Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2001, Nr 9 (76) |


• Gdzie znaleźć bezrobotnego geodetę • Czy satelity zastąpią klasyczne sieci geodezyjne, a mapy będą robiły się same? (część I) • Przegląd niwelatorów laserowych (część I) • Widziane z Kanady – o swoich związkach z AGH w Krakowie opowiada dr Teodor Blachut • W Wydziale Geodezji i Kartografii u mazowieckiego ...

powrót

Krystian Kaczmarek, Jarosław Czochański

Współpraca buduje

System Informacji o Terenie Województwa Pomorskiego – nowoczesne narzędzie do zarządzania przestrzenią.
Realizację Systemu Informacji o Terenie Województwa Pomorskiego rozpoczęto w Urzędzie Marszałkowskim w połowie 1999 roku. Do dzisiaj opracowano ponad 120 warstw danych, pogrupowanych w 40 bazach i 13 modułach tematycznych, z których można „wypreparować” około 50 map tematycznych. Dodatkowo dla wybranych obszarów województwa zrealizowano 5 cyfrowych opracowań planistycznych zawierających kilkadziesiąt warstw danych.

Nadrzędnym założeniem organizacyjnym SIT było utworzenie podstaw do rozpoczęcia procedur gromadzenia informacji o przestrzeni nowo utworzonego województwa pomorskiego i zachodzących w niej zjawiskach społecznych, gospodarczych i przyrodniczych. Przy znacznym braku środków finansowych najlepszym rozwiązaniem okazało się połączenie działań jednostek Urzędu Marszałkowskiego (UM) powiązanych ściśle z zarządzaniem przestrzenią, tj. Departamentu Gospodarki i Infrastruktury (obecnie Departamentu Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami) oraz Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego. Prace nad systemem poprzedzono zbadaniem stanu cyfrowej informacji o przestrzeni województwa, tworzonej przez różne instytucje oraz zakresu posiadanych i możliwych do uzyskania zasobów kartograficznych. Następnie opracowana została wstępna koncepcja realizacji SIT i jednocześnie podzielono zadania. Departament Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego tworzyć ma bazy danych dla potrzeb systemu, zaś geodeta województwa odpowiedzialny jest za ich gromadzenie, utrzymywanie, przetwarzanie, archiwizację i udostępnianie.
Od początku SIT Województwa Pomorskiego realizowany jest pod kierownictwem merytorycznym autorów niniejszego artykułu. Docelowo polityką rozwoju systemu kierować ma Rada Systemu Informacji o Terenie, której pierwszych członków marszałek województwa powołał już przed rokiem.

Podział pracy
Wraz z utworzeniem pierwszych zasobów danych SIT i wdrożeniem podstawowej struktury funkcjonalnej (2000 r.) podjęto prace nad jak najszerszym jego wykorzystaniem w pracach UM i stworzeniem warunków rozwoju. Nowe zadania samorządowe związane z gospodarką nieruchomościami oraz nasilenie prac geodezyjno-kartograficznych przyczyniły się do utworzenia 1 lutego 2001 Departamentu Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, kierowanego przez geodetę województwa. W skład departamentu wchodzi zmodernizowany Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. W ramach modernizacji m.in. 3-krotnie wzrosła powierzchnia użytkowa, uruchomiona została Pracownia SIT, a zatrudnienie zwiększyło z 1 osoby (1999 r.) do 4. Departament nadzoruje tworzenie systemu i zarządzanie jego zasobami właśnie poprzez rozwijaną stopniowo Pracownię SIT. WODGiK przygotowany został do obsługi map i danych geodezyjnych w postaci cyfrowej, pozyskiwania danych graficznych i tekstowych dla przyszłego SIT, tworzenia opracowań kartograficznych dla potrzeb departamentów i jednostek samorządowych. Ośrodek rozpoczął także prace nad budową cyfrowej bazy danych nieruchomości województwa pomorskiego i uruchomił serwis informacyjny w Internecie (http://geodezja.woj-pomorskie.pl).
Natomiast Departament Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego przyjął na siebie budowanie podstawowego zasobu
danych w postaci cyfrowej (zagadnienia przestrzenne, społeczne, gospodarcze, kulturowe i planistyczne) oraz utworzenie podstaw do wdrożenia monitoringu województwa opartego na zasobach i technologii SIT.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS