Anna Wardziak
Absolwent interdyscyplinarny
Otwarcie zarówno kierunku gospodarka przestrzenna dekadę temu, jak i kierunku geoinformatyka w bieżącym roku akademickim dowodzi, że w środowisku geodezyjnym nie brak pomysłów na rozwój – z zadowoleniem stwierdził rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt.
|
Okazją do podsumowania 10-letniego okresu studiów na kierunku GP prowadzonego na Wydziale Geodezji i Kartografii PW była konferencja naukowa pod hasłem „Gospodarka przestrzenna w naukach technicznych” zorganizowana w Małej Auli Politechniki Warszawskiej (8-9 października). Kulisy powstania tego kierunku przedstawiła dziekan WGiK prof. Alina Maciejewska. Przypomniała, że przejście od gospodarki centralnie sterowanej do gospodarki rynkowej w Polsce spowodowało rozszerzenie oferty dydaktycznej uczelni poprzez wpisanie GP na listę kierunków studiów. I od razu w latach 90. kształcenie w tym zakresie na uczelniach ekonomicznych zyskało na popularności. Na pomysł, aby do grona szkół zajmujących się tą dziedziną dołączyła Politechnika Warszawska, wpadł prof. Stanisław Białousz, który przekazał tę inicjatywę prof. Maciejewskiej.
I to właśnie dzięki jej wieloletnim staraniom – przy współpracy z Wydziałem Architektury – w roku 2005 na WGiK został utworzony nowy kierunek studiów. W tym samym czasie profesor objęła funkcję kierownika Zakładu Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów, który dwa lata później został przekształcony w Zakład Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym. Natomiast w 2009 r. powstała kierowana przez prof. Maciejewską Katedra Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku, która merytorycznie do dziś koordynuje kształcenie na kierunku GP.
Pierwsi absolwenci kierunku GP z dyplomem inżyniera zostali wypromowani w roku akademickim 2009/10. Obecnie może się on poszczycić już blisko 400 absolwentami studiów I stopnia. Program nauczania realizowany na tym kierunku na PW jest mocno związany z naukami technicznymi, a jego głównym przesłaniem jest wyrobienie w studentach świadomości uwarunkowań technicznych, jakie występują w przedsięwzięciach gospodarczych. Profil kształcenia studenta uzupełnia minima programowe o wiedzę i umiejętności inżynierskie, wyposażając tym samym absolwentów w dodatkowy atut ważny i na rynku pracy, i dla gospodarki narodowej.
Na kierunku realizowane są dwie specjalności. Jedna (środowiskowe uwarunkowania gospodarowania przestrzenią) nastawiona jest na poznawanie struktur przestrzennych w zakresie ich cech przyrodniczych, społecznych i ekonomicznych, druga zaś (urbanistyka w planowaniu przestrzennym) – na projektowanie zarówno strategiczne, jak i operacyjne przyszłych struktur przestrzennych. Studenci kształceni są na studiach stacjonarnych (7-semestralnych inżynierskich i 3-semestralnych magisterskich) oraz niestacjonarnych (8-semestralnych inżynierskich i 4-semestralnych magisterskich).
Wśród zasłużonych dla powstania kierunku prof. Alina Maciejewska wymieniła przede wszystkim architekta prof. Jana Macieja Chmielewskiego, prof. Bogdana Neya, a także ówczesnego dziekana WGiK prof. Witolda Prószyńskiego oraz prorektora ds. nauczania PW Włodzimierza Kurnika. Zauważyła ponadto, że 10-lecie uruchomienia kierunku GP wpisuje się w tym roku akademickim w jeszcze dwie okrągłe rocznice – stulecia odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej (listopad 2015 r.) oraz 95-lecia WGiK (maj 2016 r.).
Obecny na konferencji główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski pogratulował decyzji o zorganizowaniu kierunku GP. Zaznaczył, że przyczyniła się ona do zacieśnienia relacji między geodetami a planistami i urbanistami. Z kolei przewodniczący Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej prof. Bogdan Ney zauważył, że kształcenie na wydziale geodezyjnym specjalistów z zakresu gospodarki przestrzennej może być dobrym sposobem na zmniejszenie bezrobocia wśród geodetów.
Przewodniczący Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju prof. Tadeusz Markowski zwrócił uwagę na interdyscyplinarność kierunku gospodarka przestrzenna na PW, co dobrze wpisuje się w coraz bardziej popularne w kraju tzw. planowanie zintegrowane. Dla wszechstronnie wykształconych specjalistów z zakresu planowania przestrzennego pracy nie powinno więc zabraknąć.
Nowych obowiązków z pewnością przysporzy im podpisana 28 października przez prezydenta ustawa o rewitalizacji, której założenia przedstawił dyrektor Departamentu Polityki Przestrzennej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Rajmund Ryś. Podkreślił on, że przepisy tego aktu zapewnią skuteczne narzędzia do rewitalizacji obszarów zdegradowanych.
Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich dr hab. Piotr Lorens zachęcał z kolei studentów i absolwentów GP do ścisłej współpracy z tą organizacją, co może im pomóc w odnalezieniu własnej ścieżki zawodowej...
Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY
powrót
|