Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2014, Nr 7 (230) |


• Raz na wozie, raz pod wozem – wywiad z Zygmuntem Zadorą-Paszkowskim, geodetą z Kanady, potomkiem emigrantów z armii Andersa • Od Trybunału do Trybunału: Czy nowelizacja prawa geodezyjnego jest zgodna z konstytucją? • Między jałmużną a zadośćuczynieniem – Bogdan Grzechnik o tym, co w Polsce oznacza słuszne odszkodowanie ...

powrót

Uczestnicy wyprawy

Rajd po europejskich uczelniach

Pięć uniwersytetów technicznych i trzy obserwatoria geodezyjne w dziewięć dni – taki cel postawili sobie studenci Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej biorący udział w tradycyjnej wyprawie GiNS Trip specjalności geodezja i nawigacja satelitarna (12-?20 maja).

Trasa wycieczki, której opiekunem był dr hab. Andrzej Pachuta, wiod­ła przez: Berlin, Poczdam, Drezno, Wiedeń, Pragę, Pecny, Bratysławę i Mod­rą. Każdy dzień rozpoczynał się wykładami w innej instytucji, w trakcie których gospodarze starali się przybliżyć nam najnowsze projekty i trendy z zakresu geodezji wyższej oraz technik satelitarnych. Jednym z takich projektów jest kontynuacja misji GRACE, tj. GRACE-FO realizowana m.in. przez Helmholtz Zentrum zrzeszające niemieckie instytucje naukowe i techniczne. Jej celem jest dalsze zbieranie informacji o polu grawitacyjnym Ziemi.

Zapoznaliśmy się też m.in. z planami rozszerzenia zastosowania anten VLBI do odbierania sygnałów GNSS. Projekt ten pozwoli na lepsze wyznaczenie środka mas Ziemi (tj. początku ziemskiego systemu odniesienia) i okreś­lenie pozycji satelitów w niebieskim układzie odniesienia, a co za tym idzie, doprowadzi do zwiększenia dokładności i niezawodnoś­ci pomiarów. Obecnie największy problem stanowią ograniczenia techniczne, tj. nieprzystosowanie anten VLBI do obierania częstotliwości GNSS. Coraz większą popularnością cieszy się także metoda PPP służąca do pozycjonowania pojedynczego punktu za pomocą GNSS. Nie wymaga ona żmudnych obliczeń obecnych w rozwiązaniach sieciowych i jest coraz częściej stosowana do wyznaczania parametrów troposfery...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS