wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Lipiec 2019, Nr 7 (290) |


• Kierunek: współpraca i własne satelity. Rozmowa z szefem Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego płk. Sławomirem Jakubiukiem • Aplikacja mobilna dobra na wszystko, czyli co geodeta powinien mieć na swoim smartfonie • Czym jest śmiało wkraczająca na polski rynek „prawdziwa ortofotomapa”? • Kosztow(n)e patologie. ...

powrót

Grzegorz Ninard

Sąd rozsądza, starosta ewidencjonuje

Wypowiedzenie umowy dzierżawy w postępowaniu aktualizacyjnym. Wprawdzie projekt nowelizacji Pgik przewiduje, że dzierżawy nie będą już wykazywane w EGiB, ale zanim nowela wejdzie w życie, parę kazusów z dzierżawami może się jeszcze w Polsce przydarzyć. A o ewentualnych konsekwencjach zmian w ustawie napiszemy w sierpniowym GEODECIE.

Właściciel nieruchomości będący jednocześnie wydzierżawiającym złożył wniosek o dokonanie aktualizacji danych ewidencyjnych o umowie dzierżawy poprzez wykreślenie z ewidencji gruntów i budynków (EGiB) ujawnionej umowy dzierżawy wobec jej rozwiązania. Dzierżawa ta nie była ujawniana w księdze wieczystej, nie zastosowano do zawarcia umowy formy aktu notarialnego. Rozwiązanie nastąpiło w wyniku złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy. Do wniosku nie zostały dołączone żadne dokumenty potwierdzające zasadność żądania.

• Tryb aktualizacji i co z niego wynika

Wydzierżawiającym jest w omawianym przypadku właściciel nieruchomoś­ci, ma więc prawo do składania wnios­ków o dokonanie aktualizacji danych ewidencyjnych na podstawie art. 24 ust. 2a pkt 2 w zw. z art. 20 ust. 2 pkt 1 Prawa geodezyjnego i kartograficznego (Pgik). Skoro zatem wniosek pochodzi od osoby uprawnionej, starosta ma obowiązek zareagować.

Aktualizację EGiB można prowadzić (w ujęciu formalnym) w dwóch trybach: w drodze czynności materialno-technicznej oraz w drodze decyzji administracyjnej. Ponieważ obecnie aktualizacja w drodze decyzji administracyjnej jest regułą, a w drodze czynności materialno-technicznej wyjątkiem, w pierwszej kolejnoś­ci starosta ustala, czy wniosek strony można zrealizować w drodze czynności materialno-technicznej. Innymi słowy, starosta weryfikuje, czy wniosek aktualizacyjny mieści się w którejś z przesłanek wskazanych expressis verbis w art. 24 ust. 2b pkt 1 Pgik.

Jednak żadna z przesłanek zawartych we wskazanym przepisie nie znajdzie w omawianym przypadku zastosowania, ponieważ:
1) rozwiązanie umowy dzierżawy nie wynika z przepisu prawa,
2) nie była ona objęta wpisem w księdze wieczystej,
3) jej rozwiązanie nie jest wynikiem orzeczenia sądowego,
4) w takich sprawach (tj. dotyczących zawiązania lub rozwiązania umowy dzierżawy) nie wydaje się decyzji administracyjnych,
5) nie skorzys­tano z formy aktu notarialnego,
6) sprawa nie dotyczy dziedziczenia,
7) nie dotyczy również spraw objętych prawem budowlanym,
8) ani zawarcie, ani rozwiązanie umowy dzierżawy nie jest objęte wpisem w innym rejestrze publicznym,
9) co prawda został złożony wniosek, ale ani zawarcie, ani rozwiązanie umowy dzierżawy (jakkolwiek nie byłoby to dokumentowane) nie stanowi pracy geodezyjnej i nie tworzy się na te okoliczności dokumentacji geodezyjnej.

Tym samym złożony wniosek (skoro nie może być zrealizowany czynnością materialno-techniczną) wszczyna postępowanie administracyjne, które musi zakończyć się wydaniem decyzji administracyjnej, o czym wprost stanowi art. 24 ust. 2b pkt 2 (przy decyzji pozytywnej) oraz ust. 2c (przy decyzji negatywnej) Pgik.

Tak też starosta uczynił. Postępowanie zostało wszczęte. W jego toku dzierżawca zakwestionował jednak prawidłowość wypowiedzenia umowy. Starosta doszedł do wniosku, że w sprawie powstał spór co do istnienia prawa (wynikającego z umowy dzierżawy) do nieruchomości, w związku z czym nie może on jako organ ewidencyjny tego sporu rozstrzygnąć i...


Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS