Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2018, Nr 9 (280) |


• Nadchodzi bit-kataster, czyli możliwości wykorzystania technologii blockchain w EGiB • Czekając na rynek pracownika. Raport: Płace w branży geodezyjnej • Wiata czy nie? Część III artykułu nt. aktualizacji danych EGiB w zakresie budynków na przykładzie bazy miasta Krakowa • Potrącenia, czyli o „wyższości jednego ...

powrót

Anna Wardziak

GML praktycznie czy tylko teoretycznie?

Ankieta nt. wykorzystania formatu GML przy wymianie danych między PODGiK-iem a wykonawcą. Czy masz możliwość zamówienia materiałów (mapy zasadniczej) z zasobu i przekazywania wyniku swojego opracowania w formacie GML? – to pytania, na które odpowiadali wykonawcy geodezyjni w ankiecie przeprowadzonej przez wrocławską firmę Softline.

Celem ankiety było sprawdzenie, czy wdrożenie do praktyki geodezyjnej formatu GML faktycznie rozwiązuje problemy wykonawców prac geodezyjnych związane z wymianą danych z ośrodkami dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Autorom zależało przy tym na weryfikacji deklaracji ośrodków z rzeczywistą możliwością wydawania plików GML. Postanowili więc pytania skierować nie do PODGiK-ów, ale do wykonawców.

Ankiety GEODETY, czyli pytania do ODGiK-ów

(...)
Przygotowując kolejny raport na ten temat, opublikowany w GEODECIE 3/2018, pytaliśmy, czy możliwe jest automatyczne zasilenie baz PZGiK plikiem GML (dostarczonym przez wykonawcę). Aż 43% urzędów deklarowało, że użytkowane w nich oprogramowanie technicznie oferuje taką możliwość, jednak geodeci rzadko z niej korzys­tają. Poza tym chyba żaden ODGiK nie jest w stanie zagwarantować, że jego system przyjmie dane przygotowane w oprogramowaniu różnych producentów. Niektóre ośrodki swój zasób mają jeszcze w formie analogowej, GML nie ma więc znaczenia. Co ważne, część powiatów załączyła komentarz, że pliki z roboczą bazą danych przyjmują, ale w zamkniętych formatach, takich jak KCD, MAP czy GIV.

Pytania do wykonawców, czyli ankieta Softline

Ankieta rzeprowadzona wiosną br. przez firmę Soft­line składała się z 10 pytań. Badanie było anonimowe. Autorzy ankiety otrzymali ponad 600 odpowiedzi z całej Polski. Trzeba jednak zaznaczyć, że choć informowaliśmy o ankiecie na portalu Geoforum.pl, to badanie objęło przede wszystkim użytkowników programu C-Geo. Autorzy, rozsyłając pytania, wykorzystali bowiem bazę adresową swoich klientów.

Okazuje się, że blisko połowa respondentów ma możliwość zamówienia materiałów (mapy zasadniczej) z zasobu w formacie GML. Prezes firmy Softline Jerzy Biegalski ocenia, że wynik ten oznacza, że około 50% PODGiK-ów, w których działają ankietowani, deklaruje lub rzeczywiś­cie oferuje możliwość wydawania plików GML. Nie jest to jednak równoznaczne ze 100-procentowym pokryciem powierzchni powiatów danymi obiektowymi, które mogą być wydane w GML. Plik GML z obszaru, gdzie nie ma takich danych, jest „pusty” lub zawiera dane fragmentaryczne, np. tylko EGiB bez GESUT. Pozostałe informacje z tego obszaru będą wydawane np. w postaci wektorowej (np. DXF) lub rastrowej (GeoTIFF)...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS