Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2014, Nr 2 (225) |


• Praktyczne CD – wskazówki dotyczące stosowania rozporządzenia ws. bazy danych GESUT, BDOT oraz mapy zasadniczej • Uważaj, gdy dzielisz lub rozgraniczasz – sędzia dr Magdalena Durzyńska omawia kolejne przykłady postępowań dyscyplinarnych wobec geodetów uprawnionych (w tym biegłych sądowych) • Standardy, ale jakie? ...

powrót

Waldemar Izdebski

Firmy razem mogą więcej

Koncepcja standaryzacji usług lokalizacji przestrzennej adresów i działek katastralnych

Artykuł przedstawia koncepcję standaryzacji usług lokalizacji przestrzennej dwóch podstawowych obiektów, jakimi są punkty adresowe i działki katastralne (ewidencyjne). Aby usługi były skuteczne, to ze względu na obowiązujące uregulowania prawne lokalizacja adresów powinna być realizowana na podstawie źródłowych baz gminnych, a lokalizacja działek na podstawie źródłowych powiatowych baz ewidencji gruntów i budynków. Istota prezentowanych usług polega na zarejestrowaniu w ich repozytoriach niezbędnych metadanych dotyczących baz źródłowych, na podstawie których usługi lokalizacji dokonują zamiany podawanych przez użytkowników adresów lub identyfikatorów działek na ich lokalizację przestrzenną.

Usługi zostały zaproponowane na podstawie doświadczeń zdobytych we wdrożeniach oprogramowania do zarządzania informacją przestrzenną realizowanych przez firmę Geo-System Sp. z o.o. w wielu gminach i powiatach. Pozwala to mieć nadzieję, że rozwiązania te spotkają się z dobrym przyjęciem przez pozostałe firmy, które uczestniczą we wdrażaniu podobnych systemów w Polsce i zechcą wprowadzić zasady proponowanych usług lokalizacji w swoich systemach. Jeśli tak się stanie, to automatycznie zasób punktów adresowych, ulic i działek katastralnych oferowanych w ramach wdrożeń firmy Geo-System (obecnie ponad 800 gminnych baz adresowych z prawie 2,600 mln punktów adresowych oraz usługi WMS dla 22 powiatów z ponad 2 mln działek) zwiększy się o wdrożenia pozostałych firm włączających się do inicjatywy.

• Lokalizacja adresów
Numery adresowe, które – ogólnie mówiąc – wyrażają lokalizację przestrzenną adresów, są prostym, ale jednocześ­nie bardzo ważnym elementem danych przestrzennych. Dzięki ich wykorzystaniu uzyskuje się możliwość przestrzennej lokalizacji obiektów posiadających nadane adresy. Zamiana adresu na jego lokalizację przestrzenną jest ważna nie tylko w systemach informacji przestrzennej, ale również w powszechnie używanych urządzeniach nawigacyjnych.

Na podstawie obowiązującego prawa numerację adresową prowadzą jednostki samorządowe szczebla gminnego. Oznacza to, że w końcowym efekcie na całość aktualnej numeracji adresowej w Polsce będzie się składało 2479 baz źródłowych. Na dzisiaj oceniamy, że wymagane prawem bazy adresowe funkcjonują jedynie w ok. 40% jednostek samorządowych. W pozostałych dalej wykorzystywany jest papier lub prosta forma plików.

Z natury rzeczy bazy adresowe będą prowadzone w różnych systemach, ale nie oznacza to, że na poziomie krajowym musimy borykać się z takim rozdrobnieniem i za każdym razem dokonywać ustalania specyficznych parametrów dostępu do poszczególnych baz oraz wnikać w ich strukturę. Proponowana koncepcja standaryzacji usługi lokalizacji przestrzennej adresów* rozwiązuje ten problem przez stworzenie jednej cen­tralnej usługi, która za pomocą ujednoliconego interfejsu będzie mogła podczas ustalania lokalizacji adresu korzystać z odpowiedniej gminnej bazy adresowej.

Korzyścią z proponowanego rozwiązania jest to, że pod jednym adresem URL znajdziemy usługę, która będzie w stanie przekształcić przekazywany do niej adres na jego lokalizację przestrzenną, tj. współrzędne X, Y lub B, L. Usługa lokalizacji adresów zapewnia dostęp do aktualizowanych na bieżąco gminnych baz adresowych, dzięki czemu adresy nadawane w gminach będą natychmiast dostępne dla jej użytkowników...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS