wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Styczeń 2000, Nr 1 (56) |


• 50-lecie działalności zawodowej prof. Adama Linsenbartha, dyrektora IGiK • Lepiej się przepracować niż zardzewieć – mówi dr Jerzy Zarzycki, polski fotogrametra od lat mieszkający w Kanadzie • Prawo geodezyjne w 2000 roku • O geodezji w samorządach – rozmawiamy z Jerzym Albinem, zastępcą geodety woj. ...

powrót

Stefan Balcer

Państwo dla obywatela

Konstytucja w praktyce polskiej geodezji

Kartą praw i obowiązków obywatelskich suwerennego i demokratycznego państwa jest konstytucja, zwana także ustawą zasadniczą. Obecnie obowiązująca konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej po raz pierwszy w naszej historii została przyjęta przez ogół obywateli w powszechnym referendum w roku 1997. Blisko 2-letni okres jej funkcjonowania uprawnia do oceny praktycznego stosowania zasad konstytucyjnych w życiu codziennym w różnych sferach działalności. Jedną z tych sfer jest także geodezja w szerokim tego słowa znaczeniu, to znaczy nie tylko jako dziedzina nauki i techniki, ale także jako dziedzina działalności zawodowej i administracji publicznej.

Rzeczpospolita Polska jest państwem jednolitym – jest to zasada wyrażona w art. 3 konstytucji. Zasada ta oznacza, że niezależnie od położenia geograficznego na obszarze państwa jednego rodzaju sprawy załatwiane są przez jednolite organy administracji publicznej. Dla naszej branży elementem kluczowym jest państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny. Na szczeblu powiatowym sfera ta należy do kompetencji starosty. Realizacja zadania prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego jest jednak niejednolita. Jako przypadki skrajne można przytoczyć powoływanie przez starostów specjalnych instytucji do prowadzenia zasobu, które jednak nie posiadają uprawnień do nadawania cech dokumentu materiałom powstałym w wyniku prac geodezyjnych i kartograficznych. Czynność ta jest zastrzeżona starostwu powiatowemu. Drugą skrajnością jest prowadzenie zasobu przez komórkę organizacyjną jednego z wydziałów starostwa, który w nazwie posiada sformułowanie „i Geodezji”. Między tymi sytuacjami istnieją sytuacje pośrednie. Niejednolitość struktur organizacyjnych powoduj e, że w zależności od położenia geograficznego tę samą sprawę z zakresu państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego załatwiać będą różne jednostki.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS