wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Styczeń 2000, Nr 1 (56) |


• 50-lecie działalności zawodowej prof. Adama Linsenbartha, dyrektora IGiK • Lepiej się przepracować niż zardzewieć – mówi dr Jerzy Zarzycki, polski fotogrametra od lat mieszkający w Kanadzie • Prawo geodezyjne w 2000 roku • O geodezji w samorządach – rozmawiamy z Jerzym Albinem, zastępcą geodety woj. ...

powrót

Jerzy Przywara

Po co nam SIP?

Uwagi na marginesie jesiennych konferencji o Systemach Informacji Przestrzennej

Kiedy czytamy dzisiaj, że głównym zadaniem Systemu Informacji Przestrzennej jest zaspokojenie potrzeb publicznych w zakresie informacji przestrzennej i że ma on być narzędziem ułatwiającym podejmowanie decyzji na szczeblu państwa, regionu, powiatu i gminy, trudno oprzeć się pytaniu: po co tworzyć kolejny system, do obsługi którego zaangażowane będą tysiące ludzi?
W efekcie powstanie następna urzędniczo-administracyjna machina o niesłychanym potencjale zgromadzonych w jej strukturach informacji. Czy nie wystarczyłoby kilkunastu urzędników w kancelarii premiera i województwach, tak jak kiedyś, gdy dostawcami informacji dla panującego byli podkanclerz i namiestnicy w terenie?
Czy dzisiejsza szybkość komunikacji nie rekompensuje zwiększenia liczby danych związanych z przyrostem naszej populacji?

Niestety nie. Przez lata cywilizacyjnego rozwoju otoczyliśmy się nie tylko tysiącami urządzeń i gadżetów, ale także paragrafów i przepisów, instytucji i urzędów, nakazów i zakazów. Całą rozległą i niezmiernie skomplikowaną siecią powiązań pomiędzy obywatelem a tym, co można nazwać strukturami państwa. Sprawnemu zarządzaniu w tej gęstwinie wzajemnych relacji i zależności, a zarazem niezagubieniu w tym wszystkim nie tylko dobra wspólnego, ale i interesu zwykłego obywatela – służyć ma właśnie System Informacji Przestrzennej (SIP).
Na świecie istnieje już 11 krajowych systemów informacji przestrzennej. Pierwszy stworzyli Australijczycy, którzy w 1986 r. powołali Australian Spatial Data Infrastructure. W 1990 r. podobną organizację powołali Amerykanie. W Europie pionierami są Portugalia (1990), Holandia (1992) i Wielka Brytania (1996). Kilkanaście krajów jest w fazie ich przygotowania.

Polskie początki
W Polsce prace koncepcyjne rozpoczęto już w latach 70., a zajmowały się nimi zespoły kierowane kolejno przez profesorów: Zdzisława Adamczewskiego, Jerzego Gaździckiego i Michała Odlanickiego-Poczobutta. W 1990 r. powstała idea systemu informacji o terenie (Jerzy Gaździcki), dwa lata później w Ministerstwie Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa przyjęto za podstawę tworzenia takiego systemu opracowanie „System Informacji o Terenie. Program modernizacji” (Remigiusz Piotrowski). Następny etap to lata 1994-96, kiedy powstawały kolejne założenia systemu (Bogdan Ney, Marek Baranowski), ale prace nie ruszyły z powodu zmiany ekipy rządzącej. Wreszcie na początku 1997 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji złożyło w Komitecie Badań Naukowych zamówienie na opracowanie koncepcji Systemu Informacji Przestrzennej dla Polski. W wyniku konkursu realizacją prac zajął się Instytut Geodezji i Kartografii w Warszawie. Ich finał przewidziany jest na grudzień 2000 roku, co – miejmy nadzieję – zakończy trwający ponad ćwierć wieku etap tworzenia koncepcji.
Zorganizowana pod koniec ubiegłego roku (24-25 listopada) konferencja w Poznaniu stała się dobrą okazją do pokazania stanu prac nad tym niezmiernie ważnym projektem. Prace nad koncepcją krajowego systemu
prowadzone są w sześciu grupach tematycznych:
1. Analiza potrzeb użytkowników SIP (odpowiedzialny – prof. Bogdan Ney),
2. Model koncepcyjny SIP (dr Marek Baranowski),
3. Aspekty informacyjne i prawne SIP (prof. Karol Szeliga),
4. Architektura techniczna i funkcjonalna SIP (dr Elżbieta Bielecka, dr Ewa Wysocka),
5. Model ekonomiczny SIP (Jerzy Sujecki),
6. Końcowa wersja koncepcji SIP-u w Polsce (prof. Adam Linsenbarth).
W rezultacie mają zostać określone standardy, wytyczne i metody, dzięki którym będzie można uporządkować to, co do tej pory powstało, oraz budować kolejne jednostkowe systemy już jako elementy jednolitego krajowego systemu informacji przestrzennej.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY
powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS