Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2001, Nr 11 (78) |


• Wektorowa mapa świata (VMap Level 1) • Portale geoinformacyjne – przegląd stron WWW • Raport z Dolnego Śląska – stan administracji i harmonogram modernizacji egib • Komputer w terenie, czyli rewia palmtopów • Obiekty wysokie przy zagęszczaniu osnowy geodezyjnej • Jubileusz Wydziału Geodezji ...

powrót

Eugeniusz Sobczyński

Wektorowa mapa świata

Vector Smart Map Level 1 prawie gotowa. Kończy się właśnie opracowywanie mapy wektorowej dla całego świata – Vector Smart Map Level 1* (VMap L1) – odpowiadającej pod względem informacyjnym wojskowej mapie operacyjnej (Joint Operations Graphic – JOG) w skali 1:250 000. Ze wszech miar właściwe wydaje się włączenie „polskiego” fragmentu tej mapy do Krajowej Ogólnogeograficznej Bazy Danych projektowanej przez GUGiK.

VMap L1 to pierwszy jednorodny produkt cyfrowy o tak dużej rozdzielczości informacyjnej i zasięgu globalnym. Mimo iż jest on dedykowany potrzebom obronności państw uczestniczących w projekcie oraz dowództw NATO, spełnia jednocześnie wymogi wielu zastosowań cywilnych. Wykorzystaniu produktu VMap L1 do celów niewojskowych sprzyja jawność jego danych, co było jednym z podstawowych założeń twórców projektu. W końcu kwietnia 2001 r. dostępne były 172 z 234 bibliotek, z których każda zapisywana jest na oddzielnym nośniku CD-ROM.

Historia tego przedsięwzięcia rozpoczyna się od inicjatywy Wojskowej Agencji Kartograficznej Sił Zbrojnych USA (Defence Mapping Agency – DMA), która w 1993 r. zwróciła się do wojskowych służb geograficznych Belgii, Kanady, Francji, Grecji, Włoch, Holandii i Wielkiej Brytanii z propozycją wspólnego opracowania produktu wektorowego dla obszaru całego świata. Pierwsze oficjalne spotkanie w tej sprawie odbyło się 22 września 1993 r. w Kanadzie. Zaproszono na nie przedstawicieli wojskowych służb geograficznych wymienionych państw, a także Danii, Niemiec, Norwegii, Hiszpanii i Turcji. Reprezentant DMA przedstawił ogólne założenia projektu, który miał być realizowany według specyfikacji VMap L1. W wyniku konsensusu zgromadzonych powołano grupę roboczą VaCWG (VMap Coproduction Working Group). Statut grupy został podpisany przez sygnatariuszy 12 maja 1995 r. Do jej zadań należy koordynowanie prac nad produktem VMap L1, utrzymywanie jego specyfikacji oraz nadzór nad rozwojem technologii produkcyjnych. Obecnie w realizacji projektu udział biorą prawie wszystkie państwa członkowskie NATO (z wyłączeniem Węgier, Luksemburga i Islandii), a także Australia, Nowa Zelandia i Szwecja. Chęć przystąpienia do programu zgłosiły również Korea Południowa i Izrael. Podczas ostatniego posiedzenia gremium politycznego grupy VaCWG, zorganizowanego w Paryżu w 2001 r., deklarację współpracy i pozyskania danych do cywilnych projektów zadeklarował prezydent europejskiej organizacji EuroGraphic skupiającej przedstawicieli urzędowej kartografii.

Specyfikacje produktów z grupy VMap wywodzą się ze standardu wymiany cyfrowej informacji geograficznej DIGEST (Digital Geographic Information Exchange Standard) zgodnego z ISO TC211 i ISO 19115. Wykorzystano tu część II tego dokumentu – „Theoretical Model, Exchange Structure and Encapsulation Specification” – opisującą model teoretyczny danych i format wymiany VPF. Natomiast z części IV – „Feature and Attribute Coding Catalogue” – zaczerpnięto schemat kodowania obiektów geograficznych i ich atrybutów. Implikacją wielonarodowej współpracy jest przyjęcie języka angielskiego do zapisu wszelkich danych tekstowych, w tym także nazw miejscowości.
Podstawowym materiałem źródłowym wykorzystywanym do produkcji jest powszechnie używana w NATO mapa analogowa – JOG. Z uwagi na brak tej mapy dla niektórych obszarów świata, bardzo często wykorzystywane są i inne mapy, w tym rosyjskie, w skali 1:200 000. Treść VMap L1 podzielona jest na 9 warstw tematycznych: granice, hydrografia, roślinność, rzeźba terenu, zaludnienie, przemysł, transport, fizjografia, infrastruktura (szczegółowy wykaz klas obiektów w ramce obok).

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS