Wojciech Hanik
Wirtualny GIS ERDAS-a
Test modułu Virtual GIS służącego do analizy i wizualizacji przestrzeni geograficznej w trzech wymiarach. Aż dziw bierze, jak mało rozpowszechnione jest w Polsce pozyskiwanie danych geograficznych za pomocą metod teledetekcyjnych. Jest to bodaj najszybszy, a co za tym idzie, najtańszy sposób na zdobycie stuprocentowo prawdziwej informacji. Pomocny w tym może być Virtual GIS – moduł pakietu ERDAS Imagine od kilku już lat znany na światowym rynku.
|
Termin GIS w większości przypadków jest kojarzony przede wszystkim z dwuwymiarową przestrzenią geograficzną. Powszechne rozumienie trzech wymiarów (kojarzone najczęściej z oprogramowaniem CAD) w systemach informacji geograficznej ogranicza się do grup operacji na siatce trójkątów (TIN) oraz na działaniach algebraicznych i logicznych z użyciem struktury GRID. Trudno się dziwić. Prawdziwie trójwymiarowy GIS jest bowiem mało rozpowszechniony zarówno wśród geodetów, jak i geografów. I pierwsi, i drudzy postrzegają tę dziedzinę jako „wodotrysk w zegarku”. Jednak w przypadku przedstawiania przestrzeni stricte geograficznej należy pamiętać, iż najważniejsze jest wierne oddanie stanu faktycznego. A co najdokładniej odzwierciedla stan faktyczny? Oczywiście fotografia. Wykonując zdjęcie Ziemi (z satelity lub z samolotu), fotografujemy powierzchnię trójwymiarową. Stąd w prosty sposób można wyprowadzić równanie: fakty = fotografia + trzeci wymiar. Każdy, kto miał do czynienia z obróbką zobrazowań teledetekcyjnych, musiał zetknąć się z ERDAS Imagine. Pakiet ten umożliwia kompleksową analizę zdalnie pozyskiwanych obrazów. Zaś firma ERDAS jest niekwestionowanym liderem w produkcji oprogramowania z dziedziny teledetekcji. Potwierdziła to, wypuszczając na rynek (jeszcze w 1998 r.) Virtual GIS – moduł do analizy i wizualizacji przestrzeni geograficznej w trzech wymiarach.
Instalacja Do testowania otrzymałem zestaw instalacyjny, który zawiera trzy płyty CD: - Imagine 8.4 dla Windows, - Imagine 8.4 dla UNIX, - pierwszą edycję tzw. ERDAS Atlas, oraz pokaźny podręcznik Installation Guide, klucz sprzętowy i dokumenty dotyczące rejestracji. Dystrybutor przesłał mi kody do klucza sprzętowego pozwalające uruchomić pakiet Imagine w wersji Professional oraz dodatkowo moduł Virtual GIS. Po instalacji programu w systemie Windows, która przebiegła bez niespodzianek, wpisałem w oknie Imagine Properties otrzymane ciągi cyfr, po czym program uruchomił się bezbłędnie, umożliwiając start żądanych modułów.
Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY
powrót
|