wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Lipiec 2019, Nr 7 (290) |


• Kierunek: współpraca i własne satelity. Rozmowa z szefem Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego płk. Sławomirem Jakubiukiem • Aplikacja mobilna dobra na wszystko, czyli co geodeta powinien mieć na swoim smartfonie • Czym jest śmiało wkraczająca na polski rynek „prawdziwa ortofotomapa”? • Kosztow(n)e patologie. ...

powrót

Agnieszka Ochałek, Justyna Ruchała, Dawid Mrocheń

Wśród ruin na pustyni

XVII Wyprawa Bari studentów krakowskiej AGH, tym razem do Jordanii, stała się okazją do przetestowania wielu nowoczesnych technologii pomiarowych w trudnych warunkach pustynnych.

Wyprawy Bari organizowane przez Koło Naukowe Geodetów „Dahlta” z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska stały się już tradycją AGH. W ramach dotychczasowych szesnastu edycji wyjazdów – poczynając od lat 70. ubiegłego wieku – studenci odwiedzili m.in. Maroko, Syrię, Portugalię, Cypr i Norwegię. Wszędzie tam sporządzali dokumentację inwentaryzacyjną licznych zabytków. Dwa kolejne stanowiska archeo­logiczne zinwentaryzowali w położonej na Bliskim Wschodzie Jordanii (2-16 lis­topada 2018 r.).

Kraj ten potrafi zauroczyć krajobrazem i zabytkami nie tylko zwiedzających, ale także twórców filmowych. Pustynię Wadi Rum możemy oglądać w obrazie Rid­leya Scotta „Marsjanin”, a w słynnej Petrze – jednym z siedmiu nowych cudów świata i stolicy starożytnego Państwa Nabatejskiego – nagrywano finałowe sceny trzeciej części przygód dzielnego archeologa i podróżnika Indiany Jonesa. Wykute w pionowych ścianach wąwozu budowle przyciągają tysiące turystów z całego świata. Kamienisty krajobraz Jordanii urozmaicają enklawy zieleni oraz tafla Morza Martwego – najniżej położonego punktu na powierzchni Ziemi (430 m p.p.m.).

• Starożytne zabytki

Uczestnicy wyprawy skupili się na opracowaniu metodologii inwentaryzacji stanowisk archeologicznych w trudnych pustynno-kamienistych warunkach terenowych. Pomiarami objęto dwa stanowiska archeologiczne: rzymski fort wojskowy Dajaniya w prowincji Ma’an oraz starożytne miasto Tuwaneh w prowincji At-Tafila. Pozostałoś­ci fortu Dajaniya, które przez cztery dni stanowiły obiekt intensywnych pomiarów, wyrastają z niewielkiego wzniesienia na rozległym pustkowiu, z dala od współczes­nych zabudowań. Fort wzniesiono najprawdopodobniej za panowania cesarza Dioklecjana na początku IV wieku. Jest to trzecie największe rzymskie założenie militarne na terenie obecnej Jordanii (zaraz po fortecach legionowych w Lejjun i Druh). Obóz zbudowano na planie kwadratu o boku około 100 m. Do dziś w dobrym stanie zachowały się mury zewnętrzne o wysokości sięgającej 4 m.

Na kolejne osiem dni prac terenowych uczestnicy wyprawy przenieśli się w dolinę okresowej rzeki Wadi et-Tuwaneh, gdzie wśród kamienistych zboczy zarysowują się pozostałości starożytnego miasta Tuwaneh. Jego rozwój przypadł na panowanie Nabatejczyków w I wieku p.n.e. i trwał przez cały okres rzymski. Miasto podupadło w okresie bizantyjskim, a znikoma liczba znalezisk z okresu wczesnoislamskiego i brak wzmianek w źródłach arabskich wskazują, że wraz z podbojem arabskim zupełnie straciło swój status ośrodka miejskiego.

Dokumentację archeologiczno-geodezyjną dla tych dwóch stanowisk opracowano z wykorzystaniem różnych technologii pomiarowych: naziemnego skanowania laserowego, fotogrametrii blis­kiego zasięgu, pomiarów satelitarnych (w tym odbiornikiem wykorzystującym...


Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS