Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2000, Nr 3 (58) |


• Misja STS-99, czyli 9 dni pomiarów Endeavoura • Kulawy projekt nowego rozporządzenia ws. EGiB • Uzgadnianie wymaga nowych przepisów • Tabakiera dla nosa, czyli rola państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w rozwoju regionalnym • Wywiad z dr. Teodorem Blachutem, polskim fotogrametrą mieszkającym w Kanadzie ...

powrót

Grażyna Skołbania

Tabakiera dla nosa

Rola państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w rozwoju regionalnym. Zmiany w ustawodawstwie związane z wprowadzeniem reformy administracyjnej państwa usankcjonowały uczestnictwo służby geodezyjnej i kartograficznej w procesie rozwoju regionalnego poprzez utworzenie administracji geodezyjnej na wszystkich szczeblach administracji samorządowej oraz stworzenie nowej jakościowo instytucji państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, szczególnie w części dotyczącej zasobów wojewódzkich.

Ważne dla rozwoju regionalnego
Znowelizowana ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne [chodzi o nowelizację z lipca 1998 r. – red.] stworzyła warunki i instrumenty prawne uczestnictwa służby geodezyjnej i kartograficznej w procesie rozwoju regionalnego. Oto niektóre ze zmian mających znaczenie dla rozwoju regionalnego:
1. Wprowadzenie nowej struktury służby geodezyjnej i kartograficznej ustaliło uczestnictwo specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii na wszystkich szczeblach realizacji zadań rządowych i samorządowych.
Szczególnie ważnym ogniwem służby jest geodeta województwa, którego silna pozycja w strukturach samorządu wojewódzkiego jest gwarantem wykorzystania metodologicznych i warsztatowych umiejętności geodetów i kartografów w przygotowywaniu i monitorowaniu programów rozwoju regionalnego. Istnienie ogniw służby geodezyjnej na wszystkich szczeblach administracji samorządowej zapewnia prawidłowe technicznie i technologicznie przetwarzanie i wzajemne przekazywanie informacji zgromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym.
2. Przypisane służbie geodezyjnej i kartograficznej zadania wykonywania zdjęć i opracowań fotogrametrycznych powierzchni kraju, wydawania urzędowych map oraz sporządzania map topograficznych i tematycznych zostały sprecyzowane w uregulowaniach dotyczących poszczególnych ogniw służby. Umożliwiają one wojewódzkiej administracji geodezyjnej aktywne uczestnictwo w zlecaniu wykonania map topograficznych i tematycznych. Gwarantuje to dostosowaną do potrzeb poszczególnych województw (regionów) kolejność istotnych dla polityki regionalnej opracowań stanowiących podstawę przygotowania materiałów planistycznych.
3. Długo oczekiwane formalne określenie podmiotów prowadzących bazy danych wchodzących w skład SIT otworzyło drogę do opracowania szczegółowych zasad i trybu założenia i prowadzenia krajowego systemu informacji o terenie.
4. Wprowadzenie obowiązującego na terenie całego kraju państwowego systemu odniesień przestrzennych
daje gwarancję jednorodności opracowań geodezyjnych, niezależnie od ich resortowego charakteru, i mocną podstawę dla spójności zbiorów informacji przestrzennej.
5. Wypełnienie dotychczasowej luki prawnej w zakresie GIS poprzez postawienie przed Głównym Geodetą Kraju (GGK) zadania rejestracji systemów informacji o terenie o znaczeniu ogólnopaństwowym, przechowywania ich kopii zabezpieczających oraz współpracy z innymi resortami w zakładaniu i prowadzeniu systemów informacji geograficznej stworzyło możliwość inicjowania przez GGK prac nad GIS.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama