Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2001, Nr 7 (74) |


• O rozsądku, faktach i fikcji – polemika ws. dostępu do informacji niejawnych na zdjęciach lotniczych i satelitarnych • O biznesie wytyczonym od zera opowiadają twórcy Malopolskiej Grupy Goedezyjno-Projektowej • InterSIT 2001 • Nie od razu TBD zbudowano – założenia programowe obiektu testowego ...

powrót

Jerzy Przywara

Biznes wytyczony od zera

Opowiadają twórcy Małopolskiej Grupy Geodezyjno-Projektowej.

Wszystko zaczęło się od Bogdana Grodzińskiego (absolwenta AGH – rocznik 1979), który już w 1986 roku założył spółkę cywilną w Tarnowie. O zarabianiu w geodezji myślał w tym czasie także – będący jeszcze studentem AGH – Franciszek Gryboś.

Bogdan Grodziński: Patrząc dzisiaj na naszą pierwszą wspólną robotę, mam wrażenie, że więcej w niej było entuzjazmu niż zdrowego rozsądku. W 1987 roku Aleksander Grad, Franciszek Gryboś i Jerzy Huczek przynieśli pierwsze zlecenie. Byli jeszcze studentami Wydziału Geodezji Górniczej AGH. Nie mieli sprzętu, pieniędzy i doświadczenia. Mieli za to zapał i ambicję. Zlecenie wykonali więc pożyczonym sprzętem w ramach mojej małej spółki. Dzisiaj trudno byłoby powielić tamten schemat. Wszystko jest o wiele bardziej sformalizowane i samym zapałem niewiele można wskórać.

Tym pierwszym tematem była mapa do projektu gazyfikacji gminy Pleśna. Wkrótce okazało się, że między tkwiącymi wtedy w starych realiach dużymi przedsiębiorstwami geodezyjnymi doskonale daje sobie radę firma kilkuosobowa. W 1988 roku Grodziński z Gradem założyli w Tarnowie spółkę cywilną Grad-Grodziński.

B. Grodziński: Na początku nasza firma zatrudniała jednego pracownika. Sami wykonywaliśmy pomiary. Po 3 latach
odsunęliśmy się od prac terenowych, zajmując się całkowicie administrowaniem spółką. Było to nieuniknione, bo zleceń przybywało.

Również plany Grybosia koncentrowały się na utworzeniu firmy. W 1989 roku, tuż po powrocie z wojska, wraz z Januszem Sobczykiem i Mirosławem Padołem założył w Gorlicach spółkę , która od 1995 roku, po odejściu Padoła działa pod nazwą Gryboś- Sobczyk (Huczek pozostał w Krakowie). Zrobili więc to, co planowali kilka lat wcześniej. Młodzi, ambitni, bez obciążeń poprzedniej epoki, obeznani z techniką komputerową, od początku stawiali na nowoczesne technologie.

Franciszek Gryboś: Już w 1991 roku wykonaliśmy komputerową mapę dla gminy Lubień. Prawie 1000 ha opracowaliśmy nieznaną wtedy technologią, wykorzystując doświadczenia z naszych prac magisterskich. Pamiętam, jak siedzieliśmy po nocach, by pokonać kolejne trudności. Była to doskonała szkoła charakterów. Większość zatrudnionych osób była tuż po studiach. Z pewnością lżej byłoby współpracować z ludźmi doświadczonymi, ale wtedy w miejsce entuzjazmu mógłby się pojawić strach przed niepowodzeniem. Dzisiaj znaczna część kadry to ludzie, których pozyskaliśmy wówczas do firmy.

Obie firmy działały równolegle w Tarnowie i Gorlicach. Liczyły najpierw po 5, potem 10, 20, 30 pracowników. Zaczęły pojawiać się coraz większe tematy do opracowania.

B. Grodziński: Na przełomie lat 80. i 90. weszliśmy w niszę rynkową. Duże państwowe firmy stawały się niewydolne. My natomiast wychodziliśmy z ofertą bezpośrednio do władz gminnych i miejskich. Braliśmy intensywny udział w rozbudowie infrastruktury na terenach wiejskich. Jeździliśmy wtedy „maluchami” i nie zawsze mieliśmy pieniądze na wypłatę. Czasy były ciężkie. Ale mimo, że operowaliśmy niewielkimi sumami, każdą zarobioną złotówkę inwestowaliśmy. Dzisiaj mogę powiedzieć, że ta strategia się opłaciła.

F. Gryboś: Bywało i tak, że rano pożyczaliśmy od kogoś pieniądze, by je wieczorem oddać, pożyczając z kolei od kogoś innego. Istotne jest to, że udało się w ciągu tych lat zgromadzić kapitał, który pozwolił na stworzenie dużej firmy.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS