wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Marzec 2000, Nr 3 (58) |


• Misja STS-99, czyli 9 dni pomiarów Endeavoura • Kulawy projekt nowego rozporządzenia ws. EGiB • Uzgadnianie wymaga nowych przepisów • Tabakiera dla nosa, czyli rola państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w rozwoju regionalnym • Wywiad z dr. Teodorem Blachutem, polskim fotogrametrą mieszkającym w Kanadzie ...

powrót

Elżbieta Pyrka

Uzgadnianie sieci wymaga nowych przepisów

Dokumentacja do celów projektowych oraz działalność zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej. W związku z reformą administracyjną państwa zmieniły się kompetencje organów administracji rządowej i samorządowej [5]. Uległo też zmianie wiele przepisów prawnych, a w tym i ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne [1]. Sprawy koordynacji uzgadniania usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu przeszły ze szczebla wojewódzkiego do zadań powiatowej administracji samorządowej. Starostowie, wykonując zadania z zakresu administracji rządowej, koordynują uzgadnianie usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu przy pomocy zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej..

Etapy procesu projektowania inwestycji
Zanim projekt usytuowania sieci uzbrojenia terenu trafi do zespołu uzgadniania dokumentacji projektowej (ZUDP, potocznie ZUD), inwestor musi uzyskać, jeszcze przed rozpoczęciem projektowania, niezbędne warunki i decyzje. Pierwszą z nich jest decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydawana przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na podstawie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wynika to z ustawy z 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym [6]. Natomiast przepisy ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane [7] określają obiekty, których budowa wymaga pozwolenia na budowę.
W przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego oraz jeśli dla danego obszaru nie ma ustawowego obowiązku jego sporządzenia, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przygotowuje osoba posiadająca uprawnienia urbanistyczne. Wydanie decyzji poprzedza rozprawa administracyjna, po której wojewoda (w terminie 30 dni od przedstawienia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu) stwierdza w drodze postanowienia o ich zgodności z prawem. Dopiero po spełnieniu tych wszystkich warunków wójt, burmistrz lub prezydent miasta może wydać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Należy podkreślić, że taki tryb postępowania będzie obowiązywał, jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego straci moc (co nastąpi 31 grudnia 2001 r. dla planów obowiązujących w dniu wejścia w życie ustawy z 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym), a rada gminy nie podjęła uchwały w sprawie zatwierdzenia ustaleń nowego planu miejscowego.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS