Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 1999, Nr 11 (54) |


• Zmierzch tradycyjnej kamery lotniczej? • Głos ma PODGiK Warszawa • Lista urzędników odpowiedzialnych za geodezję, cz. II • J-23 nadaje, czyli satelitarne programy rozpoznawcze i szpiegowskie USA i ZSRR w okresie trwania zimnej wojny • Ożywienie w geodezji, czyli V Międzynarodowe Targi Geodezji i Geoinformatyki GEA ...

powrót

Zdzisław Kurczyński

Zmierzch tradycyjnej kamery lotniczej?

Lotnicze kamery cyfrowe – stan obecny i perspektywy

Badania rynku i prognozy na najbliższe lata wskazują na gwałtowny rozwój zastosowań GIS. Stanie się tak w znacznej mierze z powodu dostępności cyfrowych, satelitarnych obrazów o „metrowej” rozdzielczości. W zakresie fotogrametrii lotniczej obserwuje się przechodzenie na technologie cyfrowe. Jakie – na tym tle – są prognozy dla zdjęć lotniczych? Dlaczego do tej pory nie skonstruowano lotniczej kamery cyfrowej?

Różnorakie i wiarygodne prognozy przewidują gwałtowny rozwój zastosowań GIS. Wzrost ten jednak nie będzie proporcjonalny dla głównych sektorów tego rynku. W sektorze „obronność” przewiduje się nawet wyraźne zmniejszenie rynku. Lokomotyw ą rozwoju będą zastosowania komercyjne, których udział do 2005 r. wzrośnie 5-krotnie w stosunku do 1996 r. (rys. 1) [Heier, 1999]. Na tych prognozach opiera się zakładany sukces kilku komercyjnych programów satelitarnych, które będą dostarczały stereoskopowe obrazy o terenowym wymiarze piksela 1 m [Kaczyński, 1997; Kurczyński, 1997].

Pierwsze nieudane próby umieszczenia satelitów na orbicie tylko przesuwają w czasie początek „nowej ery obrazowania satelitarnego”. Kolejna próba została podjęta 24 września. Na orbicie umieszczono satelitę IKONOS 2 [patrz GEODETA 10/99 – red.]. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, z końcem tego roku na rynku pojawią się od dawna zapowiadane obrazy „metrowe”. Łatwy dostęp do tych obrazów znacznie poszerzy krąg odbiorców i upowszechni aplikacje GIS. Przewiduje się, że pojawią się nowi odbiorcy i aplikacje trudne obecnie do przewidzenia.

Udział w nowym podziale rynku będą miały również opracowania GIS średnio- i wielkoskalowe, oparte na zdjęciach i obrazach pozyskiwanych z pułapu lotniczego. Spowoduje to wzrost zapotrzebowania na zdjęcia i obrazy, a co jeszcze ciekawsze, istotne przesunięcia w strukturze tego zapotrzebowania (rys. 2) [Heier, 1999].

Jakość wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych będzie zbliżona do jakości drobnoskalowych zdjęć lotniczych. Przewiduje się, że obrazy te przejmą ten przedział skalowy rynku zdjęć lotniczych. Obrazy „metrowe” pozwolą na tworzenie i aktualizację map topograficznych w skali 1:25 000 i mniejszych [Spiller, 1999]. W zakresie produkcji ortofotomap ta granica przesunie się nawet do skali 1:10 000.

Przewiduje się stagnację (a nawet kurczenie się rynku) klasycznych opracowań fotogrametrycznych, bazujących na zdjęciach lotniczych, takich jak mapy i DTM. Będzie to spowodowane – oprócz rosnącej roli obrazów satelitarnych – wejściem nowych technologii pomiarowych, jak np. lotniczy skaner laserowy [Kurczyński, 1999]. Wzrost będzie obserwowany w zakresie opracowań tematycznych, bazujących na danych satelitarnych i lotniczych.

Zmiany dotyczą nie tylko etapu pozyskiwania, ale również – może nawet w większym stopniu – technologii opracowania danych źródłowych. W zakresie klasycznych opracowań fotogrametrycznych przechodzi się na technologie cyfrowe (w zakresie opracowań teledetekcyjnych nastąpiło to wcześniej). Nadal jednak dominującym źródłem danych jest klasyczna kamera pomiarowa na film zwojowy, a pozycja tej kamery wydaje się być niezagrożona. W technologiach zorientowanych na opracowania cyfrowe tradycyjne zdjęcia lotnicze muszą być wpierw zamienione na postać cyfrową w dodatkowym procesie skanowania. Jaka – na tym tle – jest przyszłość klasycznych zdjęć lotniczych? Jakie są perspektywy zastąpienia tradycyjnej lotniczej kamery fotogrametryczną kamerą cyfrową?...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama