wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Marzec 2000, Nr 3 (58) |


• Misja STS-99, czyli 9 dni pomiarów Endeavoura • Kulawy projekt nowego rozporządzenia ws. EGiB • Uzgadnianie wymaga nowych przepisów • Tabakiera dla nosa, czyli rola państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w rozwoju regionalnym • Wywiad z dr. Teodorem Blachutem, polskim fotogrametrą mieszkającym w Kanadzie ...

powrót

Grażyna Skołbania

Tabakiera dla nosa

Rola państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w rozwoju regionalnym. Zmiany w ustawodawstwie związane z wprowadzeniem reformy administracyjnej państwa usankcjonowały uczestnictwo służby geodezyjnej i kartograficznej w procesie rozwoju regionalnego poprzez utworzenie administracji geodezyjnej na wszystkich szczeblach administracji samorządowej oraz stworzenie nowej jakościowo instytucji państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, szczególnie w części dotyczącej zasobów wojewódzkich.

Ważne dla rozwoju regionalnego
Znowelizowana ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne [chodzi o nowelizację z lipca 1998 r. – red.] stworzyła warunki i instrumenty prawne uczestnictwa służby geodezyjnej i kartograficznej w procesie rozwoju regionalnego. Oto niektóre ze zmian mających znaczenie dla rozwoju regionalnego:
1. Wprowadzenie nowej struktury służby geodezyjnej i kartograficznej ustaliło uczestnictwo specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii na wszystkich szczeblach realizacji zadań rządowych i samorządowych.
Szczególnie ważnym ogniwem służby jest geodeta województwa, którego silna pozycja w strukturach samorządu wojewódzkiego jest gwarantem wykorzystania metodologicznych i warsztatowych umiejętności geodetów i kartografów w przygotowywaniu i monitorowaniu programów rozwoju regionalnego. Istnienie ogniw służby geodezyjnej na wszystkich szczeblach administracji samorządowej zapewnia prawidłowe technicznie i technologicznie przetwarzanie i wzajemne przekazywanie informacji zgromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym.
2. Przypisane służbie geodezyjnej i kartograficznej zadania wykonywania zdjęć i opracowań fotogrametrycznych powierzchni kraju, wydawania urzędowych map oraz sporządzania map topograficznych i tematycznych zostały sprecyzowane w uregulowaniach dotyczących poszczególnych ogniw służby. Umożliwiają one wojewódzkiej administracji geodezyjnej aktywne uczestnictwo w zlecaniu wykonania map topograficznych i tematycznych. Gwarantuje to dostosowaną do potrzeb poszczególnych województw (regionów) kolejność istotnych dla polityki regionalnej opracowań stanowiących podstawę przygotowania materiałów planistycznych.
3. Długo oczekiwane formalne określenie podmiotów prowadzących bazy danych wchodzących w skład SIT otworzyło drogę do opracowania szczegółowych zasad i trybu założenia i prowadzenia krajowego systemu informacji o terenie.
4. Wprowadzenie obowiązującego na terenie całego kraju państwowego systemu odniesień przestrzennych
daje gwarancję jednorodności opracowań geodezyjnych, niezależnie od ich resortowego charakteru, i mocną podstawę dla spójności zbiorów informacji przestrzennej.
5. Wypełnienie dotychczasowej luki prawnej w zakresie GIS poprzez postawienie przed Głównym Geodetą Kraju (GGK) zadania rejestracji systemów informacji o terenie o znaczeniu ogólnopaństwowym, przechowywania ich kopii zabezpieczających oraz współpracy z innymi resortami w zakładaniu i prowadzeniu systemów informacji geograficznej stworzyło możliwość inicjowania przez GGK prac nad GIS.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS