Anna Wardziak
Komputer w terenie
Komputery przenośne zwane palmtopami powszechnie uważane są za luksusowe zabawki dla biznesmenów. Pozwalają bowiem najczęściej na sporządzanie krótkich notatek, planowanie spotkań czy wprowadzenie do pamięci listy kontaktów. Nowsze modele potrafią odtwarzać muzykę zapisaną cyfrowo lub rejestrować dźwięki. Większe – z wygodnymi klawiaturkami – pozwalają edytować całkiem spore dokumenty. Można je podłączać do Internetu, a w wolnych chwilach – pograć w ulubione gry.
Jednak możliwości palmtopów są wprost nieograniczone, a to dzięki temu, że użytkownik może dla nich pisać własne programy. Zastosowanie w takim komputerku oprogramowania dedykowanego geodezji umożliwia wykorzystanie go np. jako rejestratora danych, ułatwia wykonanie obliczeń czy opracowanie danych bezpośrednio w terenie. Tym bardziej że niektóre modele zostały zaprojektowane z myślą o trudnych warunkach terenowych.
Rodzaje Przed zakupem palmtopa należy zastanowić się nad jego przyszłym zastosowaniem. Do częstego pisania najlepszy będzie model z wygodną klawiaturą. Do sporządzania krótkich notatek wystarczy mały lekki komputerek bez klawiatury. Właśnie ze względu na wielkość wyróżnia się kilka grup palmtopów, przy czym główne to handheld i pocket PC. Te pierwsze wyposażone są w klawiaturę i ciekłokrystaliczny ekran najczęściej o wymiarach 640 x 240 pikseli. Z kolei urządzenia pocket PC charakteryzują się miniaturowymi rozmiarami i klawiaturą zredukowaną do czterech klawiszy. Na ekranie 240 x 320 pikseli wyświetlana jest klawiatura dotykowa (przykład obok), której można użyć do pisania, dotykając jej klawiszy wskaźnikiem lub palcem. Można także skorzystać z programu rozpoznającego pismo odręczne. Przy czym obok modeli z wyświetlaczem monochromatycznym, coraz częściej produkowane są palmtopy wyposażone w ekran obsługujący nawet do 65,5 tys. kolorów. Ceny palmtopów są bardzo zróżnicowane i kształtują się na poziomie 2-8,5 tys. zł.
System operacyjny Niewątpliwie przyczyną szybkiego rozwoju rynku palmtopów jest gwałtowny przyrost mocy obliczeniowej mikroprocesorów, a co za tym idzie – wzrost potencjału systemów operacyjnych umieszczanych w komputerach przenośnych. Wśród nich w zasadzie liczą się dwa: EPOC (pod którego kontrolą pracują wszystkie Psiony) oraz Windows CE (jego następcą, dopiero wchodzącym na nasz rynek, jest Pocket PC 2002). Większość obecnie instalowanych w palmtopach to systemy 32-bitowe, wielowątkowe i wielozadaniowe, które potrafią komunikować się ze światem zewnętrznym na wiele sposobów: poprzez modem, telefon komórkowy, sieć lokalną czy port podczerwieni (IrDA). Bardzo liczną grupę palmtopów stanowią komputerki z systemem operacyjnym PalmOS. Jednak przez fachowców uważany jest on za najsłabszy i dlatego w naszym opracowaniu tą grupą palmtopów nie będziemy się zajmować.
Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY
powrót
|