Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2019, Nr 7 (290) |


• Kierunek: współpraca i własne satelity. Rozmowa z szefem Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego płk. Sławomirem Jakubiukiem • Aplikacja mobilna dobra na wszystko, czyli co geodeta powinien mieć na swoim smartfonie • Czym jest śmiało wkraczająca na polski rynek „prawdziwa ortofotomapa”? • Kosztow(n)e patologie. ...

powrót

Jerzy Królikowski

Aplikacja mobilna dobra na wszystko

Praca geodety dzięki aplikacjom mobilnym staje się coraz szybsza, łatwiejsza i bardziej oszczędna. Co warto mieć na swoim smartfonie lub tablecie?

Przeglądanie danych PZGiK w aplikacjach (od lewej): Geoportal Mobile, Geoportal 2, wroSIP Mobile
Przeglądanie danych PZGiK w aplikacjach (od lewej): Geoportal Mobile, Geoportal 2, wroSIP Mobile
W Google Play znajdziemy już blis­ko 4 mln mobilnych programów (zwanych pieszczotliwie apkami), a niewiele mniej udostępniono w konkurencyjnym AppStore. W tym bogactwie jest coraz więcej aplikacji oferujących narzędzia typowo geodezyjne, GIS-owe lub kartograficzne. Choć na ogół posiadają tylko podstawowe funkcje, nie brak też i takich, które wyposażono w specjalistyczne i zaawansowane rozwiązania. Specyfika zawodu geodety sprawia, że w codziennych obowiązkach przydają się również aplikacje spoza świata geodezji – np. do przesyłania wiadomości, zapisywania danych w chmurze czy sprawdzania warunków panujących w terenie. By pomóc odnaleźć się w tym mobilnym mętliku, prezentujemy subiektywny wybór aplikacji, które każdy spec od pomiarów powinien mieć na swoim smartfonie lub tablecie.

• Dane przestrzenne zawsze pod ręką

Dostęp w terenie do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego czy różnego rodzaju zobrazowań, możliwość nakładania warstw oraz prezentowania na nich naszej aktualnej pozycji – choć to funkcje dość proste, w terenowej pracy geodety zapewniają sporo korzyści. Pomagają nie tylko zorientować się w terenie, ale także zweryfikować materiały otrzymane z PODGiK-u czy unaocznić klientowi przebieg granic. W tej kategorii godne polecenia są:

• Geoportal Mobile – mobilna wersja Geoportalu GUGiK. Aplikacja z ogromnym potencjałem, choć jej rozwój został zaniedbany. Gdyby zapewniała wszystko to, co daje desktopowa wersja rządowego serwisu mapowego, byłaby w telefonie każdego geodety. Niestety, częś­ci warstw tu nie znajdziemy, inne mocno ukryto, a to, co jest, chodzi niemiłosiernie wolno. Do tego w aplikacji brakuje podstawowej funkcji, jaką jest korzys­tanie z danych off-line. Nieco dziwi, że niekwestionowany zapał obecnego GGK do informatyzacji ominął ten program.

• Lokalne geoportale. We własne mobilne aplikacje mapowe coraz częściej inwestują miasta, powiaty czy województwa. Wymieńmy tu choćby: Mikołów, Opole, Police, powiaty chełmski i wrocławski czy województwa dolnośląskie bądź małopolskie. Wprawdzie na ogół tego typu programy projektowane są pod kątem przeciętnego Kowalskiego, to czasem oferują też warstwy przydatne geodetom.

• Geoportal 2 – prosta aplikacja przygotowana przez Geobid, która przekierowuje użytkownika do powiatowych geoportali działających w technologii tej firmy. Obecnie jest ich aż 143. Po przejś­ciu do konkretnego serwisu możemy nie tylko przeglądać warstwy z materiałami PZGiK i identyfikować obiekty, ale także wykonywać pomiary czy wyświet­lać naszą lokalizację...


Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS