Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2012, Nr 10 (209) |


• Inwazja dronów, czyli UAV – obiecująca technologia z wieloma znakami zapytania (cz. I) • Goodbye, AutoCAD-zie! • Mobilny system rozszerzonej rzeczywistości – nowe narzędzie geodety czy zbędny gadżet? • Opolskie w internecie • Strona postępowania o podział nieruchomości (cz. I) • Niwelatory ...

powrót

Jerzy Ostrowski

Kamienie milowe w kartografii

XXVI Ogólnopolska Konferencja Historyków Kartografii (Warszawa, 13-14 września).

Wydarzenia lub dzieła, które znacząco wpłynęły na rozwój wybranej dziedziny działalności ludzkiej, zapoczątkowały jego kolejne etapy lub je podsumowały, określa się mianem kamieni milowych. Ich wskazanie w dziejach światowej i polskiej kartografii postawili sobie za cel inicjatorzy XXVI Ogólnopolskiej Konferencji Historyków Kartografii.

Tematyka obrad była bardzo zróżnicowana: od rozwoju podstaw geodezyjnych i metod kartowania, przez ocenę wybranych ważnych dzieł i wydarzeń, po udostępnienie zbiorów kartograficznych. Sesję wprowadzającą wypełniły dwa przeglądowe referaty: prof. Wiesławy Żyszkowskiej (Uniwersytet Wrocławski) o kamieniach milowych w kartografii europejskiej od starożytności po drugą połowę XX wieku oraz Jerzego Ostrowskiego (Zespół Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki PAN) o najbardziej znaczących dziełach polskiego piśmiennictwa poświęconego historii kartografii na czele z fundamentalną pracą Karola Buczka „Dzieje kartografii polskiej od XV do XVIII wieku”.

Następnie zajęto się już bardziej szczegółowo konkretnymi innowacjami, osobami i dziełami, z zachowaniem na ogół porządku chronologicznego. Zaczęto od ważnej epoki renesansu, której wkład w rozwój map, a zwłaszcza atlasów geograficznych, omówiła Lucyna Szaniawska (Biblioteka Narodowa). Tego samego okresu, ale w ujęciu regionalnym, dotyczyły referaty o pierwszych nowożytnych mapach Śląska i Pomorza, o pracach wybitnego gdańszczanina Wilhelma Hondiusa oraz wybiegające już w następne stulecia rozwojowe ujęcie okoliczności powstawania planów miast w przedroz­biorowej Rzeczypospolitej zreferowane przez Jarosława Łuczyńskiego (Toruń)...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS