Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2000, Nr 1 (56) |


• 50-lecie działalności zawodowej prof. Adama Linsenbartha, dyrektora IGiK • Lepiej się przepracować niż zardzewieć – mówi dr Jerzy Zarzycki, polski fotogrametra od lat mieszkający w Kanadzie • Prawo geodezyjne w 2000 roku • O geodezji w samorządach – rozmawiamy z Jerzym Albinem, zastępcą geodety woj. ...

powrót

Dariusz Popielarczyk, Adam Ciećko, Radosław Baryła, Stanisław Oszczak

Pomiary batymetryczne z zastosowaniem satelitarnego systemu pozycjonowania DGPS i echosondy ultradźwiękowej

W Instytucie Geodezji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, przy współpracy Zespołu Hydrograficznego Urzędu Morskiego w Gdyni, podjęto badania nad technologią pomiarów batymetrycznych umożliwiających określenie kształtu dna, tworzenie map batymetrycznych oraz zbieranie danych do obliczeń objętości mas wodnych naturalnych i sztucznych zbiorników śródlądowych.

Zintegrowany System Batymetryczny
W Instytucie Geodezji na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej UWM rozpoczęto prace nad stworzeniem Zintegrowanego Systemu Batymetrycznego składającego się z cyfrowej echosondy ultradźwiękowej (służącej do pomiarów głębokości), nowoczesnego systemu pozycjonowania DGPS (umożliwiającego określenie pozycji w czasie rzeczywistym i nawigację podczas pomiaru) oraz oprogramowania do przygotowania projektu profili pomiarowych, nawigacji, zbierania danych pomiarowych, a także ich późniejszego opracowania. Schemat zestawu do pomiarów batymetrycznych przedstawiono na rys. 1. W bieżącym roku przygotowano i przeprowadzono pomiar batymetryczny prawie stuhektarowego Jeziora Kortowskiego leżącego na terenie Olsztyna w miasteczku uniwersyteckim Kortowo.
Celem eksperymentu było zbadanie kształtu dna jeziora, opracowanie danych pomiarowych oraz wykonanie mapy warstwicowej mierzonego zbiornika wodnego.
Technologia pomiarów
Technologia pomiarów batymetrycznych składa się z kilku podstawowych etapów:
1. Założenie i wyznaczenie współrzędnych stacji referencyjnej.
2. Przygotowanie projektu profili pomiarowych.
3. Wykonanie pomiaru.
4. Opracowanie danych i wykonanie mapy warstwicowej.
Stację referencyjną założono na punkcie o znanych współrzędnych, wcześniej dokładnie wyznaczonych w układzie
WGS 84. Punkt znajduje się na dachu budynku Instytutu Geodezji w Olsztynie, co gwarantuje idealne warunki do obserwacji satelitarnych oraz zapewnia bezpieczną i bezobsługową pracę stacji. Do uruchomienia stacji bazowej DGPS wykorzystano odbiornik Z-12 firmy Ashtech pracujący jako Base Station i wysyłający poprawki do pomiarów pseudoodległości poprzez modem i radio w postaci depeszy radiowej w formacie RTCM 104.
Przed przystąpieniem do pomiaru przygotowano projekt profili pomiarowych. Wykonano mapę numeryczną linii brzegowej Jeziora Kortowskiego uwzględniając wyspy i pomosty. Na tak przygotowanym podkładzie, biorąc pod uwagę położenie geograficzne obiektu, zaprojektowano w kierunkach wschód-zachód kilkadziesiąt profili pomiarowych. Opracowany w pakiecie AutoCAD Map firmy Autodesk projekt umożliwia śledzenie drogi i nawigację jednostki pływającej podczas wykonywania pomiaru jeziora. Realizację nawigacji po profilach zilustrowano w programie GeoLink PowerMap (rys. 2).

Wykonanie pomiaru

Jako jednostkę pływającą wykorzystano niewielką łódkę Mak 444 (rys. 3) z silnikiem spalinowym Wieterok.
Umieszczono na niej zestaw do pomiaru głębokości oraz system nawigacyjny DGPS.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY



powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama