Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2014, Nr 7 (230) |


• Raz na wozie, raz pod wozem – wywiad z Zygmuntem Zadorą-Paszkowskim, geodetą z Kanady, potomkiem emigrantów z armii Andersa • Od Trybunału do Trybunału: Czy nowelizacja prawa geodezyjnego jest zgodna z konstytucją? • Między jałmużną a zadośćuczynieniem – Bogdan Grzechnik o tym, co w Polsce oznacza słuszne odszkodowanie ...

powrót

Janusz Dygaszewicz, Agnieszka Nowakowska, Amelia Wardzińska-Sharif

Wartość dodana

Od kilku lat w statystyce publicznej widoczny jest znaczny wzrost wykorzystania geoinformacji w procesie sporządzania i udostępniania danych statystycznych. Podnosi to wartość informacji końcowej oraz tworzy zupełnie nowe dane.

Jednym z celów wymienionych w Europejskim Programie Statystycznym 2013-17 jest wsparcie dla kształtowania polityki opartej na faktach za pomocą bardziej elastycznego i szerszego wykorzystania informacji przestrzennej w połączeniu z informacjami statystycznymi dotyczącymi społeczeństwa, gospodarki i środowiska naturalnego. Mając na uwadze te wytyczne, w jednostkach statystyki publicznej na przełomie lat 2013 i 2014 realizowano projekt zatytułowany „Łączenie danych statystycznych z informacją geoprzestrzenną w państwach członkowskich”. W ramach tego przedsięwzięcia przeprowadzono analizę możliwości przedstawiania danych demograficznych w podziale innym niż stosowany obecnie podział administracyjny, to jest w podziale ewidencyjnym, statystycznym oraz w podziale na kilometrową siatkę kwadratów. Wypracowana została również metodologia badania dojazdów do pracy z wykorzystaniem danych pozys­kanych w ramach najnowszego spisu powszechnego. Ponadto zbadano możliwości zastosowania zbieranych przez statystykę danych przestrzennych do budowy wskaźników statystycznych opisujących stan zagospodarowania przestrzennego, w tym opracowano metody budowy wskaźników dla gęstości zabudowy i gęstości dróg.

• Przestrzenna wizualizacja danych demograficznych

Na potrzeby przeprowadzenia Powszechnego Spisu Rolnego 2010 i Narodowego Spisu Powszechnego Ludnoś­ci i Mieszkań 2011 w statystyce publicznej zaprojektowano i utworzono dla całego obszaru Polski przestrzenne bazy adresowe zawierające: statystyczne punkty adresowe (lokalizacje budynków, w których znajduje się co najmniej jedno mieszkanie) oraz granice rejonów statystycznych i obwodów spisowych. Statystyczne punkty adresowe zostały zdefiniowane przez atrybuty opisowe (województwo, powiat, gmina, miejscowość, ulica, numer adresowy) i graficzne (położenie określone przez współrzędne punktu adresowego), natomiast obwody spisowe i rejony statystyczne – przez identyfikatory i przebieg granic. Źródłem obiektów i atrybutów dla przestrzennych baz adresowych jest rejestr TERYT zawierający identyfikatory jednostek podziału terytorialnego, miejscowości, identyfikację adresową ulic, nieruchomości, budynków i mieszkań oraz cent­ralny katalog ulic.

Aktualizacja przestrzennych baz adresowych odbywa się kwartalnie. Podstawą do aktualizacji są dane opisowe pobierane z rejestru TERYT. Zmiany przebiegu granic rejonów statystycznych i obwodów spisowych są wykonywane raz w roku. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego granice podziału statystycznego dostosowywane są do przebiegu granic obrębów ewidencyjnych. Utrzymywanie i aktualizacja przestrzennych baz adresowych, a zwłaszcza statystycznych punktów adresowych, pozwala włączać informację przestrzenną do operatów do badań statystycznych, dzięki czemu uzyskuje się wynikowe dane statystyczne z informacją o ich lokalizacji. Daje to ogromne możliwości w zakresie przestrzennej analizy danych oraz obrazowania wyników badań statystycznych na mapach...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS