wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Styczeń 2000, Nr 1 (56) |


• 50-lecie działalności zawodowej prof. Adama Linsenbartha, dyrektora IGiK • Lepiej się przepracować niż zardzewieć – mówi dr Jerzy Zarzycki, polski fotogrametra od lat mieszkający w Kanadzie • Prawo geodezyjne w 2000 roku • O geodezji w samorządach – rozmawiamy z Jerzym Albinem, zastępcą geodety woj. ...

powrót

Dariusz Popielarczyk, Adam Ciećko, Radosław Baryła, Stanisław Oszczak

Pomiary batymetryczne z zastosowaniem satelitarnego systemu pozycjonowania DGPS i echosondy ultradźwiękowej

W Instytucie Geodezji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, przy współpracy Zespołu Hydrograficznego Urzędu Morskiego w Gdyni, podjęto badania nad technologią pomiarów batymetrycznych umożliwiających określenie kształtu dna, tworzenie map batymetrycznych oraz zbieranie danych do obliczeń objętości mas wodnych naturalnych i sztucznych zbiorników śródlądowych.

Zintegrowany System Batymetryczny
W Instytucie Geodezji na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej UWM rozpoczęto prace nad stworzeniem Zintegrowanego Systemu Batymetrycznego składającego się z cyfrowej echosondy ultradźwiękowej (służącej do pomiarów głębokości), nowoczesnego systemu pozycjonowania DGPS (umożliwiającego określenie pozycji w czasie rzeczywistym i nawigację podczas pomiaru) oraz oprogramowania do przygotowania projektu profili pomiarowych, nawigacji, zbierania danych pomiarowych, a także ich późniejszego opracowania. Schemat zestawu do pomiarów batymetrycznych przedstawiono na rys. 1. W bieżącym roku przygotowano i przeprowadzono pomiar batymetryczny prawie stuhektarowego Jeziora Kortowskiego leżącego na terenie Olsztyna w miasteczku uniwersyteckim Kortowo.
Celem eksperymentu było zbadanie kształtu dna jeziora, opracowanie danych pomiarowych oraz wykonanie mapy warstwicowej mierzonego zbiornika wodnego.
Technologia pomiarów
Technologia pomiarów batymetrycznych składa się z kilku podstawowych etapów:
1. Założenie i wyznaczenie współrzędnych stacji referencyjnej.
2. Przygotowanie projektu profili pomiarowych.
3. Wykonanie pomiaru.
4. Opracowanie danych i wykonanie mapy warstwicowej.
Stację referencyjną założono na punkcie o znanych współrzędnych, wcześniej dokładnie wyznaczonych w układzie
WGS 84. Punkt znajduje się na dachu budynku Instytutu Geodezji w Olsztynie, co gwarantuje idealne warunki do obserwacji satelitarnych oraz zapewnia bezpieczną i bezobsługową pracę stacji. Do uruchomienia stacji bazowej DGPS wykorzystano odbiornik Z-12 firmy Ashtech pracujący jako Base Station i wysyłający poprawki do pomiarów pseudoodległości poprzez modem i radio w postaci depeszy radiowej w formacie RTCM 104.
Przed przystąpieniem do pomiaru przygotowano projekt profili pomiarowych. Wykonano mapę numeryczną linii brzegowej Jeziora Kortowskiego uwzględniając wyspy i pomosty. Na tak przygotowanym podkładzie, biorąc pod uwagę położenie geograficzne obiektu, zaprojektowano w kierunkach wschód-zachód kilkadziesiąt profili pomiarowych. Opracowany w pakiecie AutoCAD Map firmy Autodesk projekt umożliwia śledzenie drogi i nawigację jednostki pływającej podczas wykonywania pomiaru jeziora. Realizację nawigacji po profilach zilustrowano w programie GeoLink PowerMap (rys. 2).

Wykonanie pomiaru

Jako jednostkę pływającą wykorzystano niewielką łódkę Mak 444 (rys. 3) z silnikiem spalinowym Wieterok.
Umieszczono na niej zestaw do pomiaru głębokości oraz system nawigacyjny DGPS.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETYpowrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS