Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2018, Nr 10 (281) |


• Jak pomierzyć rekord świata opowiada Przemysław Staniek z firmy STAGEO specjalizującej się m.in. w pomiarach odległości na zawodach lekkoatletycznych • O „Atlasie danych zasobu geodezyjnego i kartograficznego województwa łódzkiego” rozmawiamy z WINGiK-iem Wojciechem Dyakowskim • iGeoZUD, czyli Narady koordynacyjne z ...

powrót

Grzegorz Ninard

Ani to bezmyślność, ani biurokracja, tylko interpretacja...

Polemika z artykułami nt. podziału „przez potrącenie” opublikowanymi w GEODECIE. Wyrok WSA w Gliwicach dyskredytujący „podział przez potrącenie” był dotąd w GEODECIE krytykowany. Tym razem prezentujemy stanowisko przeciwne. Robi się ciekawie, szczególnie w kontekście skargi kasacyjnej wniesionej do NSA.

Omawiany wyrok WSA w Gliwicach dotyczy przypadku pokazanego na mapie. Poszło o wydzielenie 6 m kw. na poszerzenie wjazdu
Omawiany wyrok WSA w Gliwicach dotyczy przypadku pokazanego na mapie. Poszło o wydzielenie 6 m kw. na poszerzenie wjazdu
W GEODECIE 8/2018 ukazały się dwa arty­kuły: Bogdana Grzechnika i Jarosława Formalewicza stanowiące (negatywny) komentarz zarówno do nieprawomocnego wyroku WSA w Gliwicach z 11 czerwca 2018 r. [II SA/Gl 88/18], jak i decyzji organów Służby Geodezyjnej i Kartograficznej w sprawie odmowy przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK) zbiorów danych i innych materiałów sporządzonych przez wykonawcę w ramach pracy geodezyjnej.

Próba podjęcia dyskusji albo chociażby sporządzenia komentarza do nieznanych mi z treści aktów administracyjnych z definicji obarczona jest dużą dozą niepewności i wysokim prawdopodobieństwem popełnienia omyłki. Zazwyczaj takich sytuacji unikam. Jednak liczba uproszczeń, nieporozumień, przekłamań i elementarnych błędów merytorycznych, jakie nagromadziły się w przywołanych tekstach, powoduje, że nie można pominąć ich milczeniem.

• Artykuł Jarosława Formalewicza

Zacznijmy od wątków pobocznych i od tekstu Jarosława Formalewicza. W pierwszym akapicie autor zaznaczył, że wygrać z wojewódzką inspekcją nadzoru geodezyjnego i kartograficznego nie sposób. Ma ona bowiem sztab osób zatrudnionych za spore pieniądze. I pewnie dlatego sąd oddalił skargę na decyzję nadzoru. Geodetę postanowiono zdyskredytować, wytykając mu dużą liczbę innych błędów niż wskazane w protokole weryfikacji. A to prowadziło do pozbawienia geodety „konstytucyjnego” prawa do procesu. Jedyne, co powinien był zrobić śląski WINGiK, to uchylić decyzję do ponownego rozpoznania. To uproszczone omówienie oryginalnego tekstu, który zawiera tyle błędów i takie pomieszanie pojęć, że nie wiadomo od czego tu zacząć. Zacznijmy zatem od podstaw.

Zgodnie z art. 3 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi [DzU z 2018 r., poz. 1302 ze zm.; dalej ppsa] sądy administracyjne sprawują kontrolę działalności administracji publicznej i stosują środki określone w ustawie. Administracyjno­sądowa kontrola działalności administracji publicznej jest oparta na kontroli zgodności z prawem tej działalności (art. 1 § 2 ustawy z 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych; DzU z 2017 r., poz. 2188 ze zm.). Dlatego sądy administracyjne nazywa się sądami prawa, w przeciwieństwie do sądów powszechnych, nazywanych sądami faktu. Sąd administracyjny nie rozstrzyga sporu merytorycznego pomiędzy stroną postępowania administracyjnego a organem prowadzącym to postępowanie, lecz „jedynie” kontroluje prawidłowość postępowania tego organu. Sposób zachowania się strony czy też sama „osoba” strony dla rozstrzygnięcia sądu administracyjnego nie ma w zasadzie znaczenia. Znaczenie ma zgodność z prawem działania kontrolowanego organu. Co więcej, sąd nie jest związany zarzutami i wnioskami skargi oraz powołaną podstawą prawną, sąd jest związany wyłącznie granicami danej sprawy (art. 134 § 1 ppsa). Innymi słowy, w przypadku skargi na decyzję – niezależnie od jakości czy zakresu stawianych zarzutów – sąd oceni całość tej decyzji w kontekście całości przeprowadzonego postępowania administracyjnego...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA


powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama