Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2001, Nr 11 (78) |


• Wektorowa mapa świata (VMap Level 1) • Portale geoinformacyjne – przegląd stron WWW • Raport z Dolnego Śląska – stan administracji i harmonogram modernizacji egib • Komputer w terenie, czyli rewia palmtopów • Obiekty wysokie przy zagęszczaniu osnowy geodezyjnej • Jubileusz Wydziału Geodezji ...

powrót

Stanisław Latoś

Czy warto mierzyć tak wysoko

Wykorzystanie obiektów wysokich do zagęszczenia terenu punktami poziomej osnowy geodezyjnej (na przykładzie powiatu brzeskiego). Po reformie administracyjnej starostowie przejęli realizację osnów jako zadania własne. Jednak większości powiatów w najbliższych latach nie będzie stać na założenie osnów w postaci zgodnej z obowiązującymi standardami. Powstaje więc dylemat, czy realizować je sukcesywnie przez wiele lat, czy też zdecydować się na szybkie jednorazowe zagęszczenie istniejących punktów osnów na obszarze całego powiatu, poprzez włączenie do nich istniejących w terenie i dobrze widocznych obiektów wysokich budowli sakralnych, masztów, kominów czy słupów.

W zakresie typowych geodezyjnych osnów poziomych obowiązuje w Polsce podział na: podstawowe I klasy, szczegółowe klasy II i III oraz pomiarowe ([1], [2] i [7]). Osnowy szczegółowe ([1], [3] i [7]) powinny mieć charakter sieci powierzchniowych o stosunkowo dużym standardzie zagęszczenia (rzędu 1 punkt na 1-8 km2 * – dla klasy II oraz 1 punkt na 10-100 ha – dla klasy III, w zależności od sposobu i stopnia zainwestowania danego terenu) oraz o wysokiej dokładności wyznaczenia położenia ich punktów (mp ≤ 0,05 m – dla klasy II oraz mp ≤ 0,10 m – dla klasy III). Podstawowym zadaniem tych osnów, a w szczególności klasy III, jest uzbrojenie terenu w punkty geodezyjne stanowiące bazę do założenia osnowy pomiarowej lub wprost do wykonywania z nich pomiarów szczegółowych. Położenie punktów tych osnów jest wyznaczane zarówno techniką satelitarną, jak i na podstawie wyników bezpośrednich pomiarów geodezyjnych lub – obecnie najczęściej – z wykorzystaniem obu tych technik łącznie.
Jednak niezależnie od stosowanej techniki, zakładanie osnów w postaci sieci powierzchniowych jest pracochłonne i kosztowne. W najbliższych latach większości starostów nie będzie stać na założenie takich osnów na obszarze całego powiatu. Staną więc przed dylematem, czy realizować je sukcesywnie przez szereg lat, zgodnie z obowiązującymi standardami [1] i [3], czy też zdecydować się na szybkie jednorazowe zagęszczenie istniejących punktów osnów I, II i ewentualnie III klasy na obszarze całego powiatu, poprzez włączenie do nich i potraktowanie jako punkty III klasy istniejących w terenie i dobrze widocznych z różnych miejsc obiektów wysokich – budowli sakralnych, różnego rodzaju masztów, kominów czy słupów.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS