wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Lipiec 2019, Nr 7 (290) |


• Kierunek: współpraca i własne satelity. Rozmowa z szefem Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego płk. Sławomirem Jakubiukiem • Aplikacja mobilna dobra na wszystko, czyli co geodeta powinien mieć na swoim smartfonie • Czym jest śmiało wkraczająca na polski rynek „prawdziwa ortofotomapa”? • Kosztow(n)e patologie. ...

powrót

Jerzy Królikowski

Księstwa powiatowe trzymają się mocno

Nie jest tajemnicą, że każde starostwo ma swoje własne geodezyjne wytyczne i interpretacje, niekiedy kompletnie oderwane od ustaw i rozporządzeń. Ankieta PTG odsłania rzeczywistą skalę tego zjawiska.

Internetowy kwestionariusz Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego wypełniło blisko 300 osób. Pytano w nim m.in. o obowiązujące w danym powiecie praktyki dotyczące: wymiany danych między wykonawcą a ODGiK, ustalania granic działek ewidencyjnych, podziałów nieruchomości, uwierzytelniania, prowadzenia EGiB oraz opracowywania map do celów prawnych.

Większość odpowiedzi nadesłano z południowo-wschodnich regionów kraju, zatem choćby z tego względu trudno mówić, że badanie jest reprezentatywne. Bez wątpienia płynie jednak z niego kilka interesujących wniosków. Najważniejszym jest to, że odpowiedzi na wiele pytań rozłożyły się dość równomiernie, mniej więcej po połowie. Jak komentuje PTG, świadczy to o dużej niejednolitości w interpretowaniu prawa przy różnych typach postępowań. Organizacja podkreśla, że problem dotyczy nie tylko starostw, ale także innych organów administracji oraz sądów i notariuszy.

• Dziurawe sito weryfikacji

45% ankietowanych zetknęło się z sytuacją, gdy powiatowe bazy danych są uzupełniane wynikami pomiaru jeszcze przed przyjęciem pracy do zasobu. Stwierdzono też sytuacje, gdy dane te funkcjonowały w PZGiK nawet mimo negatywnego protokołu z weryfikacji – były wówczas wydawane geodetom i innym petentom oraz widoczne w lokalnym serwisie mapowym. Z drugiej strony część respondentów pisze o zjawisku odwrotnym – ich dane stają się widoczne w zasobie dopiero po kilku tygodniach lub nawet miesiącach od przyjęcia operatu. „Skoro danymi przekazywanymi przez geodetów zasilane są państwowe bazy danych bez względu na wynik weryfikacji materiałów, to rodzi się uzasadnione pytanie – po co istnieje instytucja weryfikacji?” – pyta PTG. Dodajmy, że niektórzy uczestnicy ankiety zetknęli się też z sytuacją, gdy dane do powiatowych baz wprowadzane były przez pracowników bez wykształcenia geodezyjnego, co przekładało się na błędy w PZGiK.

• GML: ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Choć od 6 lat powinien być to obowiązek egzekwowany w całym kraju, tylko 29% ankietowanych stwierdziło, że w ich lub sąsiednim powiecie faktycznie uzgadniany jest format wymiany danych lub też stosuje się pliki GML zgodne z obowiązującymi schematami. Kolejne 47% badanych odpowiedziało, że w ich okolicy w ogóle nie wymaga się danych w tym formacie. Co ciekawe, w komentarzach część ankietowanych zadeklarowała, że chętnie by...


Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS