wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Lipiec 2019, Nr 7 (290) |


• Kierunek: współpraca i własne satelity. Rozmowa z szefem Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego płk. Sławomirem Jakubiukiem • Aplikacja mobilna dobra na wszystko, czyli co geodeta powinien mieć na swoim smartfonie • Czym jest śmiało wkraczająca na polski rynek „prawdziwa ortofotomapa”? • Kosztow(n)e patologie. ...

powrót

Jerzy Królikowski

Aplikacja mobilna dobra na wszystko

Praca geodety dzięki aplikacjom mobilnym staje się coraz szybsza, łatwiejsza i bardziej oszczędna. Co warto mieć na swoim smartfonie lub tablecie?

Przeglądanie danych PZGiK w aplikacjach (od lewej): Geoportal Mobile, Geoportal 2, wroSIP Mobile
Przeglądanie danych PZGiK w aplikacjach (od lewej): Geoportal Mobile, Geoportal 2, wroSIP Mobile
W Google Play znajdziemy już blis­ko 4 mln mobilnych programów (zwanych pieszczotliwie apkami), a niewiele mniej udostępniono w konkurencyjnym AppStore. W tym bogactwie jest coraz więcej aplikacji oferujących narzędzia typowo geodezyjne, GIS-owe lub kartograficzne. Choć na ogół posiadają tylko podstawowe funkcje, nie brak też i takich, które wyposażono w specjalistyczne i zaawansowane rozwiązania. Specyfika zawodu geodety sprawia, że w codziennych obowiązkach przydają się również aplikacje spoza świata geodezji – np. do przesyłania wiadomości, zapisywania danych w chmurze czy sprawdzania warunków panujących w terenie. By pomóc odnaleźć się w tym mobilnym mętliku, prezentujemy subiektywny wybór aplikacji, które każdy spec od pomiarów powinien mieć na swoim smartfonie lub tablecie.

• Dane przestrzenne zawsze pod ręką

Dostęp w terenie do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego czy różnego rodzaju zobrazowań, możliwość nakładania warstw oraz prezentowania na nich naszej aktualnej pozycji – choć to funkcje dość proste, w terenowej pracy geodety zapewniają sporo korzyści. Pomagają nie tylko zorientować się w terenie, ale także zweryfikować materiały otrzymane z PODGiK-u czy unaocznić klientowi przebieg granic. W tej kategorii godne polecenia są:

• Geoportal Mobile – mobilna wersja Geoportalu GUGiK. Aplikacja z ogromnym potencjałem, choć jej rozwój został zaniedbany. Gdyby zapewniała wszystko to, co daje desktopowa wersja rządowego serwisu mapowego, byłaby w telefonie każdego geodety. Niestety, częś­ci warstw tu nie znajdziemy, inne mocno ukryto, a to, co jest, chodzi niemiłosiernie wolno. Do tego w aplikacji brakuje podstawowej funkcji, jaką jest korzys­tanie z danych off-line. Nieco dziwi, że niekwestionowany zapał obecnego GGK do informatyzacji ominął ten program.

• Lokalne geoportale. We własne mobilne aplikacje mapowe coraz częściej inwestują miasta, powiaty czy województwa. Wymieńmy tu choćby: Mikołów, Opole, Police, powiaty chełmski i wrocławski czy województwa dolnośląskie bądź małopolskie. Wprawdzie na ogół tego typu programy projektowane są pod kątem przeciętnego Kowalskiego, to czasem oferują też warstwy przydatne geodetom.

• Geoportal 2 – prosta aplikacja przygotowana przez Geobid, która przekierowuje użytkownika do powiatowych geoportali działających w technologii tej firmy. Obecnie jest ich aż 143. Po przejś­ciu do konkretnego serwisu możemy nie tylko przeglądać warstwy z materiałami PZGiK i identyfikować obiekty, ale także wykonywać pomiary czy wyświet­lać naszą lokalizację...


Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS