Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2000, Nr 5 (60) |


• Geodeci na moście – pierwsza podwieszana konstrukcja przez Wisłę • Potrzebne porozumienia – konferencja prasowa głównego geodety kraju • 80 złotych za kilometr kwadratowy – spotkanie dystrybutorów Space Imaging Europe • Czas na Dolny Śląsk – koncepcja budowy Dolnośląskiego SIP • Geodezja bez ...

powrót

Konrad Pirwitz

Geodezja bez granic

System uznawania dyplomów i kwalifikacji zawodowych w Unii Europejskiej i przygotowania Polski do jego wdrożenia. Kolejny raz pragnę odwołać się do wywiadu z prezesem Zarządu Głównego SGP prof. Kazimierzem Czarneckim (GEODETA 8/98), w którym zaapelował on, aby publikować więcej materiałów przybliżających naszemu środowisku problematykę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Niniejszy artykuł ma w części spełnić ten postulat.

Problematyka uznawania kwalifikacji zawodowych należy do obszaru negocjacyjnego „swobodny przepływ osób”, a wdrożenie przepisów unijnych do polskiego systemu prawnego ma zapewnić jedną z podstawowych swobód gwarantowanych obywatelom państw członkowskich. Przedstawiciel Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii został włączony do tych prac w ramach grupy roboczej ds. wdrożenia ww. przepisów (skupiającej stałych przedstawicieli resortów) utworzonej w połowie 1999 r. przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. Ze względu na to, że uznawanie kwalifikacji jest bardzo istotne dla naszego zawodu zarówno w świetle jego ochrony, jakości świadczonych usług, jak i konkurencji na rynku w przyszłej rozszerzonej Unii Europejskiej, temat ten wart jest podjęcia na łamach profesjonalnego miesięcznika, jakim jest GEODETA. Tekst niniejszego artykułu oparty jest głównie na materiałach i dokumentach, które członkowie wspomnianej grupy roboczej otrzymali z Departamentu Integracji Europejskiej i Współpracy z Zagranicą Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także na dotychczasowych rezultatach spotkań i prac tej grupy.

Kwalifikacje za granicą
W gospodarce rynkowej każda osoba ma prawo wyboru zawodu. Jednakże w ogólnym interesie społeczeństwa wykonywanie pewnych zawodów może być uwarunkowane posiadaniem określonych kwalifikacji. Każde państwo decyduje, czy wykonywanie danego zawodu może być dostatecznie zabezpieczone poprzez działanie mechanizmu swobodnej konkurencji, czy też musi podlegać określonym uregulowaniom i w jaki sposób winno to przebiegać (ochrona tytułu zawodowego bądź wykonywania czynności zawodowych). Kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu, który podlega uregulowaniu, są z reguły oparte na narodowym systemie edukacyjnym, dlatego też stanowią przeszkodę w wykonywaniu tego zawodu przez osobę, która nabyła kwalifikacje w innym państwie.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS