Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2001, Nr 10 (77) |


• Widok z IKONOS-a: płonący Manhattan • Od kartografii do poligrafii – rozmowa z prof. Felicjanem Piatkowskim • Czy satelity zastąpią klasyczne sieci geodezyjne, a mapy będą robiły się same? (część II) • Przegląd niwelatorów laserowych (część II) • Większe zainteresowanie administracji – Targi GEA 2001 ...

powrót

Jadwiga Brzuchowska, Marek Swędrak

Przeciw spalinom i hałasowi

GIS jako narzędzie do oceny uciążliwości rozwiązań komunikacyjnych we Wrocławiu. Budowa dróg wyższych klas ma niebagatelny wpływ na rozwój terenów, przez które przebiega. Jest też źródłem uciążliwości i budzi często spore emocje ekologów i okolicznych mieszkańców. Aby umożliwić merytoryczną ocenę przedstawianych przez urbanistów wariantów przebiegu tras oraz uzupełnić dyskusję rzeczowymi argumentami, wskazane jest wykorzystanie lokalnego Systemu Informacji Przestrzennej rozbudowanego o narzędzia do modelowania uciążliwości ruchu komunikacyjnego. Dla Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (AOW) analizę taką wykonano w dwóch wariantach – budowy trasy oraz jej zaniechania.

Analiza obejmowała trzy etapy:
- symulację obrazu przejazdów komunikacji samochodowej z przypisaniem potoków ruchu do poszczególnych odcinków analizowanej sieci drogowej,
- modelowanie rozprzestrzeniania się czynników zagrażających, spowodowanych przez ruch samochodowy,
- nałożenie rozkładu przestrzennego zanieczyszczeń na rozmieszczenie terenów i obiektów wrażliwych na nie oraz ocenę rozmiarów uciążliwości dla mieszkańców.

Modelowanie ruchu komunikacyjnego
Celem symulacji było określenie prognozowanego natężenia w szczycie popołudniowym oraz średnich dobowych potoków ruchu na odcinkach sieci ulicznej a także parametrów i struktury ruchu. W analizie uwzględniono ruch wewnątrzmiejski oraz tranzytowy i docelowy, oszacowany na podstawie prognozy ruchu na zamiejskiej sieci dróg krajowych. Przeprowadzono kilka serii symulacji obciążania ruchem sieci drogowej Wrocławia. Operowały one na danych dotyczących: sieci drogowej, rozmieszczenia mieszkańców, skategoryzowanych miejsc pracy oraz parametrów i pomiarów ruchu na drogach pozamiejskich i wybranych ulicach Wrocławia w latach 1995-96. Symulacja ta miała dostarczyć materiału do porównań i testowania zgodności wyników modelowania z wielkościami otrzymanymi z pomiarów.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama