Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2019, Nr 7 (290) |


• Kierunek: współpraca i własne satelity. Rozmowa z szefem Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego płk. Sławomirem Jakubiukiem • Aplikacja mobilna dobra na wszystko, czyli co geodeta powinien mieć na swoim smartfonie • Czym jest śmiało wkraczająca na polski rynek „prawdziwa ortofotomapa”? • Kosztow(n)e patologie. ...

powrót

Jerzy Królikowski

Kary w zawieszeniu

Choć w konsultacjach społecznych do projektu nowelizacji prawa geodezyjnego blisko 100 podmiotów zgłosiło ponad pół tysiąca uwag, uwzględniono tylko nieliczne z nich. Rozżaleni są głównie wykonawcy.

• Terminy zostają, kary wypadają

Bodaj najbardziej znaczącą zmianą wprowadzoną do kolejnej wersji ustawy [o poprzedniej pisaliśmy w GEODECIE 6/2019] jest zrezygnowanie z kar dla starostw za zbyt długą weryfikację prac geodezyjnych. Autorzy nowelizacji tłumaczą, że zaważyły argumenty, iż kary będą nadmiernym obciążeniem dla powiatów, nawet jeśli miałyby być nakładane sporadycznie. Przykładowo Urząd m.st. Warszawy wyliczył, że w jego przypadku ich wysokość mogłaby wynieść nawet 18 mln zł rocznie. W raporcie z konsultacji zastrzeżono jednak, że pomysł sankcji nie jest definitywnie porzucony. Po upływie pełnego roku budżetowego zostanie bowiem przeprowadzona ocena, czy pozostawienie samych terminów weryfikacji faktycznie skróciło czas realizacji tej czynności.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że podczas konsultacji samorządowcy postulowali nie tylko zniesienie kar, ale także wydłużenie proponowanych terminów weryfikacji bądź też całkowite zrezygnowanie z nich. Ta propozycja nie została jednak uwzględniona. Jak tłumaczą autorzy projektu, średni termin weryfikacji za lata 2015-2016 wynosi 10 dni, zatem proponowane przepisy wydają się adekwatne.

• Ryczałty i BDOT10k nie do ruszenia

Sporo kontrowersji podczas konsultacji wzbudziło wprowadzenie opłat ryczałtowych za materiały PZGiK dla wykonawców prac geodezyjnych. Postulowano przede wszystkim ich znaczne obniżenie – dla stawki podstawowej ze 100 do 50 lub nawet 30 zł. Zaproponowano również wprowadzenie dodatkowych kryteriów wyliczania ryczałtów. Przy uwzględnieniu jedynie powierzchni opracowania dla niektórych prac opłaty będą bowiem niewspółmiernie wysokie – argumentowały środowiska przedsiębiorców. W tym zakresie w projekcie nie wprowadzono jednak żadnych zmian. Autorzy nowelizacji przypominają, że stawki te wyliczono tak, by nie uszczuplić przychodów powiatów.

Innym postulatem podnoszonym przez przedsiębiorców jest przywrócenie obowiązku zgłaszania prac kartograficznych polegających na aktualizacji BDOT10k. Ich zdaniem jego zniesienie oznacza, że zadanie to będzie realizowane głównie przez urzędy, a nie – jak obecnie – przez firmy geodezyjne. Z jednej strony spowoduje to dotkliwy odpływ zleceń, a z drugiej – spadek jakości danych w tym rejestrze. Autorzy nowelizacji nie przychylili się jednak do tego postulatu. Jak wyjaśniają, celem proponowanych regulacji jest wyłącznie odformalizowanie procedur, które obecnie są niepotrzebnie skomplikowane...


Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama