Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
Ożywienie w geodezji
V Międzynarodowe Targi Geodezji i Geoinformatyki GEA '99, Katowice, 14-16 października. Blisko 2000 zwiedzających, 39 wystawców i ponad 700 metrów kwadratowych ekspozycji to najkrótsza charakterystyka tegorocznych targów. Impreza po raz trzeci odbyła się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Giszowcu. Po raz drugi przeprowadzono konkurs na geodezyjny produkt roku. Po raz pierwszy mieliśmy okazję usłyszeć radio targowe. Wraz z organizatorem Jackiem Smutkiewiczem targi otworzyli: Wojciech Matela (dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Śląskiego UW) oraz Piotr Trzcionka (wicedyrektor Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Złożem Wyższego Urzędu Górniczego).
|
Jeżeli marzeniem geodety jest posiadanie tachimetru elektronicznego, to Targi Geodezji i Geoinformatyki są wspaniałym miejscem do jego realizacji. Kilkadziesiąt instrumentów wszystkich renomowanych firm światowych zgromadzonych pod jednym dachem – rzadka to gratka. Kuszą doskonałe parametry techniczne sprzętu, możliwości oprogramowania, korzystne formy zakupu. O zawrót głowy przyprawiają marki, nazwy modeli, kolory... Co do kolorów, to w mijającym sezonie przebojem okazała się wiosenna zieleń. Aż trzy firmy wypuściły nowe tachimetry w tym właśnie kolorze: Leica – serię TCA 1100, Nikon – serię 500, a Sokkia – SET-a 500. Jest to tym bardziej zaskakujące, że dotychczas każda z tych firm konsekwentnie trzymała się swojej tradycyjnej kolorystyki. Inną ciekawostką, już na poważnie, jest postępująca integracja pomiarów naziemnych i satelitarnych. Nie tylko producenci tradycyjnego sprzętu geodezyjnego oferują odbiorniki GPS, ale zachodzi również zjawisko odwrotne. Na przykład znany sprzedawca technologii GPS firma Trimble proponuje tachimetr elektroniczny TTS 500.
Na największym targowym stoisku – Czerski Trade Polska – eksponowano między innymi wprowadzone na polski rynek tuż przed wakacjami tachimetry zmotoryzowane TCA 1105 oraz GPS System 500 firmy Leica. Wspólne stoisko firm Geotronics Kraków (przedstawiciel Spectra Precision) oraz Geodezja Tadeusz Nadowski i Bimex Gorzów (przedstawiciele Zeissa) to wynik połączenia Spectra Precision i części Carl Zeiss zajmującej się produkcją sprzętu geodezyjnego. Ciekawostką SP prezentowaną na targach był rejestrator Geodat Win do tachimetrów elektronicznych i odbiorników GPS, który w terenie można wykorzystywać jako komputer polowy. U Zeissa super nowość – po raz pierwszy w Polsce tachimetr Elta C. Poza tym niwelatory cyfrowe serii DiNi w zmienionej obudowie i z udoskonalonym oprogramowaniem. Nowe instrumenty Topcona (TPI) to bezlustrowy tachimetr GPT-1001, niwelator kodowy DL-103, a w grupie akcesoriów – migający pryzmat. Na targi, po rocznej nieobecności, wrócił Pentax (Geopryzmat) z ciekawą ofert ą tachimetru PCS-315 oraz samoogniskującymi niwelatorami stanowiącymi specjalność tej firmy. Nowości w Impexgeo to tachimetry serii 500 Nikona oraz TTS 500 Trimble’a. Na wspólnym stoisku COGiK-u (przedstawiciela firmy Sokkia) i Ośrodka Obsługi Firm (OOF) można było obejrzeć wspomnianego SET-a 500, który jest następcą popularnego w Polsce SET-a 5. Dynamiczna firma OOF (specjalizująca się w leasingu dla geodezji) umożliwiała „nabycie” dowolnego środka trwałego, w tym oczywiście sprzętu geodezyjnego, bez zbędnych formalności.
Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY
powrót
|