Jerzy Przywara
O geodezji, geofizyce i... predykcji
Na listopadowym zebraniu plenarnym Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk (wchodzącego w skład Wydziału VII – Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych) rozmawiano o konieczności współpracy geodetów i geofizyków oraz omawiano sprawy statutowe komitetu, w tym politykę wydawniczą na rok 2000.
Zebranie składało się z dwóch części. W pierwszej, zorganizowanej wspólnie z Komitetem Geofizyki PAN, przedstawiono: ? relację z przebiegu XXII Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki zorganizowanego w Birmingham (prof. Włodzimierz Baran), ? rolę permanentnych służb geodezyjnych i geofizycznych w prowadzonych badaniach naukowych (prof. Janusz B. Zieliński), - nową jakość w badaniach tektoniki płyt kontynentalnych, którą daje wyznaczanie pozycji badanych obszarów techniką satelitarną (dr Marek Lewandowski), ? rolę danych pozyskiwanych z satelitów w badaniach hydrologicznych (prof. Zbigniew Kundzewicz), - wagę interpretacji geofizycznej w badaniach geodezyjnych (dr Jan Kryński).Wystąpienia te wraz z dyskusją wskazały na wiele wspólnych obszarów działania geodezji i geofizyki. Zaakcentowano potrzebę stworzenia matematycznego modelu lokalnych zjawisk geofizycznych i rozwoju permanentnych systemów obserwacyjnych. Istnieje konieczność rozwoju sieci obserwatoriów dla pozyskiwania danych, a zadaniem geodezji powinno być udoskonalenie centralnego układu odniesienia do badań związanych z grawitacją i ruchem obrotowym Ziemi oraz określania pozycji obiektów studiów geofizycznych. Posiedzenie dało też impuls do obustronnej deklaracji cyklicznego odbywania wspólnych spotkań tych dwóch komitetów.
Część druga posiedzenia poświęcona była sprawom statutowym Komitetu Geodezji. Poruszano w niej m.in.: - problem sposobu wyboru członków korespondentów Polskiej Akademii Nauk. Obecnie opinia komitetu nie jest wiążąca dla szczebla od niego wyższego w strukturach PAN, jakim jest wydział. Zasygnalizowano również złą pracę niektórych komitetów, a raczej jej całkowity brak. Podjęte próby likwidacji tychże komitetów nie powiodły się, co niestety nie świadczy dobrze o tak szacownej instytucji, jaką jest PAN; - sprawy polityki wydawniczej komitetu. Wśród 9 sklasyfikowanych wydawnictw Wydziału VII PAN kwartalnik „Geodezja i Kartografia” w punktacji parametrycznej uzyskał 95 pkt., co dało mu miejsce w II grupie, a co za tym idzie, finansowanie w tym roku w tej samej wysokości, co w roku ubiegłym. (Pierwsze na liście wydawnictwo otrzymało 135 pkt. i budżet zwiększony o 10%, ostatnie – 70 pkt. i redukcję budżetu o 10%); - problem łączenia się wydawnictw w celu podniesienia ich poziomu naukowego, tym samym eliminacji z rynku wydawnictw słabych. Poinformowano także o wymogu przetargowego wyboru wydawnictw od połowy 2000 roku; - tematykę związaną z zamierzeniami programowymi poszczególnych sekcji (konferencje, seminaria, udział w eksperymentach, inspiracja badań).
Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY
powrót
|