Małgorzata Sikorska-Maykowska
Co robi Państwowy Instytut Geologiczny?
Kartografia geośrodowiskowa ważnym elementem systemu informacji przestrzennej. Państwowy Instytut Geologiczny od kilkunastu lat prowadzi w zakresie badań środowiska abiotycznego prace, w wyniku których powstało wiele GIS-owskich baz danych będących podstawą opracowań kartograficznych. Aktualnie na zlecenie Ministerstwa Środowiska wykonywane są technikami cyfrowymi trzy seryjne mapy w skali 1:50 000 – „Mapa geologiczno-gospodarcza Polski”, „Mapa hydrogeologiczna” oraz „Mapa geologiczna”.
|
Główne cele SIP, sformułowane w Legionowie w 1994 roku na konferencji „Systemy Informacji Przestrzennej”, to zaspokojenie potrzeb publicznych w zakresie informacji o przestrzeni. Informacji, która powinna być rzetelna, aktualna i łatwo dostępna. W szczególności SIP, jako narzędzie wspomagające podejmowanie decyzji, powinien służyć zarządzaniu państwem, regionem i wszelkimi jednostkami terytorialnym, zarówno administracyjnymi, jak i problemowymi (1). Zarządzanie, o którym mowa, to między innymi podejmowanie decyzji z zakresu planowania oraz wprowadzania i kształtowania ładu przestrzennego, do czego niezbędna jest wiedza o stanie i zasobach środowiska przyrodniczego danego regionu. Dlatego właśnie tak ważne są wszelkie opracowania kartograficzne w tym zakresie. Ich zadaniem jest takie zestawienie i przetworzenie podstawowych informacji o środowisku, aby mogły być one wykorzystywane przez odbiorców nie zajmujących się bezpośrednio badaniami geośrodowiskowymi, jak np. władze samorządowe, urbaniści, architekci. Na poziomie województwa zastosowania SIP powinny objąć przede wszystkim (2): - strategie i planowanie rozwoju regionu, - restrukturyzację gospodarczą regionu, - kształtowanie ładu przestrzennego i ekologicznego, - strategię gospodarowania zasobami naturalnymi; zaś na poziomie powiatów i gmin: - planowanie przestrzenne i ochronę środowiska, - geodezję oraz ewidencję gruntów i budynków, - gospodarowanie nieruchomościami i prowadzenie procesów inwestycyjnych, - określanie i ściąganie podatków od nieruchomości, - zarządzanie ruchem drogowym i komunikacją publiczną, - zarządzanie infrastrukturą techniczną miast.
Wykorzystanie materiałów kartograficznych Państwowy Instytut Geologiczny przekazał w 1999 roku (nieodpłatnie), dla tworzonego w województwie śląskim Regionalnego Systemu Informacji Przestrzennej, cyfrową wersję Mapy geologiczno-gospodarczej Polski w skali 1:50 000, której zakres treści (obejmujący zasoby przyrody biotyczne i abiotyczne) zostanie opisany poniżej. Autorzy mapy są przekonani, że informacje te stanowią podstawę przy realizacji dużej części wymienionych wyżej zadań SIP w województwach, powiatach i gminach, a przede wszystkim na wszelkich poziomach planowania przestrzennego.
Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY
powrót
|