Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2001, Nr 10 (77) |


• Widok z IKONOS-a: płonący Manhattan • Od kartografii do poligrafii – rozmowa z prof. Felicjanem Piatkowskim • Czy satelity zastąpią klasyczne sieci geodezyjne, a mapy będą robiły się same? (część II) • Przegląd niwelatorów laserowych (część II) • Większe zainteresowanie administracji – Targi GEA 2001 ...

powrót

Iwona Misiukiewicz

ZUD-zie, ja cię obudzę

Informatyzacja usprawnia pracę zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej.
Chociaż urzędnicy korzystają z dobrodziejstw informatyzacji, to często nie potrafią efektywnie stosować ich w pracy. Zwykle wiąże się to z oczekiwaniem, iż ktoś wykona specjalnie dla nich jakiś program, a po przeszkoleniu „poda do ręki”. Ja proponuję przejęcie inicjatywy i podjęcie próby stworzenia własnych rejestrów i baz danych, podobnie jak uczyniliśmy to w ZUD-zie suwalskim.

ZUD w Suwałkach
W 1999 roku, wraz z wejściem w życie reformy administracyjnej, Urząd Miasta przejął na swoje barki między innymi obowiązek uzgadniania tras projektowanych sieci uzbrojenia terenu. Nie było to łatwe, bowiem osoby powołane do prowadzenia zespołu uzgadniania dokumentacji projektowej musiały opanować nie tylko aspekty prawne funkcjonowania ZUD, sposób i tryb uzgadniania projektowanych urządzeń, ale również zapoznać się z projektami uzgodnionymi w ciągu ostatnich trzech lat przez zlikwidowany Urząd Wojewódzki.
Urząd Miasta otrzymał w ramach przekazanych spraw pękatą księgę zamówień i stertę teczek z opiniowanymi wnioskami. Ówczesny ZUD nie prowadził żadnych map dla terenów planowanych inwestycji, które pomogłyby w lokalizacji urządzeń zaprojektowanych w czasie wspomnianych trzech lat (okres ważności dokumentacji). Częściowym rozwiązaniem okazało się utworzenie komputerowego rejestru, który pozwalał na szybkie sprawdzenie, czy na danym terenie uzgadniano ostatnio jakieś projekty sieci. Posłużono się w tym celu arkuszem kalkulacyjnym MS Excel. Z czasem arkusz ten zaktualizowano i umożliwiono wydruk z tej „bazy” opinii w korespondencji seryjnej. Przystąpiono też do systematycznego wkreślania uzgodnionych przebiegów projektowanych sieci uzbrojenia terenu na kopie mapy zasadniczej. Niestety, te żmudne czynności nie przynosiły oczekiwanego efektu. Mapy szybko stawały się nieaktualne. Wtedy postanowiono podjąć odpowiednie kroki służące usprawnieniu pracy zespołu. Jedynym wyjściem okazała się informatyzacja.

Tryb uzgadniania projektów
Uzgodnienie projektu przebiegu urządzeń dokonywane jest przez ZUD na wniosek inwestora lub jego przedstawiciela. Zespół Uzgadniania Dokumentacji Projektowej przy naszym urzędzie przygotował jednolity wzór takiego wniosku, który zawiera niezbędne informacje potrzebne do wprowadzenia sprawy na posiedzenie Zespołu.
Wypełniony wniosek podlega rejestracji, a – po rozpatrzeniu przez ZUD – treść samego uzgodnienia (w formie opinii) wypisywana jest ręcznie na odpowiednich drukach. Praktycznie na terenie całego województwa podlaskiego, a także w większej części kraju, nie używa się konkretnego programu do obsługi ZUD-u. Całość informacji na temat załatwianych spraw znajduje się w tradycyjnej księdze zamówień, w której odnotowuje się tylko dane zleceniodawcy i niezbędne informacje o wniosku (takie jak: numer i data wniosku o uzgodnienie; krótka wzmianka o tym, czego dotyczy; data wpływu). Te papierowe dane trudno jest wykorzystać podczas dalszej pracy zespołu. Mało pomocny jest także popularny, ale pozostawiający wiele do życzenia program Ośrodek.
Taka sytuacja miała do niedawna miejsce w suwalskim ZUD-zie. Dzisiaj opinie drukowane są za pomocą korespondencji seryjnej, a dokument główny – wzorzec opinii – połączony jest z utworzoną przeze mnie bazą danych Rejestr ZUD.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS