wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Wrzesień 2018, Nr 9 (280) |


• Nadchodzi bit-kataster, czyli możliwości wykorzystania technologii blockchain w EGiB • Czekając na rynek pracownika. Raport: Płace w branży geodezyjnej • Wiata czy nie? Część III artykułu nt. aktualizacji danych EGiB w zakresie budynków na przykładzie bazy miasta Krakowa • Potrącenia, czyli o „wyższości jednego ...

powrót

Jerzy Królikowski

Nadchodzi bit-kataster

Wykorzystanie technologii blockchain w ewidencji gruntów i budynków. Coraz popularniejsza technologia blockchain dziś rewolucjonizuje rynek walutowy, a jutro może odmienić funkcjonowanie katastru nieruchomości. Czy okaże się cudownym remedium na bolączki naszej EGiB?

Hasło blockchain (łańcuch bloków lub łańcuch blokowy) kojarzone jest przede wszystkim z kryptowalutą bitcoin. Zwolennicy zachwalają, że można jej bezpiecznie używać na całym świecie bez pośrednictwa rządów, banków czy operatorów kart płatniczych. Z drugiej strony waluta ta spotyka się z coraz ostrzejszą krytyką. Bitcoinowi zarzuca się, że to kolejna bańka spekulacyjna, a do tego dogodna opcja do realizacji szemranych interesów czy unikania podatków. Co ciekawe, walutę krytykują nawet ekolodzy za przyczynianie się do efektu cieplarnianego. Okazuje się bowiem, że „wybijanie” bitcoina generuje zużycie energii porównywalne do 820 tysięcy gospodarstw domowych!

Ten nasilający się czarny PR wcale nie przeszkadza w popularyzacji technologii blockchain w innych dziedzinach (więcej o jej specyfice piszemy w ramce na s. obok). Służy ona już nie tylko do tworzenia nowych kryptowalut, ale staje się także podstawą bankowych i giełdowych systemów informatycznych. Rozważane jest jej wykorzystanie nawet w wyborach powszechnych i systemach podatkowych! Co istotne z punktu widzenia geodezji, kolejne państwa chcą ją stosować również do rejestrowania transakcji na rynku nieruchomości. A to przełożyłoby się na dogłębną zmianę funkcjonowania państwowych systemów katastralnych. Ma być jawniej, nowocześniej, szybciej i bezpieczniej.
(...)

• Technologia nie tylko dla bogatych

Najbardziej zaawansowany pilotażowy projekt dotyczący wykorzystania blockchain w katastrze realizowany jest w Szwecji przez Lantmäteriet (odpowiednik GUGiK-u) we współpracy z sektorem bankowym oraz firmami telekomunikacyjnymi i informatycznymi. Plany Szwedów są bardzo ambitne. Chcą oni przenieść transakcje na rynku nieruchomości całkowicie do świata cyfrowego. Do ich zawarcia obywatel nie musiałby ruszać się z domu, a wszystkie formalności załatwiałoby się za pomocą mobilnej aplikacji. Co istotne, dotyczy to również załatwienia kredytu hipotecznego. W rezultacie – przewiduje Lantmäteriet – cały proces od przygotowania umowy do nabycia nieruchomości i uwidocznienia tej transakcji w państwowym rejestrze mógłby się skrócić, średnio biorąc, z dzisiejszych 4 miesięcy do raptem kilku dni!

A to niejedyne korzyści, jakie przyniósłby blockchain. Urzędy wyeliminowałyby koszty związane z tworzeniem i przechowywaniem papierowej dokumentacji, użycie cyfrowych formularzy do minimum ograniczyłoby pojawianie się błędów w dokumentach, no i oczywiś­cie znacznie spadłoby ryzyko oszustw. Korzyści te – szacuje Lantmäteriet – mogłyby przynieść oszczędności rzędu 100 mln euro rocznie!

Szwedzkie władze otwarcie przyznają jednak, że wdrożenie tego systemu w proponowanej formie jest dużym wyzwaniem i na razie trudno powiedzieć, kiedy mógłby on osiągnąć pełną operacyjność. Problemem są bowiem...


Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS