Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2001, Nr 7 (74) |


• O rozsądku, faktach i fikcji – polemika ws. dostępu do informacji niejawnych na zdjęciach lotniczych i satelitarnych • O biznesie wytyczonym od zera opowiadają twórcy Malopolskiej Grupy Goedezyjno-Projektowej • InterSIT 2001 • Nie od razu TBD zbudowano – założenia programowe obiektu testowego ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Integracja infrastruktury informacyjnej

XI Konferencja Naukowo-Techniczna Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej „Systemy Informacji Przestrzennej”, Warszawa, 28-30 maja.

Patronujący konferencji główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski zaproponował powołanie międzyresortowego Zespołu ds. Krajowej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Przedstawiciele ministerstw i instytucji ogólnokrajowych, którzy prezentowali swe osiągnięcia i plany, od razu przyjęli tę propozycję z dużym zadowoleniem. Czas pokaże, czy nie skończy się na pustych deklaracjach i czy rzeczywiście przyszłe konferencje PTIP staną się forum szerokiej dyskusji dla międzyresortowego zespołu, jak życzyliby sobie uczestnicy majowego spotkania.

Podstawową formą działalności Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej są coroczne konferencje naukowo-techniczne organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Geodetów Polskich. Program XI Konferencji, obok kilkunastu sesji referatowych oraz sesji i zebrania Sekcji Geoinformatyki Komitetu Geodezji PAN, obejmował seminarium na temat systemów informacji przestrzennej w leśnictwie zorganizowane przy współudziale Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i Wydziału Leśnego SGGW. Sporym sukcesem było zebranie całej grupy referatów pokazujących prace nad SIP-em prowadzone także w resortach: transportu, rolnictwa oraz ochrony środowiska. Ich uzupełnieniem były prezentacje przedstawicieli Zarządu Geografii Wojskowej, Głównego Urzędu Statystycznego, Komendy Głównej Policji oraz wystąpienie głównego geodety kraju Kazimierza Bujakowskiego.

Dlaczego potrzebny jest międzyresortowy zespół?
Prezes Kazimierz Bujakowski powiedział, że utworzenie krajowej infrastruktury informacji przestrzennej wymaga podjęcia działań koordynacyjnych na wysokim szczeblu decyzyjnym i najwyższy czas, aby do nich przystąpić. Formą organizacyjną zapewnienia współpracy między resortami mógłby być Zespół ds. Krajowej Infrastruktury Informacji Przestrzennej, w skład którego wchodziliby wskazani przez ministrów przedstawiciele wiodących resortów oraz przedstawiciele krajowych stowarzyszeń samorządu terytorialnego. Zdaniem prezesa ścisłe powiązanie Bazy Danych Ogólnogeograficznych z Bazą Danych Hydrograficznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Centralną Bazą Danych Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej, Bazą Danych Państwowego Rejestru Granic, a także z bazą danych VMAP2 opracowaną przez Zarząd Geografii Wojskowej pozwoli stworzyć zalążek krajowej infrastruktury informacji przestrzennej. Potrzeba koordynacji prac nad tą infrastrukturą musiała rysować się już od dłuższego czasu, bowiem propozycja prezesa Bujakowskiego została od razu przyjęta przez wszystkich obecnych na konferencji przedstawicieli resortów i instytucji centralnych.

Na różnych poziomach
W oddzielnych sesjach omówiono koncepcje infrastruktury geoinformacyjnej dla całego kraju oraz dokonania na różnych poziomach szczegółowości. Osiągnięcia regionalne pokazywały województwa: małopolskie, dolnośląskie i śląskie. Nie zabrakło także prezentacji lokalnych. Wyniki projektu badawczego zamawianego PBZ-024-13 „Koncepcja Systemu Informacji Przestrzennej w Polsce” omówił prof. Adam Linsenbarth. Projekt ten ustanowiony przez KBN na zamówienie ministra spraw wewnętrznych i administracji realizował Instytut Geodezji i Kartografii.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama