Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2018, Nr 10 (281) |


• Jak pomierzyć rekord świata opowiada Przemysław Staniek z firmy STAGEO specjalizującej się m.in. w pomiarach odległości na zawodach lekkoatletycznych • O „Atlasie danych zasobu geodezyjnego i kartograficznego województwa łódzkiego” rozmawiamy z WINGiK-iem Wojciechem Dyakowskim • iGeoZUD, czyli Narady koordynacyjne z ...

powrót

Paweł Kowalczyk

Opinia geodety powiatowego

W nawiązaniu do lipcowego artykułu „Wątpliwe podziały »przez potrącenie«”. Artykuł 6 kodeksu postępowania administracyjnego stanowi, że orga­ny administracji pub­licznej działają na podstawie przepisów prawa. Regulacja ta jednoznacznie wskazuje więc organom służby geodezyjnej, czy podejmowane działania powinny być zgodne z przepisami prawa, czy zgodne z „wieloletnią praktyką wykonywania prac podziałowych” (i tym samym niezgodne z prawem).

Omawiany wyrok WSA w Gliwicach dotyczy przypadku pokazanego na mapie. Poszło o wydzielenie 6 m kw. na poszerzenie wjazdu
Omawiany wyrok WSA w Gliwicach dotyczy przypadku pokazanego na mapie. Poszło o wydzielenie 6 m kw. na poszerzenie wjazdu
Wydany w czerwcu 2018 r. wyrok WSA w Gliwicach [II SA/GI 88/18] dotyczy braku możliwości stosowania zasady obliczania powierzchni działki „przez potrącenie” w przypadku wydzielania działki stanowiącej do 33% powierzchni nieruchomości dzielonej w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej uogn). Warto zaznaczyć, że jest to kolejne rozstrzygnięcie sądów administracyjnych odnoszące się do „nieścisłości” w przepisach prawa z zakresu geodezji i kartografii.

Przeprowadzone dwuinstancyjne postępowanie administracyjne oraz wyrok WSA utrzymujący (w zasadzie) stanowisko organów administracji geodezyjnej wskazały zespół przepisów regulujących omawianą kwestię. Wykazały przy tym, że przepisy te nie zezwalają na ujawnianie w ewidencji gruntów powierzchni działki wydzielanej w restrykcjach uogn bez zachowania standardów (dokładności określenia powierzchni) wymaganych przez rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków (dalej: rozporządzenie ws. EGiB). A rozporządzenie ws. EGiB w § 62 stanowi, że powierzchnie wykazywanych w ewidencji gruntów działek ujawnia się z precyzją zapisu do 0,0001 ha. Takie określenie powierzchni musi nastąpić w wyniku obliczeń opartych na współrzędnych spełniających kryteria zawarte w § 61 tegoż rozporządzenia.

Wobec powyższego w przypadku braku w zasobie geodezyjnym takich współrzędnych – w celu spełnienia wymogu § 62, nawet w sytuacji wydzielania działki stanowiącej mniej niż 33% powierzchni nieruchomoś­ci dzielonej – konieczne jest pozyskanie (w wyniku pomiaru) współrzędnych spełniających wymagane przepisem kryteria. Od zasady tej legislator przewidział jednak wyjątki wskazane w § 77 ust. 7 rozporządzenia w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do PZGiK (dalej rozporządzenie ws. standardów). Dotyczą one jednak tylko podziałów nieruchomości rolnych i leśnych, przy wydzielaniu działek o łącznej powierzchni do 33% powierzchni nieruchomości dzielonej. Przepis nie objął podziałów dokonywanych w trybie uogn. Zastanawia zawarte w § 77 ust. 7 ograniczenie unormowania wyłącznie do nieruchomości rolnych i leśnych, skoro rozporządzenie ws. standardów reguluje (między innymi w § 75 i § 76) inne kwestie dotyczące opracowania map z projektami podziałów wykonywanych w trybie uogn...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie szlaku kolejowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama