wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Marzec 2000, Nr 3 (58) |


• Misja STS-99, czyli 9 dni pomiarów Endeavoura • Kulawy projekt nowego rozporządzenia ws. EGiB • Uzgadnianie wymaga nowych przepisów • Tabakiera dla nosa, czyli rola państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w rozwoju regionalnym • Wywiad z dr. Teodorem Blachutem, polskim fotogrametrą mieszkającym w Kanadzie ...

powrót

Małgorzata Sikorska-Maykowska

Co robi Państwowy Instytut Geologiczny?

Kartografia geośrodowiskowa ważnym elementem systemu informacji przestrzennej.
Państwowy Instytut Geologiczny od kilkunastu lat prowadzi w zakresie badań środowiska abiotycznego prace, w wyniku których powstało wiele GIS-owskich baz danych będących podstawą opracowań kartograficznych. Aktualnie na zlecenie Ministerstwa Środowiska wykonywane są technikami cyfrowymi trzy seryjne mapy w skali 1:50 000 – „Mapa geologiczno-gospodarcza Polski”, „Mapa hydrogeologiczna” oraz „Mapa geologiczna”.

Główne cele SIP, sformułowane w Legionowie w 1994 roku na konferencji „Systemy Informacji Przestrzennej”, to
zaspokojenie potrzeb publicznych w zakresie informacji o przestrzeni. Informacji, która powinna być rzetelna, aktualna i łatwo dostępna. W szczególności SIP, jako narzędzie wspomagające podejmowanie decyzji, powinien służyć zarządzaniu państwem, regionem i wszelkimi jednostkami terytorialnym, zarówno administracyjnymi, jak i problemowymi (1). Zarządzanie, o którym mowa, to między innymi podejmowanie decyzji z zakresu planowania oraz wprowadzania i kształtowania ładu przestrzennego, do czego niezbędna jest wiedza o stanie i zasobach środowiska przyrodniczego danego regionu. Dlatego właśnie tak ważne są wszelkie opracowania kartograficzne w tym zakresie. Ich zadaniem jest takie zestawienie i przetworzenie podstawowych informacji o środowisku, aby mogły być one wykorzystywane przez odbiorców nie zajmujących się bezpośrednio badaniami geośrodowiskowymi, jak np. władze samorządowe, urbaniści, architekci.
Na poziomie województwa zastosowania SIP powinny objąć przede wszystkim (2):
- strategie i planowanie rozwoju regionu,
- restrukturyzację gospodarczą regionu,
- kształtowanie ładu przestrzennego i ekologicznego,
- strategię gospodarowania zasobami naturalnymi; zaś na poziomie powiatów i gmin:
- planowanie przestrzenne i ochronę środowiska,
- geodezję oraz ewidencję gruntów i budynków,
- gospodarowanie nieruchomościami i prowadzenie procesów inwestycyjnych,
- określanie i ściąganie podatków od nieruchomości,
- zarządzanie ruchem drogowym i komunikacją publiczną,
- zarządzanie infrastrukturą techniczną miast.

Wykorzystanie materiałów kartograficznych
Państwowy Instytut Geologiczny przekazał w 1999 roku (nieodpłatnie), dla tworzonego w województwie śląskim Regionalnego Systemu Informacji Przestrzennej, cyfrową wersję Mapy geologiczno-gospodarczej Polski w skali 1:50 000, której zakres treści (obejmujący zasoby przyrody biotyczne i abiotyczne) zostanie opisany poniżej. Autorzy mapy są przekonani, że informacje te stanowią podstawę przy realizacji dużej części wymienionych wyżej zadań SIP w województwach, powiatach i gminach, a przede wszystkim na wszelkich poziomach planowania przestrzennego.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS