Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2019, Nr 7 (290) |


• Kierunek: współpraca i własne satelity. Rozmowa z szefem Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego płk. Sławomirem Jakubiukiem • Aplikacja mobilna dobra na wszystko, czyli co geodeta powinien mieć na swoim smartfonie • Czym jest śmiało wkraczająca na polski rynek „prawdziwa ortofotomapa”? • Kosztow(n)e patologie. ...

powrót

Rozmawiała Anna Wardziak

Kierunek: współpraca i własne satelity

Dobrze by było, gdybyśmy rozwijali własne systemy satelitarne obserwacji Ziemi. Tylko powinien to być program narodowy – przekonuje szef Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego pułkownik Sławomir Jakubiuk

ANNA WARDZIAK: Rozmawiamy w przeddzień obchodów 100-lecia Geografii Wojskowej. Znakomitych mieliś­cie poprzedników.

PŁK SŁAWOMIR JAKUBIUK: Rok 2019 jest dla geografów wojskowych rokiem szczególnym. To właśnie 100 lat temu, wraz z formowaniem się niepodległego państwa polskiego oraz sił zbrojnych, rozpoczęto budowę struktur Wojskowej Służby Geograficznej. W 1919 r. pod kierownictwem gen. ppor. Wojciecha Falewicza powołano Instytut Wojskowo-Geograficzny (przeformowany w 1921 r. w Wojskowy Instytut Geograficzny), którego głównym celem było opracowanie aktualnych map topograficznych odradzającego się po 123 latach niewoli państwa. W konsekwencji trzech zaborów mieliśmy różne: rodzaje danych, odwzorowania, układy współrzędnych oraz języki, w jakich je opracowano.
Zadaniem nowo powstałej instytucji była w pierwszej kolejnoś­ci weryfikacja wszystkich istniejących opracowań oraz ocena ich jakości, z czym świetnie sobie poradzono. Mapy wydawane w późniejszych latach przez WIG były cenione w całej Europie i uważane za jedne z najlepszych na świecie. A już mapy w skali 1:100 000 to była prawdziwa sztuka kartograficzna przez duże S. Twórcy tych opracowań byli wysokiej klasy fachowcami, a równocześ­nie artystami. Przy ówczes­nych technologiach trzeba było nie lada umiejętności, aby osiągnąć taki efekt. Mam ogromny szacunek dla tych ludzi, dla ich wiedzy i determinacji.
Historia służby geograficznej była ściś­le związana z dziejami Wojska Polskiego. Wojskowi geografowie dowodzili i walczyli w kampanii obronnej w 1939 r. Niestety, wielu z nich w 1940 r. padło ofiarą zagłady w Katyniu, Charkowie czy Miednoje. Ci, którym udało się przetrwać, w czasie działań wojennych zaopatrywali w dane geodezyjne i kartograficzne polskie wojska niemal na wszystkich frontach, brali udział w powstaniu warszawskim. Po II wojnie światowej rozpoczęto odbudowę wojskowej służby geograficznej w kraju, a ówczesne zmiany organizacyjne dały początek dzisiejszym jednostkom geograficznym.

Czujecie się spadkobiercami WIG-u?

Kontynuujemy wspaniałe tradycje wielu pokoleń geografów wojskowych. Organizowana przez nas uroczystość [więcej w GEODECIE 6/2019 – red.] jest oddaniem hołdu naszym poprzednikom, szczególnie z WIG. Bardzo się cieszę, że jako szef Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego mam okazję wprowadzić geografię wojskową w kolejne 100-lecie.

Co obecnie kryje się pod hasłem „geografia wojskowa”? Jakie macie zadania?

Bardzo gwałtowny w ostatnim czasie rozwój technologii, w tym systemów satelitarnych, otworzył przed nami nowe możliwości. Chciałbym podkreślić, że dziś dane geoprzestrzenne to nie tylko mapa. Często są to dedykowane produkty, do tworzenia których wykorzystujemy różne źródła i nowe technologie. Na podkład, którym może być mapa, zdjęcie satelitarne czy lotnicze, nanoszona jest specyficzna treść przygotowana pod konkretnego użytkownika (np. z innych źródeł rozpoznawczych). Taki produkt okreś­la się mianem geospatial intelli­gence, czyli rozpoznawczej informacji geoprzestrzennej wykorzystywanej przez żołnierzy w systemach: planowania misji, wsparcia dowodzenia czy uzbrojenia.
Szefostwo Rozpoznania Geoprzestrzennego (do 31 lipca 2017 r. Szefostwo Geografii Wojskowej) podlega Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, pełniąc funkcję koordynatora prac związanych z rozpoznaniem obrazowym i zabezpieczeniem wojska w informację geoprzestrzenną. Szefostwo realizuje zadania poprzez 5 jednostek wojskowych:
• Wojskowe Centrum Geograficzne w Warszawie,
• 6 Samodzielny Oddział Geograficzny w Toruniu,
• 19 Samodzielny Oddział Geograficzny w Lesznie,
• 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie,
• Ośrodek Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach.
Zasadniczym zadaniem Szefostwa oraz jednostek bezpośrednio mu podporządkowanych jest dostarczanie Siłom Zbrojnym RP precyzyjnej informacji geoprzestrzennej oraz produktów powstałych na bazie specjalistycznych analiz, a także usług geoprzestrzennych, które mają na celu...

Pełna treść wywiadu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS