wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 2000, Nr 5 (60) |


• Geodeci na moście – pierwsza podwieszana konstrukcja przez Wisłę • Potrzebne porozumienia – konferencja prasowa głównego geodety kraju • 80 złotych za kilometr kwadratowy – spotkanie dystrybutorów Space Imaging Europe • Czas na Dolny Śląsk – koncepcja budowy Dolnośląskiego SIP • Geodezja bez ...

powrót

Janusz Wałkuski

Polscy fotogrametrzy na Grenlandii

Wkład nauki polskiej w odkrywanie tajemnic Arktyki – wyprawa polarna, 1937 r. Pierwszym polskim badaczem Grenlandii był dr Aleksander Kosiba, uczestnik duńskiej ekspedycji geodezyjnej w roku 1934. Był on także inicjatorem polskiej wyprawy na Grenlandię w 1937 r. zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Geograficzne we Lwowie i WIG, przy finansowym wsparciu Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Na czele komitetu organizacyjnego stanęło trzech wybitnych profesorów: Eugeniusz Romer, Henryk Arctowski, August Zierhoffer.

Grenlandia to największa wyspa na kuli ziemskiej, o powierzchni 2 175 600 km2. Panuje tam klimat polarny, a średnioroczna temperatura, wynosząca –30oC, jest najniższa na półkuli północnej. Najwyższy szczyt wznosi się na 3440 m n.p.m. Grubość czaszy lodowej (lądolodu) dochodzi do 2500 m. Odkrycie Grenlandii przypisuje się Wikingom (VIII w.). Udokumentowane zostało ono w roku 981 przez Eryka Rudego, który tak właśnie nazwał odkrytą ziemię i przyczynił się do jej kolonizacji. Wskutek ekstremalnych warunków klimatycznych pierwsi osadnicy wyginęli. Później Grenlandię jeszcze kilkakrotnie odkrywano i o niej zapominano. W 1721 r. na wyspę dotarł misjonarz Hans Egede, który przez 15 lat nawracał Eskimosów na wiarę katolicką. Od tego czasu rozpoczął się długi okres penetracji i kolonizacji nieprzyjaznej, ale cennej wyspy. Ostateczny sukces odnieśli Duńczycy, mimo że deptali po Grenlandii Norwegowie Anglicy, Niemcy, Szwedzi, Francuzi i Amerykanie. Rozstrzygnął o tym Trybunał w Hadze, który w 1933 roku orzekł, że Grenlandia jest częścią składową Królestwa Danii.

Skład i zadania wyprawy
Kierownikiem polskiej wyprawy został dr Aleksander Kosiba, który zajmował się także pracami glacjologicznymi
(badaniem lodowców). Pozostali uczestnicy to:
- Stefan Bernadzikiewicz – starszy asystent Politechniki Warszawskiej (m.in. zdjęcia filmowe i dokumentacyjne); ? dr Antoni Gaweł – starszy asystent Uniwersytetu Jagiellońskiego (prace geologiczne);
- Alfred Jahn – asystent Uniwersytetu Lwowskiego (prace morfologiczne – badanie form powierzchni);
- Stanisław Siedlecki – student Uniwersytetu Warszawskiego (obserwacje meteorologiczne);
- dr Rudolf Wilczek (prace botaniczne);
- mjr Antoni Zawadzki – kierownik grupy pomiarowej Wojskowego Instytutu Geograficznego (prace triangulacyjne i fotogrametryczne).

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS