wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Marzec 2000, Nr 3 (58) |


• Misja STS-99, czyli 9 dni pomiarów Endeavoura • Kulawy projekt nowego rozporządzenia ws. EGiB • Uzgadnianie wymaga nowych przepisów • Tabakiera dla nosa, czyli rola państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w rozwoju regionalnym • Wywiad z dr. Teodorem Blachutem, polskim fotogrametrą mieszkającym w Kanadzie ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Na peryferiach banana?

Ogólnopolska Konferencja „Informacja przestrzenna w gospodarce regionalnej”, Konin, 6-7 grudnia 1999 r.
Celem konferencji zorganizowanej pod patronatem ministra spraw wewnętrznych i administracji Marka Biernackiego oraz ministra gospodarki Janusza Steinhoffa była promocja i popularyzacja zasad i strategii rozwoju regionalnego, a także narzędzi tego rozwoju, takich jak nowoczesna informacja przestrzenna. Dyskusję zdominowały propozycje ujednolicenia planów zagospodarowania przestrzennego regionów oraz szanse Polski na wyjście z układu peryferyjnego.

Impreza zgromadziła prawie 200 specjalistów z różnych dziedzin związanych z gospodarką regionalną. Doświadczeniami wymieniali się przedstawiciele administracji publicznej wszystkich szczebli, pracownicy różnych instytucji zajmujących się planowaniem społeczno-gospodarczym i przestrzennym, fachowcy od statystyki, a także geodeci. Tematyka obrad obejmowała trzy główne grupy zagadnień: ? dane niezbędne gospodarce regionalnej, ? plan zagospodarowania przestrzennego i strategia rozwoju województwa, ? spojrzenie na rozwój regionalny
Polski z perspektywy europejskiej.

Źródła danych
Oczywiście geodetom najbliższe są zagadnienia dotyczące danych niezbędnych do prowadzenia gospodarki regionalnej. Zdaniem prezesa GUGiK Kazimierza Bujakowskiego analiza potrzeb administracji publicznej w zakresie danych geodezyjnych i kartograficznych wskazuje na pierwszoplanową rolę zasobu państwowego. Na szczeblu regionalnym istotne znaczenie mają dane zawarte na mapach topograficznych oraz tematycznych w skalach od 1:10 000 do 1:100 000, a także mapach przeglądowych w skalach 1:250 000 i mniejszych. Istotnym uzupełnieniem map są kolorowe zdjęcia lotnicze oraz obrazy satelitarne pozwalające na łatwą i szybką aktualizację. Obecnie coraz częściej możliwe jest wykorzystywanie danych zgromadzonych w zasobie w postaci cyfrowej. – Ośrodki dokumentacji powinny oferować nie tylko dostęp do tych danych, ale również ich przetwarzanie i integrowanie z danymi pochodzącymi z innych źródeł, a pracownik ośrodka, geodeta-informatyk, powinien wnosić istotny wkład do pracy innych specjalistów zadeklarował Kazimierz Bujakowski.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS