Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2014, Nr 7 (230) |


• Raz na wozie, raz pod wozem – wywiad z Zygmuntem Zadorą-Paszkowskim, geodetą z Kanady, potomkiem emigrantów z armii Andersa • Od Trybunału do Trybunału: Czy nowelizacja prawa geodezyjnego jest zgodna z konstytucją? • Między jałmużną a zadośćuczynieniem – Bogdan Grzechnik o tym, co w Polsce oznacza słuszne odszkodowanie ...

powrót

Przemysław Turos

Odczytujemy mikrofale

ERDAS Imagine Professional i ERDAS Apollo w radarowym monitoringu satelitarnym

O prawdziwej wartości infrastruktury informacji przestrzennej (IIP) świadczy możliwość jej zastosowania w zmieniającej się rzeczywis­tości, której śledzenie wymaga ciągłego pozyskiwania i szybkiego przetwarzania serii danych obrazowych. Informacja uzyskana w procesie analizy tych danych musi być wydajnie udos­tępniana wszystkim podmiotom podejmującym na tej podstawie decyzje. Dynamikę sytuacji uchwycić można jedynie dzięki systematycznemu monitoringowi.

Stały dostęp do najnowszej informacji obrazowej – niezależne od zachmurzenia i oświetlenia słonecznego – zapewniają satelity radarowe. Zadania, które mogą być wsparte analizą danych mikrofalowych, to m.in.: budowa modeli wysokoś­ciowych, stały monitoring szkód górniczych, identyfikacja upraw, określanie wilgotności gleby, monitoring powodziowy czy monitoring lasów.

Możliwość szybkiego i precyzyjnego przetwarzania danych mikrofalowych staje się obecnie coraz bardziej istotna z uwagi na wzrost ich dostępności. Poza rozwijanymi systemami komercyjnymi, takimi jak: Radarsat-1/2 (pasmo C), CosmoSkyMed oraz TerraSAR-X/TandDEM-X (pasmo X), dostęp do olbrzymiej ilości danych zapewnią wkrótce misje Sentinel Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pierwszy z tej serii satelita mikrofalowy Sentinel-1A wprowadzony został na orbitę w kwietniu br. [patrz GEODETA 5/2014 – red.] i niedługo osiągnie zdolność operacyjną. Dane z tego systemu będą dostępne bezpłatnie.

• Mamy obrazy i co dalej?

Zastosowanie zintegrowanych rozwiązań ERDAS Imagine Professional i ERDAS Apollo pozwala na stworzenie wydajnego środowiska pracy, które umożliwia operacyjne wykorzystanie serii danych obrazowych, w tym mikrofalowych. Imagine Professional to desktopowe narzędzie służące do pozys­kiwania informacji z danych obrazowych. Apollo natomiast jest zgodnym z OGC serwerem danych przestrzennych oraz środowiskiem serwerowego przetwarzania wykorzystującym usługę Web Processing Service (WPS).

ERDAS Imagine Professional zawiera wiele narzędzi służących do przetwarzania i analizy danych obrazowych, które mogą być z powodzeniem obsługiwane nawet przez niedoświadczonych użytkowników. Imagine pozwala na wykorzystywanie danych z najpopularniejszych radarowych sensorów satelitarnych na wszystkich – począwszy od SLC – poziomach przetworzenia. Umożliwia on także definiowanie paramentów innych sensorów. Użytkownicy mogą wykonać ortorektyfikację z zastosowaniem punktów terenowych lub bez nich. Poniżej opisano najważniejsze moduły ERDAS Imagine Professional pozwalające na opracowanie użytecznych produktów na podstawie surowych danych mikrofalowych...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS