Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2000, Nr 3 (58) |


• Misja STS-99, czyli 9 dni pomiarów Endeavoura • Kulawy projekt nowego rozporządzenia ws. EGiB • Uzgadnianie wymaga nowych przepisów • Tabakiera dla nosa, czyli rola państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w rozwoju regionalnym • Wywiad z dr. Teodorem Blachutem, polskim fotogrametrą mieszkającym w Kanadzie ...

powrót

Głowacki Tadeusz

Obiektowa Mapa 95

System Mapy Numerycznej. Instrukcja K-1 „System Informacji o Terenie – Podstawowa Mapa Kraju”, obowiązująca od 1 czerwca 1995 r., wprowadziła nowy, obiektowy sposób budowy numerycznej mapy zasadniczej. Definiuje ona podstawowe obiekty geodezyjne, sposób ich przedstawienia na mapach wielkoskalowych, symbolikę znaków umownych, atrybuty
opisujące cechy obiektów. Każdy obiekt ma określoną przez instrukcję geometrię: punkt, łamana, obszar. Instrukcja wprowadza jednolity system geokodowania, co oznacza, że każdy obiekt posiada unikalny kod.

Wraz z pojawieniem się nowej instrukcji firma BIPROGEO S.A. przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej we Wrocławiu podjęła się opracowania szczegółowej technologii tworzenia i prowadzenia mapy obiektowej. Efektem tych prac jest pakiet programów Mapa 95 wersja 2.0, działający w środowisku graficznym MicroStation 95/SE.
Mapa 95 wykorzystuje mechanizmy i struktury języka MDL grupowania pojedynczych elementów wektorowych w obiekty. Każdy z obiektów rozpoznawany jest przez program w całości po wskazaniu dowolnego, współtworzącego go elementu. Wymagane przez instrukcję atrybuty opisowe zapisywane są w nagłówkach obiektów (program nie korzysta z żadnej zewnętrznej bazy danych). Standardowo zapisywany jest kod obiektu, data i sposób pozyskania jego danych geometrycznych, data wprowadzenia do zasobu (data modyfikacji) oraz unikalny numer obiektu w zasobie. Ponadto możliwe jest zapisywanie innych informacji o obiekcie. Na przykład budynek (obrys budynku) może posiadać takie informacje dodatkowe, jak przeważająca funkcja budynku, funkcja specjalna czy liczba kondygnacji.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS