Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2001, Nr 10 (77) |


• Widok z IKONOS-a: płonący Manhattan • Od kartografii do poligrafii – rozmowa z prof. Felicjanem Piatkowskim • Czy satelity zastąpią klasyczne sieci geodezyjne, a mapy będą robiły się same? (część II) • Przegląd niwelatorów laserowych (część II) • Większe zainteresowanie administracji – Targi GEA 2001 ...

powrót

Anna Wardziak

Większe zainteresowanie administracji

VII Międzynarodowe Targi Geodezji i Geoinformatyki, Wrocław, 27-29 września.
Tegoroczne Targi GEA uroczyście otworzył marszałek województwa dolnośląskiego Jan Waszkiewicz. W imprezie uczestniczyło 33 wystawców, a całkowita powierzchnia ekspozycji obejmowała 650 m2. Tradycyjnie zaprezentowano wiele nowości, nie brakowało też targowych promocji. Imprezie towarzyszyły dwie budzące spore zainteresowanie konferencje. Niepokoi natomiast mniejszy niż w latach poprzednich udział zwiedzających. Czyżby dolnośląski rynek geodezyjny był przesycony, a geodeci zniechęceni do takiej formuły kontaktu z nowymi technologiami?

Targi GEA od lat są doskonałą okazją do zapoznania się z nowoczesnym sprzętem czy oprogramowaniem. Tym bardziej że we Wrocławiu reprezentowani byli prawie wszyscy producenci – krajowi i zagraniczni – którzy kierują swoją ofertę do polskiego odbiorcy.

- Po raz pierwszy na targach wystawiała się firma Arinstein Polska ze Słubic. Jest ona przedstawicielem niemieckiej firmy Arinstein Project Germany współpracującej m.in. z Uralską Fabryką Urządzeń Optyczno-Mechanicznych z Jekaterinburga w Rosji. Efektem tej współpracy jest oferta wysokoprecyzyjnych instrumentów geodezyjno-pomiarowych oznaczonych symbolem UOMZ. Oferta targowa obejmowała gamę instrumentów pomiarowych od niwelatorów automatycznych poprzez laserowe po tachimetry. Wśród nich znalazły się teodolity optyczne, które przy obecnym stanie techniki stanowią ciekawostkę (ale ciągle używaną!), a ich cena kształtuje się na poziomie zaledwie 1/3 ceny instrumentu elektronicznego.

- Firma Impexgeo z Nieporętu, wyłączny dystrybutor instrumentów Nikona i generalny dystrybutor satelitarnych systemów pomiarowych Trimble’a, przedstawiła nową serię tachimetrów Nikon DTM 501 (zastępującą DTM 500). W prezentowanym na targach modelu 521 zmiany obejmują m.in. zwiększenie pamięci wewnętrznej do 8000 pkt., dowolne wcięcie z wyrównaniem metodą najmniejszych kwadratów, tyczenie płaszczyzny pionowej i skośnej, tyczenie łuku kołowego. Na stoisku firmy można było również obejrzeć pierwszy na świecie tachimetr bezlustrowy NPL-350 pracujący w technologii współosiowego ogniskowania. Nowością był też dwuczęstotliwościowy odbiornik Trimble 5700 z wbudowanym zintegrowanym radiomodemem UHF. Uzupełnieniem oferty były niwelatory laserowe Spectra Precision.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama