Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2000, Nr 1 (56) |


• 50-lecie działalności zawodowej prof. Adama Linsenbartha, dyrektora IGiK • Lepiej się przepracować niż zardzewieć – mówi dr Jerzy Zarzycki, polski fotogrametra od lat mieszkający w Kanadzie • Prawo geodezyjne w 2000 roku • O geodezji w samorządach – rozmawiamy z Jerzym Albinem, zastępcą geodety woj. ...

powrót

redakcja

Co włożyć do komputera?

Przedstawiamy oprogramowanie do tworzenia SIT (cz. II).
Kontynuujemy prezentację programów komputerowych przeznaczonych do tworzenia i obsługi mapy numerycznej, poczynając od skromnych pakietów dla niewielkich firm, kończąc na systemach dedykowanych odbiorcom wielkich ilości danych. O ewentualnym wyborze powinny przesądzać przede wszystkim obecne i perspektywiczne potrzeby klienta oraz nowoczesność i otwartość oprogramowania.

Przypominamy, że w grudniowym GEODECIE przedstawiliśmy następujące programy: ArcInfo, ArcView GIS 3.2, Auto-CAD MAP 2000, CARD/1, C-Geo v. 4.0, DgDIALOG, EWMAPA, GeoDesK'a 1, Geodytor, Geo-Info 2000, GEO-MAP, Mapa '95, Mapa_SG 2000 v. 7.0, Nobel, NODGiK oraz PKN K1. Tym razem pokazujemy pozostałe systemy nadesłane w odpowiedzi na naszą ankietę skierowaną do dystrybutorów i twórców oprogramowania (tabele na stronach 60-65). Prezentowane programy zostały uporządkowane alfabetycznie. Nie we wszystkich przypadkach główną funkcją programu jest tworzenie numerycznej mapy zasadniczej. Na przykład dwa z nich służą wprawdzie do tworzenia mapy, ale zakładu przemysłowego (różnica polega na olbrzymim stopniu komplikacji urządzeń podziemnych i naziemnych), zaś kilka innych – głównie do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków (w przyszłości staną się one przedmiotem oddzielnego porównania). Pamiętajmy, że decydując się na oprogramowanie dobrze jest poznać jego działanie nie tylko w biurze firmy je oferującej, ale także u aktualnego użytkownika i wysłuchać jego rad i sugestii. Biorąc pod uwagę fakt, że zakup wiąże się ze sporym wydatkiem, a ewentualna zmiana oprogramowania nie jest – wbrew pozorom – sprawą prostą, wyboru należy dokonać z dużą rozwagą.
Twórców i dystrybutorów programów (nie tylko w kategorii mapy numerycznej, ale również np. obliczeń geodezyjnych, ewidencji gruntów i budynków oraz innych aplikacji dla geodezji, kartografii i fotogrametrii), namawiamy do nawiązania współpracy z redakcją, gdyż na pewno nie do wszystkich udało nam się dotrzeć, a razem możemy zdziałać wiele dobrego pokazując pełną ofertę rynkową. Zachęcamy również użytkowników tych systemów do nadsyłania opinii na ich temat oraz sugestii, co do kategorii przyszłych przeglądów.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS