracowano z wykorzystaniem różnych technologii pomiarowych: naziemnego skanowania laserowego, fotogrametrii blis­kiego zasięgu, pomiarów satelitarnych (w tym odbiornikiem wykorzystującym...


Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS