Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2014, Nr 7 (230) |


• Raz na wozie, raz pod wozem – wywiad z Zygmuntem Zadorą-Paszkowskim, geodetą z Kanady, potomkiem emigrantów z armii Andersa • Od Trybunału do Trybunału: Czy nowelizacja prawa geodezyjnego jest zgodna z konstytucją? • Między jałmużną a zadośćuczynieniem – Bogdan Grzechnik o tym, co w Polsce oznacza słuszne odszkodowanie ...

powrót

Jerzy Królikowski

Co to jest mapa?

300. otwarte seminarium Zakładu Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego, 25 maja

Choć tytułowe pytanie wydaje się zapowiedzią nudnej akademickiej dyskusji, to odpowiedź może zadecydować o tym, czy kartografię czeka zmierzch, czy renesans.

Nad śmiercią kartografii zastanawiała się już w 1996 roku prof. Judy Olson z Uniwersytetu w Bostonie. Choć w swoim znanym wystąpieniu ostatecznie stwierdziła, że przyszłość tej dyscypliny wcale nie rysuje się w czarnych barwach, to wielu kartografów, obserwując rzeczywistość, dochodzi do odmiennych wniosków. W ostatnich latach znacznie spadło bowiem zapotrzebowanie na profesjonalnie opracowywane mapy, co na naszym podwórku potwierdza choćby zamknięcie po sześciu dekadach PPWK SA czy fatalna aktualność urzędowych map topograficznych. Pracę kartografów przejmują tymczasem rzesze amatorów, np. uczestników otwartego projektu OpenStreetMap, którzy nie mają bladego pojęcia o wielowiekowym dorobku kartografii.

Marginalizację kartografii widać również w warstwie językowej, czego sztandarowym przykładem jest rozpowszechnienie sformułowania „mapa drogowa” oznaczającego plan politycznego rozwiązania problemu. Kartografia rugowana jest nawet z nazw instytucji naukowych – od przyszłego roku akademickiego teoretycznie będzie się nią zajmować w kraju już tylko Zakład Kartografii Politechniki Warszawskiej. Inne jednostki – przynajmniej z nazwy – wolą się skupić na geomatyce czy geoinformatyce.

Nie brakuje jednak kartografów, którzy z optymizmem patrzą w przyszłość. Zdaniem dr. hab. Dariusza Gotliba (PW) sposobem na zwiększenie rangi kartografii powinna być zmiana podejścia do definicji mapy...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS