Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2018, Nr 10 (281) |


• Jak pomierzyć rekord świata opowiada Przemysław Staniek z firmy STAGEO specjalizującej się m.in. w pomiarach odległości na zawodach lekkoatletycznych • O „Atlasie danych zasobu geodezyjnego i kartograficznego województwa łódzkiego” rozmawiamy z WINGiK-iem Wojciechem Dyakowskim • iGeoZUD, czyli Narady koordynacyjne z ...

powrót

Damian Czekaj

Wycinanie dyscyplin na hura

Po wielu miesiącach walk los geodezji i kartografii jako samodzielnej dyscypliny naukowej jest już przesądzony. Resort nauki pozostał głuchy na argumenty naszego środowiska i postanowił nie umieszczać geodezji i kartografii na nowej liście dyscyplin.

Siedziba Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (fot. AW)
Siedziba Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (fot. AW)
Pierwszą wersję projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych z 31 lipca 2018 r. opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji 1 sierpnia. Jest to akt wykonawczy do ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. konstytucja dla nauki), która weszła w życie 1 października. Projekt aktu wykonawczego zakładał redukcję liczby dyscyplin naukowych i artystycznych ze 102 do 45. Na nowej liście zabrakło geodezji i kartografii, która – wraz z budownictwem i transportem (w zakresie infrastruktury) – została przyporządkowana do dyscypliny inżynieria lądowa w dziedzinie nauk inżynieryjnych i technicznych.

Jak wyjaśniał resort nauki, dotychczasowa 3-poziomowa klasyfikacja – obejmująca 8 obszarów wiedzy, 22 dziedziny nauki i sztuki oraz 102 dyscypliny naukowe i artystyczne (w tym 7 dziedzin, w których nie wyodrębniono dyscyplin) – charakteryzuje się nadmiernym rozdrobnieniem. Ograniczenie tego rozdrobnienia stanowi – zdaniem MNiSW – warunek konieczny do przeprowadzenia miarodajnej ewaluacji jakości działalności naukowej. „Od wyników ewaluacji zależeć będzie nie tylko podział środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego, ale także uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w danej dyscyplinie naukowej albo artystycznej oraz możliwość uzyskania pozwolenia na utworzenie studiów na okreś­lonym kierunku, poziomie i profilu” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

• W niepewności

Prace nad konstytucją dla nauki rozpoczęły się w lutym 2016 r., a jej projekt zaprezentowano we wrześniu 2017 r. podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Jednym z elementów reformy miała być redukcja mniej więcej o połowę liczby dyscyplin naukowych. Resort kierowany przez wicepremiera Jarosława Gowina długo zwlekał z publikacją skróconej listy dyscyplin, informując jedynie, że punktem wyjścia do budowy nowej klasyfikacji ma być systematyka przyjęta przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w której wyodrębniono 42 dyscypliny naukowe (nie ma wśród nich geodezji i kartografii)...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS