Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2000, Nr 1 (56) |


• 50-lecie działalności zawodowej prof. Adama Linsenbartha, dyrektora IGiK • Lepiej się przepracować niż zardzewieć – mówi dr Jerzy Zarzycki, polski fotogrametra od lat mieszkający w Kanadzie • Prawo geodezyjne w 2000 roku • O geodezji w samorządach – rozmawiamy z Jerzym Albinem, zastępcą geodety woj. ...

powrót

Anna Głuszczyńska

System zamówień publicznych w praktyce

Coraz częściej do Geodezyjnej Izby Gospodarczej trafiają pytania związane ze stosowaniem ustawy o zamówieniach publicznych z 10 czerwca 1994 r. (tekst jednolity DzU Nr 119 z 1998 r. poz. 773). Podsunęły mi one myśl, żeby wyjaśnić pewne zagadnienia, szczególnie istotne dla wykonawców geodezyjnych przystępujących do przetargów publicznych. Znaczące wydaje mi się przybliżenie trybów, w jakich zamówienia publiczne mogą być udzielane, wpływu szacunkowej wartości zamówienia na sposób udzielenia zamówienia publicznego, dokumentu-specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz procedury protestacyjno-odwoławczej.

Udzielenie zamówienia musi odbywać się zgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych w sytuacji, gdy zachodzą łącznie następujące przesłanki:
- podczas realizacji zamówienia wydatkowane są środki publiczne,
- zamówienie udzielane jest przez podmiot zobowiązany do stosowania ustawy o zamówieniach publicznych podmioty te to m.in. państwowe jednostki budżetowe i zakłady budżetowe, jednostki samorządu terytorialnego i sejmiki samorządowe, ale także spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia w zakresie, w jakim dysponują środkami publicznymi),
- przedmiotem zamówienia jest dostawa sprzętu, wykonanie usługi lub realizacja roboty budowlanej.

Tryby udzielania zamówień publicznych
Podstawowym trybem udzielania zamówienia publicznego jest przetarg nieograniczony, który może być stosowany zawsze, bez względu na okoliczności. Zastosowanie trybu innego niż przetarg nieograniczony, bez względu na wartość zamówienia, możliwe jest tylko w sytuacjach ściśle określonych w ustawie. Zamówienia publicznego można udzielić, poza przetargiem nieograniczonym, w następujących trybach:
- przetargu ograniczonego – w sytuacji, gdy - ze względu na specjalistyczny charakter zamówienia istnieje ograniczona liczba dostawców lub wykonawców mogących wykonać dane zamówienie lub - koszty przeprowadzenia
przetargu nieograniczonego byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do wartości zamówienia;
- przetargu dwustopniowego – w sytuacji, gdy - nie można z góry określić szczegółowych cech technicznych i jakościowych zamówienia lub - z powodu specjalistycznego charakteru zamówienia konieczne są negocjacje z dostawcami, wykonawcami lub - przedmiotem zamówienia jest przeprowadzenie badań, eksperymentu, sporządzenie opinii naukowej albo świadczenie innych wyspecjalizowanych usług lub - przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych;
- negocjacji z zachowaniem konkurencji – w sytuacji, gdy - zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia, której
nie można było wcześniej przewidzieć i nie wynikała ona z winy zamawiającego lub - wszczęto postępowanie przetargowe i nie wpłynęła wymagana liczba ofert lub wszystkie oferty odrzucono, a można w sposób uzasadniony przypuszczać, że powtórny przetarg nie doprowadzi do zawarcia umowy;
- zapytania o cenę – w sytuacji, gdy przedmiotem zamówienia są dostawy rzeczy lub usługi powszechnie dostępne
o ustalonych standardach jakościowych;
- zamówienia z wolnej ręki – w sytuacji, gdy - zamawiający dokonuje zamówień dodatkowych nie przekraczających
20% wartości uprzedniego zamówienia, a zachodzi konieczność zachowania tych samych norm, parametrów i standardów lub - zawiera umowę o przeprowadzenie badań, eksperymentu lub sporządzenie opinii naukowej lub - ze względu na szczególny rodzaj zamówienia można je uzyskać tylko od jednego dostawcy, wykonawcy lub - dokonuje zamówienia publicznego na twórcze prace projektowe oraz na prace z zakresu działalności twórczej w dziedzinie kultury i sztuki lub - można skorzystać tylko z jednego dostawcy, wykonawcy w wyniku zastosowania dozwolonego zakresu preferencji krajowych lub - ze względu na szczególne okoliczności gospodarcze lub społeczne, których zamawiający nie mógł przewidzieć, wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia lub - wartość zamówienia nie przekracza równowartości 3000 euro.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY



powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS