Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2018, Nr 10 (281) |


• Jak pomierzyć rekord świata opowiada Przemysław Staniek z firmy STAGEO specjalizującej się m.in. w pomiarach odległości na zawodach lekkoatletycznych • O „Atlasie danych zasobu geodezyjnego i kartograficznego województwa łódzkiego” rozmawiamy z WINGiK-iem Wojciechem Dyakowskim • iGeoZUD, czyli Narady koordynacyjne z ...

powrót

Zbigniew Malinowski

iGeoZUD receptą na oszczędności

Prowadzenie narad koordynacyjnych z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Przyjmując teoretyczne założenie, że wszyscy uczestnicy narady są w jednym momencie gotowi do uzgodnień, system automatyzuje naradę w takim stopniu, że czas od złożenia i opłacenia wniosku do wygenerowania protokołu można zamknąć w kilku godzinach przy średniej wielkości projekcie.

Rys. Złożenie wniosku o skoordynowanie projektu
Rys. Złożenie wniosku o skoordynowanie projektu
Od wielu lat technologia iGeoMap/ePODGiK firmy Geo-System Sp. z o.o. wspomaga ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej poprzez automatyzację procesów obsługi prac geodezyjnych i udostępniania materiałów zasobu. Od jesieni 2016 r. usługa iGeoZUD udostępniona w ramach tej technologii umożliwia przeprowadzanie narad koordynacyjnych z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Bardzo pomocny jest w tym krótki zapis ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (art. 28b ust. 10):
„W przypadku gdy narada koordynacyjna została przeprowadzona za pomocą środków komunikacji elektronicznej, protokół z tej narady zawiera (…)”.

Ustawodawca regulacją tą umożliwia funkcjonowanie narad koordynacyjnych prowadzonych elektronicznie, nie definiuje natomiast zasad i ograniczeń technicznych, według których narada koordynacyjna ma być zrealizowana. Daje to twórcom oprogramowania możliwość stworzenia nowoczesnych narzędzi skupionych na celu, jakim jest koordynacja, a nie naśladujących formę spotkania w siedzibie starostwa. Usługa iGeo­ZUD powstała więc w sposób naturalny jako odpowiedź na zapotrzebowanie naszych klientów na proste i intuicyjne narzędzie przynoszące oszczędność czasu i pieniędzy wszystkim uczestnikom procesu koordynacji. Pierwsze wdrożenie zostało zrealizowane w powiecie mińskim jeszcze w październiku 2016 r. Dzięki wieloletnim doświadczeniom w zakresie automatyzacji obsługi prac geodezyjnych stworzyliśmy system, bez którego dzisiaj wnioskodawcy, gestorzy oraz osoby przeprowadzające narady koordynacyjne nie wyobrażają sobie pracy. Usługa została wdrożona w powiatach: bartoszyckim, działdowskim, iławskim, międzychodzkim, nowomiejskim, piaseczyńskim, pruszkowskim, węgrowskim, żyrardowskim oraz mieście Białej Podlaskiej, a w najbliższym czasie dołączą do nich kolejne jednostki.

• Obsługa procesu

iGeoZUD jest dedykowaną platformą komunikacji i umożliwia kompletną obsługę wniosku o koordynację usytuowania projektowanej sieci lub przyłącza od momentu złożenia wniosku i wniesienia opłaty, poprzez proces koordynacji i wydawania opinii o projekcie przez zaproszonych delegatów gestorów aż do chwili zakończenia narady wygenerowaniem protokołu i uzgodnionego projektu.

Wszyscy uczestnicy narady muszą najpierw uzyskać akces do platformy, podpisując właściwy dla danej grupy (wnios­kodawca, delegat gestora) wniosek o rejestrację w systemie, który następnie jest weryfikowany przez pracownika starostwa przyznającego prawa dostępu. Po zarejestrowaniu uczestnik narady jest gotowy do udziału w procesie koordynacji. Złożenie wniosku o uzgodnienie projektowanej sieci lub przyłącza odbywa się z poziomu portalu mapowego, gdzie wnios­kodawca – analogicznie jak przy zgłaszaniu pracy geodezyjnej – wskazuje zakres przestrzenny uzgadnianego wniosku. Zakres ma charakter poglądowy i służy do łatwego odnalezienia procedowanego projektu na mapie. Następnym krokiem jest uzupełnienie w formularzu niezbędnych informacji o wnios­ku (rys.)...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA



powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama