wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Styczeń 2000, Nr 1 (56) |


• 50-lecie działalności zawodowej prof. Adama Linsenbartha, dyrektora IGiK • Lepiej się przepracować niż zardzewieć – mówi dr Jerzy Zarzycki, polski fotogrametra od lat mieszkający w Kanadzie • Prawo geodezyjne w 2000 roku • O geodezji w samorządach – rozmawiamy z Jerzym Albinem, zastępcą geodety woj. ...

powrót

redakcja

Co włożyć do komputera?

Przedstawiamy oprogramowanie do tworzenia SIT (cz. II).
Kontynuujemy prezentację programów komputerowych przeznaczonych do tworzenia i obsługi mapy numerycznej, poczynając od skromnych pakietów dla niewielkich firm, kończąc na systemach dedykowanych odbiorcom wielkich ilości danych. O ewentualnym wyborze powinny przesądzać przede wszystkim obecne i perspektywiczne potrzeby klienta oraz nowoczesność i otwartość oprogramowania.

Przypominamy, że w grudniowym GEODECIE przedstawiliśmy następujące programy: ArcInfo, ArcView GIS 3.2, Auto-CAD MAP 2000, CARD/1, C-Geo v. 4.0, DgDIALOG, EWMAPA, GeoDesK'a 1, Geodytor, Geo-Info 2000, GEO-MAP, Mapa '95, Mapa_SG 2000 v. 7.0, Nobel, NODGiK oraz PKN K1. Tym razem pokazujemy pozostałe systemy nadesłane w odpowiedzi na naszą ankietę skierowaną do dystrybutorów i twórców oprogramowania (tabele na stronach 60-65). Prezentowane programy zostały uporządkowane alfabetycznie. Nie we wszystkich przypadkach główną funkcją programu jest tworzenie numerycznej mapy zasadniczej. Na przykład dwa z nich służą wprawdzie do tworzenia mapy, ale zakładu przemysłowego (różnica polega na olbrzymim stopniu komplikacji urządzeń podziemnych i naziemnych), zaś kilka innych – głównie do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków (w przyszłości staną się one przedmiotem oddzielnego porównania). Pamiętajmy, że decydując się na oprogramowanie dobrze jest poznać jego działanie nie tylko w biurze firmy je oferującej, ale także u aktualnego użytkownika i wysłuchać jego rad i sugestii. Biorąc pod uwagę fakt, że zakup wiąże się ze sporym wydatkiem, a ewentualna zmiana oprogramowania nie jest – wbrew pozorom – sprawą prostą, wyboru należy dokonać z dużą rozwagą.
Twórców i dystrybutorów programów (nie tylko w kategorii mapy numerycznej, ale również np. obliczeń geodezyjnych, ewidencji gruntów i budynków oraz innych aplikacji dla geodezji, kartografii i fotogrametrii), namawiamy do nawiązania współpracy z redakcją, gdyż na pewno nie do wszystkich udało nam się dotrzeć, a razem możemy zdziałać wiele dobrego pokazując pełną ofertę rynkową. Zachęcamy również użytkowników tych systemów do nadsyłania opinii na ich temat oraz sugestii, co do kategorii przyszłych przeglądów.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS