wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 1999, Nr 11 (54) |


• Zmierzch tradycyjnej kamery lotniczej? • Głos ma PODGiK Warszawa • Lista urzędników odpowiedzialnych za geodezję, cz. II • J-23 nadaje, czyli satelitarne programy rozpoznawcze i szpiegowskie USA i ZSRR w okresie trwania zimnej wojny • Ożywienie w geodezji, czyli V Międzynarodowe Targi Geodezji i Geoinformatyki GEA ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Ożywienie w geodezji

V Międzynarodowe Targi Geodezji i Geoinformatyki GEA '99, Katowice, 14-16 października.
Blisko 2000 zwiedzających, 39 wystawców i ponad 700 metrów kwadratowych ekspozycji to najkrótsza charakterystyka tegorocznych targów. Impreza po raz trzeci odbyła się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Giszowcu. Po raz drugi przeprowadzono konkurs na geodezyjny produkt roku. Po raz pierwszy mieliśmy okazję usłyszeć radio targowe. Wraz z organizatorem Jackiem Smutkiewiczem targi otworzyli: Wojciech Matela (dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Śląskiego UW) oraz Piotr Trzcionka (wicedyrektor Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Złożem Wyższego Urzędu Górniczego).

Jeżeli marzeniem geodety jest posiadanie tachimetru elektronicznego, to Targi Geodezji i Geoinformatyki są wspaniałym miejscem do jego realizacji. Kilkadziesiąt instrumentów wszystkich renomowanych firm światowych zgromadzonych pod jednym dachem – rzadka to gratka. Kuszą doskonałe parametry techniczne sprzętu, możliwości oprogramowania, korzystne formy zakupu. O zawrót głowy przyprawiają marki, nazwy modeli, kolory... Co do kolorów, to w mijającym sezonie przebojem okazała się wiosenna zieleń. Aż trzy firmy wypuściły nowe tachimetry w tym właśnie kolorze: Leica – serię TCA 1100, Nikon – serię 500, a Sokkia – SET-a 500. Jest to tym bardziej zaskakujące, że dotychczas każda z tych firm konsekwentnie trzymała się swojej tradycyjnej kolorystyki.
Inną ciekawostką, już na poważnie, jest postępująca integracja pomiarów naziemnych i satelitarnych. Nie tylko producenci tradycyjnego sprzętu geodezyjnego oferują odbiorniki GPS, ale zachodzi również zjawisko odwrotne. Na przykład znany sprzedawca technologii GPS firma Trimble proponuje tachimetr elektroniczny TTS 500.

Na największym targowym stoisku – Czerski Trade Polska – eksponowano między innymi
wprowadzone na polski rynek tuż przed wakacjami tachimetry zmotoryzowane TCA 1105 oraz
GPS System 500 firmy Leica. Wspólne stoisko firm Geotronics Kraków (przedstawiciel Spectra Precision) oraz Geodezja Tadeusz Nadowski i Bimex Gorzów (przedstawiciele Zeissa) to wynik połączenia Spectra Precision i części Carl Zeiss zajmującej się produkcją sprzętu geodezyjnego. Ciekawostką SP prezentowaną na targach był rejestrator Geodat Win do tachimetrów elektronicznych i odbiorników GPS, który w terenie można wykorzystywać jako komputer polowy. U Zeissa super nowość – po raz pierwszy w Polsce tachimetr Elta C. Poza tym niwelatory cyfrowe serii DiNi w zmienionej obudowie i z udoskonalonym oprogramowaniem. Nowe instrumenty Topcona (TPI) to bezlustrowy tachimetr GPT-1001, niwelator kodowy DL-103, a w grupie akcesoriów – migający pryzmat. Na targi, po rocznej nieobecności, wrócił Pentax (Geopryzmat) z ciekawą ofert ą tachimetru PCS-315 oraz samoogniskującymi niwelatorami stanowiącymi specjalność tej firmy. Nowości w Impexgeo to tachimetry serii 500 Nikona oraz TTS 500 Trimble’a. Na wspólnym stoisku COGiK-u (przedstawiciela firmy Sokkia) i Ośrodka Obsługi Firm (OOF) można było obejrzeć wspomnianego SET-a 500, który jest następcą popularnego w Polsce SET-a 5. Dynamiczna firma OOF (specjalizująca się w leasingu dla geodezji) umożliwiała „nabycie” dowolnego środka trwałego, w tym oczywiście sprzętu geodezyjnego, bez zbędnych formalności.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS