wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 2000, Nr 5 (60) |


• Geodeci na moście – pierwsza podwieszana konstrukcja przez Wisłę • Potrzebne porozumienia – konferencja prasowa głównego geodety kraju • 80 złotych za kilometr kwadratowy – spotkanie dystrybutorów Space Imaging Europe • Czas na Dolny Śląsk – koncepcja budowy Dolnośląskiego SIP • Geodezja bez ...

powrót

Konrad Pirwitz

Geodezja bez granic

System uznawania dyplomów i kwalifikacji zawodowych w Unii Europejskiej i przygotowania Polski do jego wdrożenia. Kolejny raz pragnę odwołać się do wywiadu z prezesem Zarządu Głównego SGP prof. Kazimierzem Czarneckim (GEODETA 8/98), w którym zaapelował on, aby publikować więcej materiałów przybliżających naszemu środowisku problematykę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Niniejszy artykuł ma w części spełnić ten postulat.

Problematyka uznawania kwalifikacji zawodowych należy do obszaru negocjacyjnego „swobodny przepływ osób”, a wdrożenie przepisów unijnych do polskiego systemu prawnego ma zapewnić jedną z podstawowych swobód gwarantowanych obywatelom państw członkowskich. Przedstawiciel Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii został włączony do tych prac w ramach grupy roboczej ds. wdrożenia ww. przepisów (skupiającej stałych przedstawicieli resortów) utworzonej w połowie 1999 r. przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. Ze względu na to, że uznawanie kwalifikacji jest bardzo istotne dla naszego zawodu zarówno w świetle jego ochrony, jakości świadczonych usług, jak i konkurencji na rynku w przyszłej rozszerzonej Unii Europejskiej, temat ten wart jest podjęcia na łamach profesjonalnego miesięcznika, jakim jest GEODETA. Tekst niniejszego artykułu oparty jest głównie na materiałach i dokumentach, które członkowie wspomnianej grupy roboczej otrzymali z Departamentu Integracji Europejskiej i Współpracy z Zagranicą Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także na dotychczasowych rezultatach spotkań i prac tej grupy.

Kwalifikacje za granicą
W gospodarce rynkowej każda osoba ma prawo wyboru zawodu. Jednakże w ogólnym interesie społeczeństwa wykonywanie pewnych zawodów może być uwarunkowane posiadaniem określonych kwalifikacji. Każde państwo decyduje, czy wykonywanie danego zawodu może być dostatecznie zabezpieczone poprzez działanie mechanizmu swobodnej konkurencji, czy też musi podlegać określonym uregulowaniom i w jaki sposób winno to przebiegać (ochrona tytułu zawodowego bądź wykonywania czynności zawodowych). Kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu, który podlega uregulowaniu, są z reguły oparte na narodowym systemie edukacyjnym, dlatego też stanowią przeszkodę w wykonywaniu tego zawodu przez osobę, która nabyła kwalifikacje w innym państwie.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS