wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Lipiec 2019, Nr 7 (290) |


• Kierunek: współpraca i własne satelity. Rozmowa z szefem Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego płk. Sławomirem Jakubiukiem • Aplikacja mobilna dobra na wszystko, czyli co geodeta powinien mieć na swoim smartfonie • Czym jest śmiało wkraczająca na polski rynek „prawdziwa ortofotomapa”? • Kosztow(n)e patologie. ...

powrót

Jerzy Królikowski

Kary w zawieszeniu

Choć w konsultacjach społecznych do projektu nowelizacji prawa geodezyjnego blisko 100 podmiotów zgłosiło ponad pół tysiąca uwag, uwzględniono tylko nieliczne z nich. Rozżaleni są głównie wykonawcy.

• Terminy zostają, kary wypadają

Bodaj najbardziej znaczącą zmianą wprowadzoną do kolejnej wersji ustawy [o poprzedniej pisaliśmy w GEODECIE 6/2019] jest zrezygnowanie z kar dla starostw za zbyt długą weryfikację prac geodezyjnych. Autorzy nowelizacji tłumaczą, że zaważyły argumenty, iż kary będą nadmiernym obciążeniem dla powiatów, nawet jeśli miałyby być nakładane sporadycznie. Przykładowo Urząd m.st. Warszawy wyliczył, że w jego przypadku ich wysokość mogłaby wynieść nawet 18 mln zł rocznie. W raporcie z konsultacji zastrzeżono jednak, że pomysł sankcji nie jest definitywnie porzucony. Po upływie pełnego roku budżetowego zostanie bowiem przeprowadzona ocena, czy pozostawienie samych terminów weryfikacji faktycznie skróciło czas realizacji tej czynności.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że podczas konsultacji samorządowcy postulowali nie tylko zniesienie kar, ale także wydłużenie proponowanych terminów weryfikacji bądź też całkowite zrezygnowanie z nich. Ta propozycja nie została jednak uwzględniona. Jak tłumaczą autorzy projektu, średni termin weryfikacji za lata 2015-2016 wynosi 10 dni, zatem proponowane przepisy wydają się adekwatne.

• Ryczałty i BDOT10k nie do ruszenia

Sporo kontrowersji podczas konsultacji wzbudziło wprowadzenie opłat ryczałtowych za materiały PZGiK dla wykonawców prac geodezyjnych. Postulowano przede wszystkim ich znaczne obniżenie – dla stawki podstawowej ze 100 do 50 lub nawet 30 zł. Zaproponowano również wprowadzenie dodatkowych kryteriów wyliczania ryczałtów. Przy uwzględnieniu jedynie powierzchni opracowania dla niektórych prac opłaty będą bowiem niewspółmiernie wysokie – argumentowały środowiska przedsiębiorców. W tym zakresie w projekcie nie wprowadzono jednak żadnych zmian. Autorzy nowelizacji przypominają, że stawki te wyliczono tak, by nie uszczuplić przychodów powiatów.

Innym postulatem podnoszonym przez przedsiębiorców jest przywrócenie obowiązku zgłaszania prac kartograficznych polegających na aktualizacji BDOT10k. Ich zdaniem jego zniesienie oznacza, że zadanie to będzie realizowane głównie przez urzędy, a nie – jak obecnie – przez firmy geodezyjne. Z jednej strony spowoduje to dotkliwy odpływ zleceń, a z drugiej – spadek jakości danych w tym rejestrze. Autorzy nowelizacji nie przychylili się jednak do tego postulatu. Jak wyjaśniają, celem proponowanych regulacji jest wyłącznie odformalizowanie procedur, które obecnie są niepotrzebnie skomplikowane...


Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS