Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2001, Nr 7 (74) |


• O rozsądku, faktach i fikcji – polemika ws. dostępu do informacji niejawnych na zdjęciach lotniczych i satelitarnych • O biznesie wytyczonym od zera opowiadają twórcy Malopolskiej Grupy Goedezyjno-Projektowej • InterSIT 2001 • Nie od razu TBD zbudowano – założenia programowe obiektu testowego ...

powrót

Tomasz Rosłonek

Chcą się dokształcać, awansować i zarabiać

Jakie wyobrażenia o przyszłej pracy zawodowej mają dzisiejsi studenci? Czy zawód geodety postrzegają jako przyszłościowy? Dokąd według nich zmierza geodezja w nowym tysiącleciu? Niniejszy tekst odsłania spojrzenie studentów geodezji na zmiany zachodzące w tej branży i ich wpływ na życie zawodowe. Powstał on na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej przez samorządy studenckie AGH w Krakowie, AR we Wrocławiu oraz Politechniki Warszawskiej.

W Polsce działa 99 wyższych uczelni państwowych, z czego tylko pięć kształci przyszłych geodetów i kartografów: Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Akademia Rolnicza w Krakowie, Akademia Rolnicza we Wrocławiu oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. W roku akademickim 2000/2001 na wydziałach geodezji studiowało ogółem 4850 osób (z czego 1590 to studenci zaoczni).

Problem nr 1 – bezrobocie
Dzisiejsi studenci wzrastali w atmosferze ogromnych zmian gospodarczych i technologicznych. Nie są im obce pojęcia Unia Europejska, globalizacja czy Internet. Dzięki łatwemu dostępowi do informacji mają większe poczucie przynależności do świata niż jakiekolwiek pokolenie przed nimi. Z drugiej jednak strony nieobce jest im zjawisko bezrobocia przybierającego niepokojące rozmiary, właśnie szczególnie wśród ludzi młodych. Na nastroje wpływają również informacje o „przeludnieniu” w branży geodezyjnej. Studenci pochodzący z małych miasteczek i wsi starają się związać swoją przyszłość z miastem, w którym znajduje się ich uczelnia. W efekcie w ośrodkach takich jak Warszawa coraz więcej młodych ludzi puka do drzwi firm geodezyjnych. Jeśli dodać do tego, iż obecni dwudziestolatkowie zaliczają się do wyżu demograficznego, to nasuwa się niepokojąca myśl, że efekt „przeludnienia” dopiero nadchodzi. Jak problemy te wpływają na wyobrażenia i nadzieje studentów związane z pracą zawodową? Jak zapobiec bezrobociu w naszym środowisku? Może starać się rozszerzać zakres działań geodetów i kartografów, nie dopuszczać do wyparcia nas z takich dziedzin jak GPS, GIS czy wycena nieruchomości?

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS