Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2001, Nr 9 (76) |


• Gdzie znaleźć bezrobotnego geodetę • Czy satelity zastąpią klasyczne sieci geodezyjne, a mapy będą robiły się same? (część I) • Przegląd niwelatorów laserowych (część I) • Widziane z Kanady – o swoich związkach z AGH w Krakowie opowiada dr Teodor Blachut • W Wydziale Geodezji i Kartografii u mazowieckiego ...

powrót

Wojciech Hanik

Wirtualny GIS ERDAS-a

Test modułu Virtual GIS służącego do analizy i wizualizacji przestrzeni geograficznej w trzech wymiarach.
Aż dziw bierze, jak mało rozpowszechnione jest w Polsce pozyskiwanie danych geograficznych za pomocą metod teledetekcyjnych. Jest to bodaj najszybszy, a co za tym idzie, najtańszy sposób na zdobycie stuprocentowo prawdziwej informacji. Pomocny w tym może być Virtual GIS – moduł pakietu ERDAS Imagine od kilku już lat znany na światowym rynku.

Termin GIS w większości przypadków jest kojarzony przede wszystkim z dwuwymiarową przestrzenią geograficzną. Powszechne rozumienie trzech wymiarów (kojarzone najczęściej z oprogramowaniem CAD) w systemach informacji geograficznej ogranicza się do grup operacji na siatce trójkątów (TIN) oraz na działaniach algebraicznych i logicznych z użyciem struktury GRID. Trudno się dziwić. Prawdziwie trójwymiarowy GIS jest bowiem mało rozpowszechniony zarówno wśród geodetów, jak i geografów. I pierwsi, i drudzy postrzegają tę dziedzinę jako „wodotrysk w zegarku”. Jednak w przypadku przedstawiania przestrzeni stricte geograficznej należy pamiętać, iż najważniejsze jest wierne oddanie stanu faktycznego. A co najdokładniej odzwierciedla stan faktyczny? Oczywiście fotografia. Wykonując zdjęcie Ziemi (z satelity lub z samolotu), fotografujemy powierzchnię trójwymiarową. Stąd w prosty sposób można wyprowadzić równanie:
fakty = fotografia + trzeci wymiar.
Każdy, kto miał do czynienia z obróbką zobrazowań teledetekcyjnych, musiał zetknąć się z ERDAS Imagine. Pakiet ten umożliwia kompleksową analizę zdalnie pozyskiwanych obrazów. Zaś firma ERDAS jest niekwestionowanym liderem w produkcji oprogramowania z dziedziny teledetekcji. Potwierdziła to, wypuszczając na rynek (jeszcze w 1998 r.) Virtual GIS – moduł do analizy i wizualizacji przestrzeni geograficznej w trzech wymiarach.

Instalacja
Do testowania otrzymałem zestaw instalacyjny, który zawiera trzy płyty CD:
- Imagine 8.4 dla Windows,
- Imagine 8.4 dla UNIX,
- pierwszą edycję tzw. ERDAS Atlas, oraz pokaźny podręcznik Installation Guide, klucz sprzętowy i dokumenty dotyczące rejestracji. Dystrybutor przesłał mi kody do klucza sprzętowego pozwalające uruchomić pakiet Imagine w wersji Professional oraz dodatkowo moduł Virtual GIS. Po instalacji programu w systemie Windows, która przebiegła bez niespodzianek, wpisałem w oknie Imagine Properties otrzymane ciągi cyfr, po czym program uruchomił się bezbłędnie, umożliwiając start żądanych modułów.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS