wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Październik 1999, Nr 10 (53) |


• Dyskusja redakcyjna na temat mapy numerycznej Warszawy • Ogólna koncepcja i założenia topograficznej bazy danych • Lista urzędników odpowiedzialnych za geodezję, cz. I • Wspólny Bałtyk – rozmowa z dr. Markiem Baranowskim, koordynatorem prac nad bazą danych kartograficznych dla regionu Morza Bałtyckiego • ...

powrót

Adam Linsenbarth

Szczyt kartograficzny

Międzynarodowa Konferencja Kartograficzna, Ottawa, 14-19 sierpnia.
Międzynarodowe Konferencje Kartograficzne organizowane są co dwa lata przez Międzynarodową Asocjację Kartograficzną –
MAK (International Cartographic Association – ICA). 19. Konferencja kartograficzna w Ottawie (14-19 sierpnia 1999 r.) połączona była z obradami 11. Zgromadzenia Generalnego MAK, które zwoływane jest co cztery lata.

Powstanie MAK
Międzynarodowa Asocjacja Kartograficzna została utworzona w roku 1959 w trakcie posiedzenia zorganizowanego w Wabern (w pobliżu Berna w Szwajcarii). Uczestniczyli w nim przedstawiciele 13 państw: Anglii, Austrii, Belgii, Francji, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii, USA oraz Włoch. Spotkanie zakończyło się podjęciem decyzji o utworzeniu Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej posługującej się dwoma oficjalnymi językami: angielskim i francuskim.
Celem tej organizacji było prowadzenie międzynarodowej współpracy na polu kartografii oraz afiliowanie tej organizacji przy Międzynarodowej Unii Geograficznej. Na posiedzeniu powołano tymczasowy zarząd MAK (Executive Committee) oraz postanowiono zwołać pierwsze Zgromadzenie Generalne delegatów w 1961 roku w Paryżu. Na zgromadzeniu w Paryżu, w którym uczestniczyli delegaci z 26 krajów, przyjęto statut MAK inaugurując w ten sposób oficjalnie powstanie Asocjacji. Polska, reprezentowana na forum MAK przez Instytut Geodezji i Kartografii, została przyjęta do tej organizacji w roku 1968. Obecnie Międzynarodowa Asocjacja Kartograficzna zrzesza przedstawicieli 75 państw. Każdy kraj może być reprezentowany tylko przez jedną organizację lub instytucję.

Komisje i grupy robocze MAK
Pracami Asocjacji kieruje Zarząd Asocjacji (Executive Committee) składający się z prezydenta, 7 wiceprezydentów, sekretarza generalnego oraz skarbnika. Zarząd wybierany jest przez Zgromadzenie Generalne na okres 4 lat. Prace merytoryczne prowadzone są przez komisje i grupy robocze. Obecnie w MAK działa 16 komisji i grup roboczych: edukacja i szkolenie, produkcja map, historia kartografii, standardy do transferu danych przestrzennych, jakość danych, podstawy teoretyczne i definicje w kartografii, wizualizacja, zastosowanie map, opracowanie map w oparciu o dane satelitarne, atlasy narodowe i regionalne, mapy dla niewidomych lub słabo widzących, kartografia morska, płeć i kartografia, kartografia i dzieci, generalizacja map oraz kartografia planetarna. Jak widać, zakres tematyczny tych komisji jest bardzo szeroki i często pewne zagadnienia przeplatają się lub częściowo nakładają.

11. Zgromadzenie Generalne MAK
Przewodniczący komisji lub grup roboczych są wybierani w trakcie posiedzeń Zgromadzenia Generalnego. W posiedzeniach tych uczestniczą delegaci z krajów członkowskich MAK. Każdy kraj jest reprezentowany przez delegata (principal delegate) i jego zastępcę. W posiedzeniach Zgromadzenia Generalnego w Ottawie Polskę reprezentowali: autor tego artykułu (jako delegat) oraz M. Baranowski (jako zastępca delegata).

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETYpowrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS