Eugeniusz Sobczyński
Wektorowa mapa świata
Vector Smart Map Level 1 prawie gotowa. Kończy się właśnie opracowywanie mapy wektorowej dla całego świata – Vector Smart Map Level 1* (VMap L1) – odpowiadającej pod względem informacyjnym wojskowej mapie operacyjnej (Joint Operations Graphic – JOG) w skali 1:250 000. Ze wszech miar właściwe wydaje się włączenie „polskiego” fragmentu tej mapy do Krajowej Ogólnogeograficznej Bazy Danych projektowanej przez GUGiK.
|
VMap L1 to pierwszy jednorodny produkt cyfrowy o tak dużej rozdzielczości informacyjnej i zasięgu globalnym. Mimo iż jest on dedykowany potrzebom obronności państw uczestniczących w projekcie oraz dowództw NATO, spełnia jednocześnie wymogi wielu zastosowań cywilnych. Wykorzystaniu produktu VMap L1 do celów niewojskowych sprzyja jawność jego danych, co było jednym z podstawowych założeń twórców projektu. W końcu kwietnia 2001 r. dostępne były 172 z 234 bibliotek, z których każda zapisywana jest na oddzielnym nośniku CD-ROM.
Historia tego przedsięwzięcia rozpoczyna się od inicjatywy Wojskowej Agencji Kartograficznej Sił Zbrojnych USA (Defence Mapping Agency – DMA), która w 1993 r. zwróciła się do wojskowych służb geograficznych Belgii, Kanady, Francji, Grecji, Włoch, Holandii i Wielkiej Brytanii z propozycją wspólnego opracowania produktu wektorowego dla obszaru całego świata. Pierwsze oficjalne spotkanie w tej sprawie odbyło się 22 września 1993 r. w Kanadzie. Zaproszono na nie przedstawicieli wojskowych służb geograficznych wymienionych państw, a także Danii, Niemiec, Norwegii, Hiszpanii i Turcji. Reprezentant DMA przedstawił ogólne założenia projektu, który miał być realizowany według specyfikacji VMap L1. W wyniku konsensusu zgromadzonych powołano grupę roboczą VaCWG (VMap Coproduction Working Group). Statut grupy został podpisany przez sygnatariuszy 12 maja 1995 r. Do jej zadań należy koordynowanie prac nad produktem VMap L1, utrzymywanie jego specyfikacji oraz nadzór nad rozwojem technologii produkcyjnych. Obecnie w realizacji projektu udział biorą prawie wszystkie państwa członkowskie NATO (z wyłączeniem Węgier, Luksemburga i Islandii), a także Australia, Nowa Zelandia i Szwecja. Chęć przystąpienia do programu zgłosiły również Korea Południowa i Izrael. Podczas ostatniego posiedzenia gremium politycznego grupy VaCWG, zorganizowanego w Paryżu w 2001 r., deklarację współpracy i pozyskania danych do cywilnych projektów zadeklarował prezydent europejskiej organizacji EuroGraphic skupiającej przedstawicieli urzędowej kartografii.
Specyfikacje produktów z grupy VMap wywodzą się ze standardu wymiany cyfrowej informacji geograficznej DIGEST (Digital Geographic Information Exchange Standard) zgodnego z ISO TC211 i ISO 19115. Wykorzystano tu część II tego dokumentu – „Theoretical Model, Exchange Structure and Encapsulation Specification” – opisującą model teoretyczny danych i format wymiany VPF. Natomiast z części IV – „Feature and Attribute Coding Catalogue” – zaczerpnięto schemat kodowania obiektów geograficznych i ich atrybutów. Implikacją wielonarodowej współpracy jest przyjęcie języka angielskiego do zapisu wszelkich danych tekstowych, w tym także nazw miejscowości. Podstawowym materiałem źródłowym wykorzystywanym do produkcji jest powszechnie używana w NATO mapa analogowa – JOG. Z uwagi na brak tej mapy dla niektórych obszarów świata, bardzo często wykorzystywane są i inne mapy, w tym rosyjskie, w skali 1:200 000. Treść VMap L1 podzielona jest na 9 warstw tematycznych: granice, hydrografia, roślinność, rzeźba terenu, zaludnienie, przemysł, transport, fizjografia, infrastruktura (szczegółowy wykaz klas obiektów w ramce obok).
Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY
powrót
|