Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2018, Nr 10 (281) |


• Jak pomierzyć rekord świata opowiada Przemysław Staniek z firmy STAGEO specjalizującej się m.in. w pomiarach odległości na zawodach lekkoatletycznych • O „Atlasie danych zasobu geodezyjnego i kartograficznego województwa łódzkiego” rozmawiamy z WINGiK-iem Wojciechem Dyakowskim • iGeoZUD, czyli Narady koordynacyjne z ...

powrót

Jarosław Formalewicz

Państwo w państwie

Jarosław Formalewicz odpowiada na polemikę Grzegorza Ninarda z artykułem nt. podziałów „przez potrącenie”. Jestem geodetą, a nie prawnikiem. Z tego powodu nie czuję się urażony, jeżeli prawnik wytyka mi nieznajomość zasad prawnych. Trudno przecież zakładać, że do wykonania pracy geodezyjnej trzeba jakiejś szczególnej znajomości prawa lub udziału prawnika. Bo to paradoksalnie świadczyłoby o fatalnej jakości prawa.

Ponadto nikogo z nas, wykonawców prac geodezyjnych, ani nie stać na prawników, ani też nie mamy czasu na prowadzenie procesów. Nasze usługi mają być realizowane sprawnie, bez naruszania zasad prawnych, no i zgodnie z regułami rynkowymi. Jesteś­my jednak jedynym zawodem, który w tak dużym stopniu jest uzależniony od administracji. Przecież nie dość, że w sposób zupełnie dowolny i uznaniowy ocenia ona wyniki naszych prac, to jeszcze odpowiadamy przed nią dyscyplinarnie.

W omawianej sprawie dotyczącej możliwości obliczania powierzchni „przez potrącenie” ta uznaniowość i dowolność są widoczne wyjątkowo wyraźnie. To poszło zdecydowanie dalej niż znane już powszechnie „prawo powiatowe”. Bo wszyscy wiemy, że jakieś 95% powiatów właśnie taki sposób obliczania powierzchni uznaje za prawidłowy. Prawie wszys­cy WINGiK-owie respektują stanowisko Głównego Geodety Kraju, z którego jas­no wynika możliwość obliczania powierzchni przez potrącenie. Ostatnio jednak środowisko geodezyjne dowiedziało się, że przedstawiciele jednego z wojewodów i kilku lub kilkunastu powiatów mają zdania odrębne. Kto zatem wobec takich faktów narusza prawo? Wszystkiemu winny jest geodeta uprawniony? Tylko dlatego, że ma dość uznaniowości i chce wreszcie sprawę wyjaś­nić, aby móc wykonywać swoją pracę z należytą starannością?

Funkcjonuję w tym zawodzie od 40 lat i mam uprawnienia zawodowe z zakresu 2, które dają możliwość wykonywania podziałów, przeprowadzania rozgraniczeń oraz sporządzania dokumentacji do celów prawnych. Realizując takie właśnie prace, nauczyłem się, że aby wykonywać je prawidłowo, najważniejsze jest przestrzeganie zasad konstytucji, kodeksu cywilnego i kodeksu karnego. Cała reszta przepisów dotyczących geodezji i kartografii nie może być z nimi sprzeczna...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS